החברה הכלכלית מקדמת כ-60 פרויקטים של תמ"א 38 ברחבי העיר

כשנה וחצי לאחר הקול הקורא לקבלנים: החברה הכלכלית מקדמת כ-60 פרויקטים של תמ"א 38 ברחבי העיר

שלושה בניינים ראשונים כבר נמסרו לקבלנים * החברה הכלכלית משמשת כיזם ומעבירה ביצוע החיזוק לקבלנים שנכנסו למאגר * דייר באחד הבניינים: "מעניק לנו שקט נפשי"

החברה הכלכלית של ראשון לציון מדווחת על 60 בניינים שהצטרפו למודל החדש שמקדמת העירייה לפיו החברה הכלכלית בראשון לציון משמשת כיזמית בתוכנית תמ"א 38. המשמעות היא שהחברה מובילה ומממנת את הפרויקט עד לאישור הועדה המקומית. לאחר קבלת ההיתר בתנאים, מוצמד לדיירים מפקח מהנדס והדיירים בוחרים את הקבלן מרשימת מאגר הקבלנים ויוצאים לדרך.

כיום השוק החופשי שבו דיירים מתקשרים עם יזמים שונים, מזמן לעיתים מציאות עגומה שבה העבודות מתארכות ומתעכבות, ובינתיים הדיירים מתגוררים באתר בנייה. ישנם גם מקרים שבהם הקבלנים מפסיקים לגמרי את העבודות ועוזבים את הבניין כשעליו עוד פיגומים.

עוד לפני שהעירייה והחברה הכלכלית נכנסו לתמונה, דורגה ראשון לציון כבר בשנת 2012בדו"ח משרד הפנים, בראש רשימת הערים שאישרו תוכניות תמ"א 38. מאז העבירה העירייה החלטה לגבש מודל שבו החברה הכלכלית תוביל את הפרויקטים ובכך תשמור על האינטרסים של הדיירים ושיקבלו את מלוא הזכויות המגיעות להם במסגרת תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. כמו כן, במסגרת מדיניות העירייה בתחום התחדשות העירונית, החברה הכלכלית יכולה "להציל" בניינים שנמצאים על סף רווחיות ובמאמצים רבים, דרך מציאת פתרונות יצירתיים, להפכם לפרויקטים אטרקטיביים לקבלנים.

במנהל ההנדסה בעירייה, בראשות מהנדס העיר אלי יהלום, מסבירים כי השורש לבעיה הוא חוסר הניסיון של הדיירים. לדיירים אין יכולת להבין לעומק מהן הדרישות שכדאי להכליל בחוזי התקשרות, הם אינם מכירים את הקבלנים  בשוק ומה הניסיון והיכולת שלהם להשלים את הפרויקט.

כבר עתה הועברו שלושה בניינים לקבלים לקראת תחילת העבודות. בימים הקרובים צפויים נציגי שישה בניינים נוספים לבחור את הקבלן המועדף עליהם מתוך מאגר קבלנים שגיבשה החברה הכלכלית. יש לציין עוד, כי החברה הכלכלית, בראשות ניצן פלג, גייסה את טובי היועצים, בעלי הניסיון בתמ"א 38, בהם משרדי אדריכלים, עו"ד, שמאי, מהנדס מבנים, חניות, מעליות וכו'. כמו כן הקימה החברה הכלכלית מאגר מפקחי בנייה מטעם הדיירים.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: "מטרת היוזמה היא לעודד את התושבים המתגוררים במבנים ותיקים בעיר לקחת חלק בתוכנית תמ"א 38. לצד שיפור הבטיחות והנגישות וכמובן חיזוק ושדרוג המבנים, התוכנית תורמת למראה חדש ורענן וכמובן לעליית ערך הנכס. ליווי צמוד של החברה הכלכלית הופך את התהליך לקל ופשוט יותר עבור התושבים". 

מחזיק תיק תמ"א 38, חבר המועצה אוהד אוזן, מוסיף: "אין ספק שהתודעה הציבורית לנושא תמ"א 38  מקבלת ביטוי בשטח והתקדמות הפרויקטים משביעה רצון. לאחר שעברנו חבלי לידה בשנים הראשונות, למדו כל הצדדים ובכללם: הדיירים' היזם ואנשי המקצוע ברשות המקומית, לטפל בנושא באופן יותר מקצועי אחראי והגון. מאז כניסתי לתפקיד, לפני כשנתיים,  אני מלווה את הצדדים, ומסייע להניע את התהליך בפיחות בירוקרטיה תוך שמירה על כל חוקי התכנון והבנייה ואני סמוך ובטוח שבניין שעומד בתנאי החוק לזכאות לתמ"א 38 והדיירים באמת חפצים לחזק את המבנה מפני רעידות אדמה ולהשביח את הנכס בהוספת ממ"ד, יוכלו לממש זאת ביתר קלות ובהצלחה בשנים הקרובות".

נציג הדיירים מבניין מספר 3 ברחוב הדגל העברי, מתאר את קבלת ההחלטה בקרב הדיירים להצטרף למודל העירוני: "בעבר התחלנו את התהליך מול קבלן פרטי, אבל רגע לפני החתימה על החוזה, חלק מהדיירים התנגדו וזה ירד מהפרק. כשהחלו הפרסומים על תמ"א 38 דרך החברה הכלכלית, זה היה ברור לכולם שזה יהיה רק דרכם. מכיוון שזה פרויקט של העירייה, יש לנו גיבוי לאורך כל הדרך וזה מעניק לנו שקט נפשי. שמענו על הרבה מאוד פרויקטים שנתקעו באמצע ושהקבלנים ברחו, עכשיו אין מצב שנצא קירחים". בבניין בן ה-45 יוספו במסגרת העבודות חדרי ממ"ד, מרפסות שמש ומעלית.

דייר נוסף, נציג מבניין 46 ברחוב עולי הגרדום, מוסיף: "חששנו מאוד מלקחת קבלן פרטי, בשוק הזה יש הרבה מאוד חאפרים ולכן החששות להיכנס לזה היו כבדים מאוד. אני יכול לומר שכל החששות האלו התפוגגו עם החברה הכלכלית. עשו לנו עבודה יוצאת מן הכלל שכללה מתן מענה ופתרונות לדיירים. חשוב שיהיה מישהו שלא מחפש כסף, אלא את הפתרונות."

 הדמייה ותמונות: החברה הכלכלית ראשון לציון

 

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

10 באוגוסט 2015