להגביר את האור

חג החנוכה צוין השנה על ידי בני הנוער בעיר במיזם תודה: "במקום להילחם בחושך עלינו להגביר את האור"

עשרת אלפים מכתבי תודה וכמות זהה של צמידים עם הכיתוב של א.ד. גורדון, הופצו על ידי אלפי בני נוער משכבות י' ברחבי העיר לכל אדם או גוף שהעניק להם אור * נציגי פרלמנט הנוער החליטו לשלוח מכתב תודה לחברה לבטחון: "אין ספק כי בעבודתכם היומיומית אתם מאירים את העיר ושומרים על ביטחונם של כל האזרחים"

בני הנוער מבקשים "להגביר את האור". במסגרת הפרויקט העירוני לכבוד חג החנוכה, שלחו אלפי תלמידי שכבת י' ברחבי העיר, עשרת אלפים מכתבי תודה וצמידים עם הכיתוב ממשנתו של א.ד גורדון: "במקום להילחם בחושך עלינו להגביר את האור".

המיזם החינוכי הגיע לשיאו בסוף השבוע האחרון והוא יצא לדרך בשיתוף מנהל חינוך האגף לחינוך על יסודי ומנהל קהילה אגף הנוער והצעירים בעיריית ראשון לציון. במסגרת המיזם למדו בני הנוער בעיר את משמעותה וחשיבותה של  המילה "תודה" עבור שני הצדדים הן לאדם שאומר תודה והן לאדם המקבל את התודה במסגרתו התבקשו בני הנוער לעצור רגע ולחשוב מי האדם ש"נתן לי את האור", השפיע עלי כל כך ומגיע לו שאומר לו תודה, המיזם פעל במסגרת פרויקט "התפתחות אישית ומעורבות חברתית" בכיתות י' בבתי הספר התיכוניים בעיר ואחר הצהריים במרכזי הנוער והצעירים בעיר.

המשימה שהוטלה על תלמידי כיתות י' בבתי הספר הייתה  לבחור אדם או גוף שנתן להם את האור, לכתוב לו מכתב תודה ולתת את המכתב לאותו אדם, בנוסח מכתבי השרשרת, האדם שקיבל את המכתב התבקש לעצור רגע  גם הוא ולחשוב למי אני רוצה וצריך להגיד תודה מי האדם שנתן לי את האור, לכתוב לו מכתב ולהעביר את התודה אליו, לתלמידים ניתנה חופש הבחירה לקחת את המיזם לעולמות שלהם, מה שהביא למכתבי תודה שונים ומגוונים מצד התלמידים שבחרו להודות לאנשים שונים שהשפיעו על חייהם: היו מי שבחרו להודות לאבא ואימא, סבא וסבתא, והיו כאלה שבחרו להודות לאנשים מחוץ למשפחתם הקרובה כמו מורה מיוחד שהשפיע עליהם בצורה יוצאת דופן, מדריך בתנועת הנוער או החברה לבטחון.

פרלמנט הנוער החליט להקדיש את המכתב שלהם לחברה העירונית לבטחון וסדר ציבורי וחילקו לפקחים את הצמידים האדומים. "אנו נציגי פרלמנט הנוער, מועצת התלמידים והנוער העירונית של ראשון לציון, מודים לכם על שיתוף הפעולה עם בני הנוער, ההקשבה, ההסברה, היחס החם, הזמינות והערוץ הפתוח שקיים בין בני הנוער לחברה לבטחון" נכתב במכתב והסתיים כך: "אין ספק כי בעבודתכם היומיומית אתם מאירים את העיר ושומרים על ביטחונם של כל האזרחים".

סגן ראש העירייה ומחזיק תיק החברה לבטחון, רז קינסטליך, אמר: "מרגש שבני נוער יודעים להעריך ומקדמים יוזמה מקסימה כזו".

מכתבים נוספים נשלחו על ידי תנועות הנוער, רכזי המעורבות החברתית, הרכזים החברתיים, המורים החיילים השינשנים המשרתים בשנת שירות וכן הצוות של אגף הנוער והצעירים, ששלחו מכתבים למועדוני קשישים, צוות עובדי חוף הים, צוותים של מרכזים קהילתיים, מועדוני ניצולי שואה ועוד.

הפעילות זכתה לתהודה רבה ואף לוותה בפעילות אינסטגרם בה בני נוער רבים העלו את תמונתם עם הצמיד עם האשטג# מאירים_את_העיר ותרמו להפצת המסר בדבר חשיבות אמירת תודה.

המשנה לראש העירייה ומחזיק תיק הצעירים והנוער, דורון אוזן, אמר:" אני שמח על הפעילות המבורכת של בני הנוער בראשון לציון באמצעות אגף הנוער והצעירים,  המדיניות שלנו לאורך כל הדרך היא "איפה שיש חושך אנחנו מגבירים את האור" וזה מה שאנחנו עושים הלכה למעשה.

גם בפרויקט המבורך הזה בשנה זו וגם בפעילויות שלנו בשנים הקודמות, אנחנו הפנס שמאיר את העיר שלנו. אני רוצה להודות לכל הצוות שלי, למנהלת אגף הנוער ולכל מי שלקח חלק בפרויקט המבורך הזה,  חנוכה שמח לכולם"

ראש מינהל קהילה, דפנה שקורי, הוסיפה: "במסגרת הפרויקט הייתה לי הזכות להיות מבין מקבלי הצמידים וכחלק מהשרשרת אני מבקשת להעביר את הצמיד שלי ואת התודה לאלהרר קרן שריכזה את הפרויקט, לרכזי המעורבות החברתית והרכזות החברתיות שהובילו אותו בבתי הספר, למנהלי מרכזי הנוער וצוותיהם ולתנועות הנוער שפועלים כל השנה להעביר את האור. המשיכו כך".

מנהלת אגף החינוך העל יסודי, מירי אור גוטפריד, הוסיפה: ״אנחנו רואים חשיבות בפעילות ערכית חינוכית זו אשר התחילה בעבודה ערכית בכיתה והמשיכה בעשיה בשטח.  שמחנו לראות את בני הנוער מובילים את הפעילות בשמחה ובגאווה ״.

 

צילום: עיריית ראשל"צ  

 

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

26 בדצמבר 2016