ראשון לציון ציינה 70 שנה ליום הניצחון על הנאצים

הרשות העירונית לקליטה ושילוב עולים בעיריית ראשון לציון ציינה השבוע 70 שנה ליום הניצחון על גרמניה הנאצית וקיימה מופע מיוחד ומרגש לכבוד הווטרנים תושבי העיר ובני משפחותיהם באולם "מופת" בעיר.

70 שנה חלפו מאז תמה מלחמת העולם השנייה. ב-9 במאי 1945, אז חתמו כוחות גרמניה המובסים על הסכם כניעה לצבאות בעלות הברית והמלחמה האיומה באה אל קצה. בין הלוחמים הגיבורים בנאצים, שהביאו לניצחון תוך כדי חירוף נפשם, היו כחצי מיליון חיילים יהודים אשר שירתו בשורות הצבא האדום. רבים מהם זכו באותות גבורה ועיטורי הצטיינות על שירותם בכל התפקידים ובכל החזיתות. עשרות מהם מתגוררים כיום בראשון לציון, אך דור זה של לוחמים, הווטרנים, הולך ומתמעט. כמדי שנה, מציינת העיר בשורה של טקסים ואירועים את יום ניצחונם על הצורר הנאצי, גבורתם ותעוזתם במלחמה. 

למרות גילם המופלג ומצב בריאותם הרופף מילאו הווטרנים ובני דורם את האולם עד אפס מקום. הריעו והתרגשו לשמע השירים הידועים והמוכרים מתקופת המלחמה המלווים אותם עד עצם היום הזה. באירוע השתתפו חבר המועצה ומחזיק תיק הקליטה, יפת מנחם, חברי המועצה מיכאל רייף ויצחק אבשלומוב ומנכ"ל העירייה- פרנקו גונן שהצדיע לווטרנים "על גבורת הנפש ואיתנות הרוח, על כוח הרצון, על הנכונות להילחם למען מטרה צודקת תוך הקרבה אישית ועל כל המחירים הכבדים שנכרכו בהם". עוד אמר: "גם היום, 70 שנה אחרי המלחמה ההיא, יהודים ברחבי העולם עדיין נרצחים רק בגלל יהדותם. הגזענות, הקיצוניות, השנאה וחוסר הסובלנות מרימים ללא הרף את ראשם, ויחד איתם נשמע קולם של אלה שמנסים לעוות את האמת ההיסטורית ולמזער את מעשי הגבורה של חיילי מלחמת העולם השנייה. לכן כה גדולה היא חשיבותו של מפעל ההנצחה, שכל אחד מכם הוא חלק ממנו".

ביום ראשון האחרון התקיים, כמדי שנה, הטקס המסורתי ליד האנדרטה ללוחמים בנאצים בפארק הזיכרון, בהשתתפות מקהלת ניני הווטרנים ובהשתתפות תלמידי בית ספר ניצנים בהנהלתה של יפה שטיין אשר הופיעו בקטעי שירה ונגינה. הצטרפו אליהם קהל הווטרנים, בני משפחותיהם ובני נוער רבים.

הווטרנים, נחום אורלוב – יו"ר ארגון נכי מלחמה, וויקטור סוקולסקי – סגן יו"ר מועדון הווטרנים סיפרו בהתרגשות על עוז גבורתם ונחישותם של הלוחמים, והזכירו את הלוחמים הגיבורים שכבר אינם עמנו. יפת מנחם, מחזיק תיק הקליטה, אמר בטקס: "אילולא הניצחון הזה ספק אם הייתה קמה מדינת היהודים. גיבורי המלחמה היהודים, הווטרנים, ששרדו את הנוראה שבמלחמות ועלו ארצה, חשפו אותנו לסיפורי הגבורה. צבא הגנה לישראל וחייליו הם ממשיכי דרכם היום. חובה עלינו להנציח בכל דרך את מורשת הגבורה ולהנחילה לדור הצעיר". 

את האירועים ארגנה הרשות העירונית לקליטה ושילוב עולים, בראשות טל ליפובצקי-טשורני ובתמיכת משרד העלייה והקליטה. בשנים האחרונות עוסקת הרשות העירונית לקליטה ושילוב עולים, בשיתוף פעולה עם ארגון מועדון הווטרנים בעיר, בתיעוד סיפוריהם האישיים של הווטרנים, ובהנצחת מורשתם למען הדורות הבאים.

 

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

11 במאי 2015