השתלבות בשוק העבודה: קורס מסובסד לעולים מאתיופיה

  השתלבות בשוק העבודה:  קורס נהיגה למשאיות לעולים מאתיופיה

 עשרות תושבי ראשון לציון שעלו בשנים האחרונות מאתיופיה נרשמו לקורס מסובסד שנועד לסייע להם במציאת עבודה * זהו המשך לשורת סדנאות וקורסים לבני הקהילה * "זה לוקח זמן אבל בסוף רואים את התוצאה" מספר יוסי שמטוב, מנהל פרויקט שיקום שכונות

אחת הדרכים לשלב את בני הקהילה האתיופית בחברה היא דרך התעסוקה, שמצד אחד מאפשרת להם לקחת חלק פעיל ומשותף בשוק העבודה בישראל ומצד שני מעניקה בטחון תעסוקתי ופרנסה למשפחה. הקושי של בני הקהילה להשתלב הוא דבר מוכר שבא לידי ביטוי ביתר שאת כאשר מדובר בעולים חדשים שקשיי השפה והמנטליות מרתיעים אותם מלנסות ולהשתלב. פרויקט שיקום שכונות הפועל בשיתוף עיריית ראשון לציון, מציע לבני הקהילה האתיופית שורה של קורסים וסדנאות שנועדו להעניק להם הכשרה ראשונית ומהירה על מנת שיוכלו להשתלב בהקדם בשוק העבודה. לאחרונה פרסמו עיריית ראשון לציון ושיקום שכונות קול קורא בשכונת רמת אליהו הקורא לבני הקהילה להירשם לקורס נהיגה על משאיות עד 12 טון. מדובר בקורס מסובסד כמעט במלואו על ידי משרד השיכון המאפשר לנרשמים לרכוש רישיון למשאית בתוך מספר חודשים בודדים כאשר הקורס מותאם במיוחד לתושבי השכונה שעלו בשנים האחרונות מאתיופיה.

עד מהרה נרשמו לא פחות מ-83 תושבים שביקשו לקחת חלק בקורס שכולל שיעורי תיאוריה, מבחן, שיעורים מעשיים על משאית וטסט. רכזת חומש בשיקום שכונות, אמרו טיזזו ביילין, מספרת על רצינות והתמדה בקורס "אנחנו מנסים להקל עליהם כמה שניתן, שיעורי התיאוריה מתקיימים בערב וכבר פנינו למשרד הרישוי שיאפשרו להם לעשות את מבחן בעל פה". פרויקט שיקום שכונות ומינהלת רמת אליהו בעיריית ראשון לציון בראשות דוד אלימלך, עומלים כל העת להציע הכשרות לבני הקהילה, עד עתה התקיימו קורסים בעיצוב אופנה, ספרות, גישור, בישול, מטפלות לגיל הרך, תפירה, חינוך לבריאות, ניהול תקציב ביתי, הדרכות הורים וכן סדנאות כלליות לתעסוקה. ביילין מספרת כי בדרך כלל הנשים מביעות פתיחות גדולה מהגברים ובכך משתלבות טוב יותר. ההיענות הגדולה לקורס נהגי משאיות הייתה כל כך מעודדת שכעת שוקדים על פתיחת קורס נוסף- הפעם קורס נהיגה לאוטובוס.

מנהל פרויקט שיקום שכונות, יוסי שמטוב, הוסיף כי הקורס מאפשר למשתתפים להוציא רישיון למשאית בתוך חודשיים "אנחנו מאפשרים לכל אחד להתקדם בקצב שלו, לפעמים זה לוקח זמן אבל בסוף רואים את התוצאה והיא מצוינת. המשתתפים זוכים למקצוע שיש לו דרישה בשוק בתוך זמן קצר, משתלבים בשוק העבודה ובכך גם בחברה".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

2 במרץ  2014