הצצה לעתיד

תלמידי הגימנסיה

מערכת החינוך בעיר מציגה:  הצצה לעתיד

רובוט שיחליף את משמרות הזה"ב, אפליקציה שתתריע כשמגרש הכדורגל פנוי ומדבקה על דלת הכיתה שבודקת את נוכחות התלמידים בשיעור *
מפגש של 80 תלמידים ומורים מכל בתי הספר הניב פתרונות טכנולוגיים לעיר * וגם: בגימנסיה הריאלית מצטרפים לטרנד הלמידה שאימצו הרווארד ופרינסטון

בעידן שבו מייצרים מכוניות אוטונומיות, המשלוחים נעשים על ידי רחפן ואפליקציות מקלות על חיינו בכל שלב, רק טבעי לחשוב איך ניתן לפתור את בעיות העיר באמצעות הטכנולוגיה. בשבוע האחרון התקיים האקתון- שילוב המונחים האקר ומרתון, שבמסגרתו התאספו 80 תלמידים ומורים מבתי הספר בעיר באשכול פיס רביבים במטרה להעלות פתרונות טכנולוגיים בעידן העיר החכמה.

התלמידים התבקשו לזהות צרכים, לדמיין, לתכנן ולפתח פתרונות חדשניים שישפרו את חיינו בבעיר בכלל ובמערכת החינוך בפרט. בין הרעיונות המרשימים היה  פיתוח של יישום (אפליקציה) שיתריע בזמן אמת על זמינות מגרשי ספורט לפעילות פנאי. תלמידי חטיבת הביניים בר לב חשבו איך ניתן ליידע בזמן אמת חברים שמתארגנים למשחק כדורגל או כדורסל מבלי שיצטרכו להגיע אליו פיזית. תלמידי חטיבת הביניים אשלים חשבו על פיתוח יישום שידווח על חנייה לדיירים שניתנת להעברה או להשכרה בעת שהיית השכנים בחופשה. תלמידי חטיבת הביניים אבני החושן חושבים על בניית רובוט לניקוי רחובות וגנים ציבוריים באמצעות תוכנת מיפוי ומצלמות דרך ובאולפנה חשבו על פיתוח רובוט שיחליף אותם במטלה שלמשמרות הזה"ב.  בחטיבת הביניים אחרון הבילויים מבקשים לפתח יישום שייתן מידע תזונתי על ירקות ופירות ותציע מתכונים בריאים. בחטיבת הביניים מיכה רייסר רוצים לפתח מערכת שתשקה צמחים בגגות ירוקים במי מזגנים ובחטיבת הביניים המעיין מתכננים לבנות צמיד עם חיישנים למדידת מדדי דופק והזעקת גורמי חירום. בשלב הבא, יצטרכו התלמידים להוכיח שהרעיון שלהם יכול לעבור לשלב המעשי והם יבדקו היתכנות בשוק ואף יצירת "אב טיפוס".

ההאקתון נערך במסגרת השתלמות מורי מדעים של משרד החינוך ובתמיכת מינהל החינוך - היחידה למחוננים ומצטיינים, מדעים וטכנולוגיה. הפעילות התקיימה בהובלת מובילות קהילת מורי המדעים בחטיבות הביניים דורית פנו-עיני וברקת פיקריס, מנהלת יחידת מחוננים ומצטיינים מדעים וטכנולוגיה במינהל החינוך ברכה צויליך ומנהל אשכול הפיס שמואל ברמן. את ההנחיה המדעית טכנולוגית ביצעו מתנדבים בוגרי יחידות פיתוח של צה"ל ובוגרי מערכת החינוך בעיר.

עוד נכחו בפעילות מפקחת מדע וטכנולוגיה באגף מדעים משרד החינוך במחוז מרכז - ד"ר אביבה בריינר , מפקחת מדעים וטכנולוגיה חטיבות ביניים- ריבי גבע וד"ר זהבה שרץ מהמחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן למדע ומנהלות אשכול הפיס מנס ציונה ומיהוד.

בגימנסיה הריאלית חושבים על עולם הלמידה של המחר

האוניברסיטאות המובילות בעולם כמו הרווארד, סטנפורד, יל ופרינסטון, יודעות שעולם הלמידה של העתיד ישתנה לגמרי. הטרנד החם היום נקרא תוכנית MOOC- טובי הקורסים בתחומי דעת מגוונים עם בחירי המרצים מועלים לרשת ובחינם. בכך, הם מאפשרים למידה בקצב אישי, בכל מקום ובכל זמן וללא כל מגבלה. תפקיד המורה משתנה מהעברת מידע לאימון ורישות, והתלמיד הופך ללומד עצמאי, הלוקח בעלות על תהליך הלמידה האישי והקבוצתי. בגימנסיה הריאלית קיימו יום מוקתון שבו השתתפו 140 תלמידים משכבת י' בשיתוף מחנכי הכיתות בקורסי MOOC בנושאי תזונה, גיבורי על, עיצוב בחיי היום יום ופיתוח באנדרואיד בהמשך ליוזמת ערי חינוך. מנהלת הגימנסיה, דליה ישעיה, אמרה כי ניכר שהתלמידים עברו חוויה מעשירה, ייחודית שפותחת בפניהם עולם שלם המפתח את הלומד העצמאי. 

יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

25 בדצמבר 2017