"פתאום נחת לנו נשר בחצר"

 

תקופת הנדידה של הציפורים והדורסים בפרט זימנו לשתי משפחות בראשון לציון היכרות קרובה מאוד עם שני דורסים מסוג איית צרעים (עייט)

בשירות הווטרינרי מרגיעים כי הם אינם מסוכנים, אך יחד עם זאת, מומלץ לא לגעת בהם ולדווח מיידית

"זו הייתה חוויה יוצאת דופן" מספרת יהודית קורן שביום שישי שעבר נחת בחצר הבית שלה עוף דורס גדול מימדים "לראות עוף גדול ולא מוכר זה יוצא דופן. הילדים התלהבו מזה וצילמו אותו". תקופת נדידת הציפורים והדורסים בפרט מזמנת מפגשים קרובים מאוד עם בעלי החיים המרשימים הללו. בשירות הווטרינרי מסבירים כי הדורסים עוברים לאחרונה מעל העיר ולפעמים נתקלים בעמודים, מבנים וכו', מהפגיעה הם סובלים מזעזוע ונופלים לקרקע. משפחת קורן משכונת פרס נובל חששה להתקרב ורק הכלב המשפחתי העז להתקרב קצת ולנבוח. "התקשרנו לשירות הווטרינרי ובאמת אחרי עשר דקות, הם הגיעו ואספו אותו". האיית צרעים (עייט) הובהל לבדיקה אצל הווטרינרית העירונית, ד"ר פנינה גרינשפן. הדורס נמצא תשוש אך ללא פגיעות חיצוניות. יום למחרת דווח על מקרה נוסף, כאשר משפחה משכונת נווה חוף התקשרה למוקד העירוני ודיווחה על "נשר שנחת בחצר". פקח השירות הווטרינרי שהגיע למקום מצא את הדורס בתוך גרוטאות סמוך למפתן הדלת. הפעם האיית נפגע בנפילה ומבדיקה של השירות הווטרינרי התגלה שבר ברגלו. הוא הועבר על ידי מפקחי בעלי החיים העירוניים לבית החולים לחיות בר היום בספארי, שם הוא יעבור בדיקות נוספות ושיקום בתקווה שיוכל לשוב לטבע.

ד"ר תומר ניסימיאן מהשירות הווטרינרי העירוני מסביר כי למרות שמדובר בעוף דורס בגודל בינוני, מוטת הכנפיים שלו יכולה להגיע ל-1.3 מטר. כמו כן למרות היכולת של האיית לנשוך עם מקורו ואף לשרוט עם תפריו, הוא אינו מסוכן. יחד עם זאת, לא מומלץ לגעת בו ויש לדווח בהקדם לשירות הווטרינרי או לרשות הטבע והגנים (6911*). כאמור, תקופת הנדידה של העופות הדורסים מאירופה לאפריקה החלה לאחרונה ותמשך בשבועות הקרובים.

 

 
צילום: ניצן כורם

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

28 בספטמבר 2014