200 אלף מתרחצים בסוף שבוע אחד

 

17 פעולות הצלה * 220 ילדים אבודים * דגל כחול שהונף לראשונה * תחילת עבודות לפינוי נפלים בחוף רחצה חדש ומבצע צוק איתן אחד * אגף החופים בעיריית ראשון לציון מסכם שנה

 עונת הרחצה הסתיימה אחרי 174 ימים ובאגף חופים ואגמים מסכמים את הנתונים, כאשר הנתון החשוב ביותר הוא שאף מתרחץ לא טבע למוות בחופי ראשון לציון. באגף חופים ואגמים בראשות אלי שוורצברג, מייחסים זאת לאחריות ולמשמעת התושבים שהקשיבו להוראות המצילים ולא נכנסו לים לאחר שעות הרחצה. אך גם לפקחי החברה לביטחון ולמצילים שאחראים על 17 פעולות הצלה. הפקחים טיפלו במהלך העונה במאות אירועים, חלקם במניעת מתרחצים להיכנס לים אחרי שעות הרחצה.

מתוך 174 ימי רחצה, ב-138 ימים בממוצע בין התחנות, התנוסס דגל אדום. ב-23 ימים התנוסס הדגל השחור וב-12 ימים בלבד נהנו המתרחצים מדגל לבן.

עונת הרחצה השנה הייתה רוויה באירועים, לראשונה הונף הדגל הכחול בראשון לציון המייצג תו איכות סביבתי בינלאומי שניתן לחופים העומדים בדרישות לאיכות מי הרחצה, החוף, הבטיחות והחינוך הסביבתי. בתחילת חודש יולי, רגע לפני פרוץ מבצע "צוק איתן" נרשם שיא במספר המתרחצים בסוף שבוע אחד שעמד על כמאתיים אלף. כזכור, עם פרוץ מבצע "צוק איתן" ועל רקע מידע מודיעני, הוחלט לפנות את המתרחצים מחוף הים שכן במקום לא קיים מרחב מוגן. כשלוש שעות לאחר מכן התברר כי היה בסיס להתראות כאשר אזעקה הופעלה בראשון לציון ולאחריה יירוט מעל שמי העיר. באגף מדווחים כי עד לסיום המבצע, החופים היו ריקים מאדם באופן יחסי. עם תום המבצע שבו החופים להיות מלאים. במהלך העונה נרשמו 480 מתרחצים שנפגעו וטופלו במרפאות החוף, ברוב המקרים מדובר בחתכים, שריטות, חבלות ומכות יבשות. אלו מול אלו היו 220 ילדים שהלכו לאיבוד והוחזרו להוריהם. פקחי החברה לביטחון אכפו מעשי וונדליזם, אי שמירת ניקיון, שתיית אלכוהול, השמעת קריוקי, איסור נהיגה בחוף ועוד. בסך הכל נרשמו 341 דו"חות. כמובן שפקחי החברה, בסיוע המצלמות בחוף, מנעו רחצה בים בשעות שמעבר לזמני פעילות המצילים. בנוסף יש לציין כי נמשך הקצאת 30% משטח החופים המוכרזים לטובת הציבור, כלומר ללא השכרת כסאות ומיטות שיזוף.

העבודות להקמת המועדון הימי החדש נמשכו ובאגף מצפים שבחודשים הקרובים תסתיים בנייתו. עבודות נוספות שהחלו בעונת הרחצה הנוכחית וצפויות להסתיים בחודשים הקרובים הן פינוי הנפלים מהים ומחוף הים באזור של מטווח 24 הממוקם דרומית לחופים המוכרזים בעיר. כידוע, אחרי שנים של מאבק בבירוקרטיה, התבשרה עיריית ראשון לציון על העברת 150 מטרים שהוחזקו על ידי משרד הביטחון מאז קום המדינה ושימשו כמטווח לבסיס צבאי סמוך. אחד התנאים להשמשת השטח לחוף רחצה הוא פינוי הנפלים בעלות של 13 מיליון שקלים מקופת העירייה. על פי התכנון, החוף באורך 150 מטרים יפתח למתרחצים כבר  בעונה הבאה .

ראש העירייה, דב צור, אמר על כך: "זו פעם ראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל שהצבא מפנה רצועת חוף ומעבירה לידי הציבור. אנו מקווים שזוהי סנונית ראשונה ושאחרי שעברנו את המכשול הזה עוד ועוד שטחי חוף יועברו לידי הציבור, בדגש על שטח החוף של ראשון לציון, אשר כשבעה ק"מ ממנו עוד נמצאים בידי צה"ל".  צור הוסיף והדגיש, כי השטח ישמש אך ורק לטובת הציבור הרחב, "אין כאן היבט נדל"ני, אין לי עניין לבנות רבי-קומות, אלא להעניק איכות חיים לתושבי העיר, שזו רצועת החוף שלהם".

מחזיק תיק חופים ואגמים, חבר המועצה עידן מזרחי, מוסיף: "עונת הרחצה עברה בשלום, ללא פגיעה בנפש וזה הדבר הכי חשוב בעיניי ומוכיח את המקצועיות של אנשי הצוות בחוף ואחריותם של הרוחצים להישמע להוראות המצילים. העונה, בעקבות מבצע "צוק איתן" היו תוכניות שלא יצאו לפועל, אני מקווה שבעונה הבאה נממש את התוכניות ונציע לכלל התושבים אפשרויות רבות של תרבות ופנאי במתחם החוף ובנוסף, נוכל ליהנות ממועדון גלישה חדש. תושבי העיר מוזמנים להגיע גם שלא בעונה אל חוף הים לאזור בו תהיה תחנת הצלה פתוחה, כמו כן מוזמנים להמשיך וליהנות ממקומות הבילוי הנהדרים השוכנים בחוף".

צילום: עיריית ראשון לציון

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

3 בנובמבר 2014