הלמ"ס - למעלה מ-35 אלף תושבים מתנדבים בראשון לציון

הלמ"ס - למעלה מ-35 אלף תושבים מתנדבים בראשון לציון
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: למעלה מ-35 אלף תושבים מתנדבים בראשון לציון

העובדה שראשון לציון היא אחת הערים המובילות בישראל בתחום ההתנדבות ידועה כבר לכל * אבל כעת מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים מעניינים על אופי ההתנדבות * " כל אחד מאיתנו תורם בדרך שלו, מהמקום שלו ובאהבה" אמר ראש העירייה

 אם ייקחו את כל התושבים בראשון לציון שרשומים כמתנדבים, יכולים בקלות להקים עיר קטנה בישראל. למעלה מ-35 אלף מתנדבים רשומים בראשון לציון, כאשר רק ביחידת המתנדבים בראשון לציון רשומים כ-1200 מתנדבים. את הנתון המדהים הזה מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מתוך הסקר החברתי לשנת 2013 לרגל יום ההתנדבות הבינלאומי שחל ב-5 בדצמבר.

מתוך הסקר ניתן לגלות פרטים מעניינים רבים אודות אופי ההתנדבות בעיר. כך למשל כל מתנדב רביעי בעיר, מבקש לעזור ולסייע לנזקקים, כמו: קשישים, נכים, מעוטי יכולת, נוער במצוקה ועוד. תחום בולט נוסף- בריאות, כלומר בתי חולים ומד"א, 20.5% מהמתנדבים בעיר בוחרים לתרום לקהילה בתחום זה. תחום בולט נוסף ברשימה- 17% מהמתנדבים בוחרים בתחום החינוך. אחר כך מדורגים תחומי הסדר הציבורי עם 11.6%, פעילות דתית עם 10.4% ותרבות עם 2.8%.

רוב המתנדבים (68.5%) התנדבו במסגרת של ארגונים, 19.7% התנדבו באופן פרטי ו-11.9% התנדבו גם במסגרת ארגון וגם באופן פרטי.

מהנתונים עולה עוד כי המתנדבים לוקחים ברצינות ובהתמדה את התרומה לקהילה, כאשר 45% מהם התנדבו עשר שעות בשבוע ויותר. 40% התנדבו עשר שעות ופחות ורק 15% התנדבו באופן לא קבוע, חד פעמי ועוד.

לא רק ליבם שהמתנדבים פתוח, כי אם גם כיסם, 65.5% דיווחו שתרמו גם כסף. כמחצית מהתרומות יועדו לארגונים ומוסדות, 14.9% לאנשים פרטיים והשאר תרמו גם לאלה וגם לאלה. 44% מהתרומות הן בסכום של עד מאה שקלים ו- 12.5% מהתרומות גבוהות מאלף שקלים.

ראש העירייה, דב צור, הוסיף: "כעיר שהוקמה על ידי מתנדבים שיצאו חלוץ לפני העם היהודי, אני גאה שאנחנו ממשיכים את המסורת הנפלאה הזאת וכל אחד מאיתנו תורם בדרך שלו, מהמקום שלו ובאהבה. עיריית ראשון לציון תמשיך לעודד את רוח ההתנדבות בבתי הספר, בתנועות ומרכזי הנוער, בשכונות ובכלל בקהילה שלנו שמגלה מעורבות חברתית וערבות הדדית יוצאת דופן".

תמונות של מתנדבים ברחבי העיר

צילום: עידן גרוס

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

7 בדצמבר 2014