כנס בנושא אלימות לאחר פרידה

מחקרים מראים כי פרידה מבן הזוג מעלה את הסיכון של אישה למוות או לפגיעה פיזית חמורה *  על רקע המקרים האחרונים יקיים מרכז זכויות נשים עירוני שולחן עגול בנושא שיציף את הבעיות,  הקשיים והצרכים המרכזיים של נשים שסובלות מאלימות לאחר הפרידה 

ביום רביעי הקרוב יקיים מרכז זכויות נשים עירוני במשרד לקידום מעמד האישה בעיריית ראשון-לציון (מ.נ.ע.) והקליניקה לזכויות נשים במכללה למנהל, שולחן עגול בנושא "אלימות לאחר פרידה".

מטרת המפגש הינה הרחבת יריעת השיח, הצפת הבעיות, הקשיים והצרכים המרכזיים של נשים שסובלות מאלימות לאחר הפרידה.

המפגש מתקיים על רקע האירועים הטראגיים האחרונים כמו זה שאירע לפני כשבועיים, בו תושב השרון קפץ למותו מקומה ה-11 יחד עם שני ילדיו.

איריס כגן יועצת ראש העירייה לקידום מעמד האישה מוסיפה ש"הדיון בנושא מתעורר מהצרכים הנוצרים במציאות חיינו וייחודו טמון דווקא ,במפגש בין האקדמיה , ארגוני נשים הפועלים בסוגיית האלימות לבין השטח . ההנחה החברתית ,שכול הנטל של הסיכון ,של אי הוודאות ושל האחריות צריך להיות נחלתן של הנשים מעוותת ,עלינו לשנות גישה -לא עוד עיסוק בסוגיית הפחתת הנזק ,אלא פיתוח מודלים שבהם יוגדר הסיכון כאחד מסממני האי שיוויון וחיפוש אחר פתרונות שבהם הצד החזק יותר קרי- הגברים  יאלץ לוותר על חלק מהביטחון שלו ."

במפגש ישתתפו עורכי ועורכות דין, גורמי אקדמיה וכן גורמים ממסדיים וביניהם המוסד לביטוח לאומי, משרד השיכון, משרד המשפטים ועוד.

לדברי עו"ד דנה אייזנר-לביא, מנהלת מ.נ.ע: "הנחת המוצא של מפגש זה היא שקיים סוג נוסף של אלימות שלא הומשג עד כה. בהתבסס על ראיונות עומק עם נשים ועבודת שטח מקיפה, נמצא שבמקרים רבים הפרידה מבן הזוג מלווה באלימות קשה, וברצף האלימות ישנם אירועי אלימות שכוללים פגיעה פיסית וכן ישנה אלימות נמשכת יומיומית שלא באה לידי ביטוי במובן הפיזי ואולם קשה לא פחות ובעלת מאפיינים ייחודיים".

הנחת המוצא של מפגש זה היא שקיים סוג נוסף של אלימות שלא הומשג עד כה. בהתבסס על ראיונות עומק עם נשים ועבודת שטח מקיפה, נמצא שבמקרים רבים הפרידה מבן הזוג מלווה באלימות קשה, אלימות שלא באה לידי ביטוי במובן הפיזי ואולם קשה לא פחות ובעלת מאפיינים ייחודיים.

מחקרים מראים כי פרידה מבן הזוג מעלה את הסיכון של אישה למוות או לפגיעה פיזית חמורה. לאורך הזמן סיכון זה יורד ואולם המפגש עם נשים רבות מלמד שבמשך שנים לאחר הפרידה, ההתעללות הרגשית, הנפשית והכלכלית נמשכת ומשמשת אמצעי להפעלת שליטה ודיכוי.

במהלך ראיונות שנערכו עם נשים שסובלות מאלימות לאחר הפרידה עלו מספר בעיות חוזרות שניתן לסווגן לשלושה תחומים עיקריים: אי תשלום המזונות, אי קיום הסדרי ראיה ואי שיתוף פעולה בכל הקשור לטיפול /חינוך  הקטינים/ות.

במרכז הקליני למשפט וחברה במכללה למנהל מספרים על נשים שהאמינו כי הפרידה מבן זוג אלים תקל עליהן אך במבחן המציאות מצבן הורע. המאפיין העיקרי של התופעה הוא המשך השליטה בחייה של האישה באמצעות הפרת הסכם הגירושין.

לפיכך, ישנה חשיבות רבה להעלאת המודעות הציבורית לכך שלעיתים אלימות לא מסתיימת לאחר הפרידה אלא מקבלת "גוונים" חדשים. במסגרת הדיון המשותף יבקשו המשתתפים להמשיג את הנושא, לתאר את המצוקות והקשיים הייחודיים ולגבש ביחד פתרונות וכלים  להתמודדות עם "אלימות לאחר הפרידה".

המפגש יתקיים בתאריך -2/10/13 , בין השעות 9:30- 12:30 במכללה למנהל בראשון -לציון.

 

 כתב יניב אוחנה סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

30 בספטמבר 2013