עלייה של כעשרה אחוזים בזכאות לבגרות בראשון לציון

  מנתוני משרד החינוך: הזכאות לבגרות בקרב תלמידי העיר  עלתה בכעשרה אחוזים בארבע שנים

 ראשון לציון ניצבת במקום השלישי מבין הערים הגדולות, תוך שהיא עוקפת בשנה האחרונה את אשדוד ופתח תקווה * זו השנה הרביעית ברציפות שנרשמת עלייה בזכאות, הפעם נרשמה עלייה של למעלה משלושה אחוזים פי שניים מהממוצע הארצי

הישג חסר תקדים. ראשון לציון רושמת עלייה של כעשרה אחוזים בזכאות לבגרות בארבע השנים האחרונות. משרד החינוך פרסם אמש את נתוני הזכאות לבגרות לפיהם עלה אחוז הזכאות בעיר בשנה האחרונה בלמעלה משלושה אחוזים ועומד היום על 71.14%, וזאת לעומת 61.63% לפני ארבע שנים.  מדובר בעלייה של פי שניים מהממוצע הארצי שעומד על 1.6%. נתון זה מציב את ראשון לציון במקום השלישי מבין הערים הגדולות בישראל, תוך שהיא עוקפת את אשדוד ופתח תקווה וצמודה מאוד לעיר חיפה (71.2%) שהגיעה למקום השני. על פי נתוני משרד החינוך 2115 תלמידי העיר זכו בשנת הלימודים תשע"ב לתעודת בגרות.

בעיריית ראשון לציון מסבירים את ההישג בהשקעה עירונית ותוספת משאבים דרמטית שנעשתה בארבע השנים האחרונות. במהלך השנים הללו עלתה ההשקעה העירונית בחינוך בכ-50 מיליון שקלים, ההשקעה העירונית בכל תלמיד עלתה בלמעלה מפי שניים - מ-1,600 שקלים בשנת 2007 ל-3,600 שקלים בשנת 2012. בנוסף, נבנו מסגרות לחיזוק תלמידים מתקשים, בין השאר, הופעלה תכנית לימודים מיוחדת לתלמידים שנכשלו בעבר במבחני הבגרות, וכן, ניתנו שעות תגבור מיוחדות לעניין. 

בעירייה לא נחים על זרי דפנה ומוסיפים עוד כי יש כיום תוכנית לשיפור הזכאות בחמש השנים הבאות. בין היתר ישנה תוכנית בבתי הספר המקיפים המאפשרת את קבלתם של תלמידים נוספים למסלולי הבגרות. כמו כן הוצבו יעדים שיאפשרו לכל בוגר כיתה ט' להתקבל ולהמשיך לכיתה י', כשהמשימה היא להוביל אותו לקבלת תעודת בגרות. 

עוד אומרים בעירייה כי "המטרה היא להפוך את ראשון-לציון לעיר מובילה בישראל בתחום החינוך. במהלך ארבע השנים האחרונות הוספנו השקעה עירונית, שעות הוראה, אמצעים לימודיים, תמיכה לתלמידים, תשומת לב ניהולית בהיקף חסר תקדים ועוד. בעיקר, החלטנו לא להתפשר על מקום טוב באמצע, לא לוותר על אף תלמיד ולא לוותר לעצמנו. ההישג הזה הוא לא רק מספרים, מדובר במאות נערות ונערים שתהיה להם בגרות ותהיה להם כניסה אחרת לחיים. אנחנו מוסיפים למערכת עשרות אלפי שעות בכל שנה, בנינו תכניות מותאמות לתלמידים על בסיס אישי, כדי שכל אחד יוכל למצות את הפוטנציאל שלו ולהצליח. אנחנו על המסלול הנכון".

 

רשימת הערים הגדולות המובילות בזכאות לבגרות:

תל אביב

72.95%

חיפה

71.2%

ראשון לציון

71.14%

אשדוד

70.01%

פתח תקווה

68.65%

באר שבע

66.14%

ירושלים

42.65%

 

עלייה בזכאות לבגרות בארבע השנים האחרונות:

תשע"ב

71.14%

תשע"א

68.10%

תש"ע

64.79%

תשס"ט

61.63%

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

2 בספטמבר 2013