עלייה בשנת 2014 במספר העסקים בעיר בעלי רישיון עסק

 

הרוח החדשה המנשבת באגף רישוי עסקים הביאה לעלייה במספר בתי העסק בעלי רישיון עסק בעיר, וזאת, על אף שמשרד הפנים פטר עסקים רבים מרישיון עסק, כגון חנויות פרחים, חנויות רהיטים, ועוד.

מגמה זו נמשכת כבר משנת 2013. בשנת 2012 עמד אחוז העסקים ברישיון על 69.6%, בשנת 2013 עלה אחוז העסקים ברישיון ל-71% ובשנת 2014 עמד על 72%.

באגף לרישוי עסקים מסבירים את העלייה בשינוי התפיסה בפעילות האגף, שכיום רואה את בעל העסק כלקוח, מציב אותו במרכז ופותח ערוצי הידברות חדשים עימו, במטרה לשפר את השירות לבעלי עסקים, לשמוע ולאתר בעיות ספציפיות, חסמים בתהליך רישוי העסק, צרכים, הצעות לשיפור ועוד.

הדבר בא לידי ביטוי בשורה של צעדים, בין השאר, מפגשים עם בעלי עסקים בתחומי עיסוק מסוימים, כגון, מספרות, אטליזים, מוסכים, אולמות אירועים ועוד. מחזיק התיק, המשנה לראש העירייה, אייל מושיוב, יחד עם אנשי האגף קיימו פורומים של בעלי העסקים מהתחום, שמעו את הבעיות הייחודיות להם ופעלו למציאת פתרונות מותאמים.

בנוסף, קיימו אנשי האגף סיורים במתחמים שונים ברחבי העיר במטרה להרגיש את השטח בכל שעות היממה, לדוגמה, נערכו סיורי לילה בשיתוף החברה לביטחון וסדר ציבורי בפאבים, מועדונים ובתי אוכל.

לצד זאת, העירייה פעלה מול גורמי האישור השונים, אשר מאשרים את הבקשה לרישיון עסק. על מנת לקדם ולייעל את תהליך רישוי העסק, ואף לחזק את הקשר ויחסי העבודה עם הגורמים השונים, התקיימו פגישות עם משרד הבריאות, מפקד משטרת ראשון לציון, מפקד תחנת כיבוי אש, צוות הוטרינריה העירונית, מינהל הנדסה ועוד והתקבלו החלטות אשר צפויות לייעל ולהקל על התהליך.

במקביל, העירייה הלכה לקראת בעלי העסק, ובטרם הגשת כתב אישום נגד עסקים ללא רישיון, מאפשר האגף בירור ומתן עדות במטרה לשמוע את תגובת בעלי העסק לפני נקיטת הליכים משפטיים. מהלך זה הוריד את מספר כתבי האישום שהוגשו בשנת 2014, ותרם לעליית אחוזי הרישוי.

בשנת 2014 שם האגף דגש על הנגשת בתי עסק הנותנים שירות לציבור לבעלי נכויות, אשר מהווה תנאי נוסף לרישיון עסק. העירייה שכרה יועצת לנושא הנגישות, אשר בוחנת את הנגישות בבתי העסק, מנחה לבצע תיקונים בהתאם לדרישות החוק, ואף מבצעת ביקורות לוידוא הביצוע.

לצד ההליכה לקראת בעלי העסק, הפעילו בעירייה יד קשה בכל נושא האכיפה של בתי עסק אשר גרמו למטרד עבור דיירי הסביבה. בשנת 2014 נרשמו 12 צווי סגירה לבתי עסק.

באגף סימנו מטרות לשנת 2015, במטרה להמשיך במגמת הצמיחה. בשנת 2015 עתיד האגף לקיים כנס לבעלי עסקים בעיר, הפצת עלון מידע חדש, שדרוג אתר האינטרנט העירוני בתחום רישוי עסקים, שירות מורחב בדוא"ל ועוד.

מחזיק תיק רישוי עסקים, המשנה לראש העירייה, אייל מושיוב, אמר כי האינטרס הציבורי הוא שלכל בית עסק טעון רישוי יהיה רישיון עסק. רישיון עסק הוא תו תקן בסיסי, אשר מעיד על כך שבית העסק עומד בסטנדרט תברואתי, בריאותי ובטיחותי.

אנחנו פועלים במטרה להעניק לכל בתי העסק בעיר את הכלים על מנת להגיע לרישיון העסק הנכסף. בשנה האחרונה הסרנו חסמים, פתחנו ערוצי הידברות ושיפרנו את השירות לאין ערוך. ההשקעה באה לידי ביטוי בתוצאות. יחד עם זאת, מלאכה רבה עוד לפנינו והיעד שלנו הוא להמשיך ולעלות את אחוזי הרישוי בעיר.

מושיוב הודה לראש האגף, דני מרון ואנשי האגף על העבודה המסורה. 

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

16 בפברואר 2015