למעלה מ-4000 תלמידים השתתפו בבתי הספר של הקיץ

 

למרות מבצע "צוק איתן" וההסלמה במצב הביטחוני, אלפי תלמידים הקפידו להגיע לתכנית שהפעילו משרד החינוך ועיריית ראשון לציון *

במקביל אפשרה העירייה המשך פעילותם של עשרות גני ילדים פרטיים שעברו למרחבים מוגנים בעלות מינימלית

תוכנית "בתי הספר של הקיץ" שפעלה בראשון לציון בפעם הראשונה נחלה הצלחה מרשימה הן במספר התלמידים שהשתתפו והן מבחינת המשובים שהתקבלו מההורים ומאנשי צוות ההוראה. במינהל החינוך מסבירים כי ההצלחה גדולה שבעתיים נוכח העובדה שממש בתחילת הפעלת התוכנית החל מבצע "צוק איתן". בתחילה היו מספר הורים שחששו מלשלוח את ילדיהם לבתי הספר, אולם ככל שעברו הימים, הילדים חזרו וההיענות הייתה כמעט מלאה. יש לציין כי בכל מוסדות החינוך קיימים מרחבים מוגנים. בתי הספר של הקיץ לכיתות א' ו-ב' פעלו במשך שלושה שבועות ב-40 בתי הספר בעיר במימון משרד החינוך ועיריית ראשון לציון.

מערכי השיעור של התוכנית התמקדו בפעילויות העשרה ולמידה חוויתית כמו עידוד קריאה, מדעים, צילום, קולנוע, חינוך גופני, בעלי חיים, טבע, בישול, תזונה ועוד. יש לציין כי במשרד החינוך ובעירייה מתכוונים להרחיב בשנה הבאה את התוכנית גם לילדי כיתות ג' ו-ד'.

תלמידי בתי הספר של הקיץ הצטרפו לכ-8000 ילדים נוספים בגילאי 3 ועד 11 שהשתתפו בקייטנות החברה העירונית ב-250 גני ילדים וכעשרים מרכזים קהילתיים.

עיריית ראשון לציון התגייסה גם לסייע לגנים הפרטיים שאין ברשותם מרחבים מוגנים מספקים ובשל כך נאלצו לסגור את הגן.

ראש העירייה, דב צור, הנחה את מינהל החינוך והחברה העירונית למפות את מוסדות החינוך הפנויים בעיר, בהם קיימים מרחבים מוגנים ולהציע אותם לגנים הפרטיים בעלות מינימלית שמכסה רק את ההוצאות (חשמל, מים וכו'). 45 כיתות גן הגישו בקשה וקיבלו מבנים שבם מורחבים מוגנים.

אחד מגני הילדים שעברו למבנה עירייה שבו מרחב מוגן הוא גן שבלול, המנהלת אהובה מידני, מספרת: "בימים הראשונים של המבצע, כאשר החלו האזעקות בעיר הגיעו מספר מצומצם מאוד של ילדים וגם אותם אספו ההורים בהמשך היום. שמעתי על היוזמה של העירייה ופניתי בבקשה לקבל מבנה ובאמת טופלתי מיד וקיבלתי מפתח. אני יודעת שיש ערים שאין בהן גנים חלופיים ולנו זה נתן אוויר להמשיך ולתפקד. מרגע שקיבלתי את המפתח, הודעתי לכל ההורים בקבוצת הוואטסאפ שלנו וברוך השם בכל יום הגיעו יותר ויותר ילדים ועכשיו התפוסה מלאה, ההורים מאוד שמחים ומברכים על זה".

בתוך כך, גם פעילויות הנוער נמשכו בצל מבצע "צוק איתן" כאשר למעט פעילויות החוץ שבוטלו, התקיימו פעילויות "לילות אקטיביים" ב-12 מרכזי הנוער בעיר שבהם קיימים מרחבים מוגנים.

בין הפעילויות ניתן למנות ערבי פלייסטיישן, ערבי בישול, הרקדות, סטנד אפ, מתנפחים מאתגרים לבני הנוער, סדנאות בישול והישרדות, מופעי להקות צעירות ופעילויות רבות נוספות משמונה בערב ועד אחת בלילה.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

11 באוגוסט 2014