עלייה דרמטית בשיעור התלמידים המתגברים במקצועות מדעים וטכנולוגים

 

ראשון לציון שהייתה מהערים הראשונות בישראל שנכנסה לתוכנית עתודה מדעית טכנולוגית,

קוטפת עתה את הפירות * תלמיד מקיף י' שרשם את העלייה החדה ביותר, מספר: "המוטיבציה לקחת חלק בתוכנית היא אדירה" 

כמעט כל תלמיד רביעי במקיף י' מתגבר חמש יחידות בשלושה מקצועות מדעים טכנולוגים, כאשר אחד מהם חייב להיות מתמטיקה. הנתון הארצי של משרד החינוך, לעומת זאת,  עומד רק על 16% מכלל בית הספר וגם אז מדובר רק על למתמטיקה. ההישג חסר התקדים הזה הוא פרי תוכנית עתודה מדעית טכנולוגית שנכנסה לראשון לציון כפיילוט לפני כשלוש שנים בשני מקיפים וכעת משתתפים בה כמעט כל המקיפים בעיר. על פי הנתונים, כל בתי הספר שמשתתפים בתוכנית הציגו עלייה במספר התלמידים שלוקחים חלק בתוכנית, כאשר המקיפים הבולטים בנתונים הם מקיף י' שעלה מ-8% השתתפות בשנת הלימודים תש"ע ל-22.8% בתשע"ד. אחוז ההשתתפות הגבוה ביותר נרשם במקיף י"ב, שם 26.3% מסך התלמידים לוקחים חלק בתוכנית.

התוכנית שמה לה למטרה להגדיל את מספר התלמידים שמתגברים במקצועות מדעים וטכנולוגים וזאת באמצעות חיזוק הידע והמיומנויות באמצעות שילוב השימוש בטכנולוגיות מתקדמות ובסביבה מקוונת. כך למשל כל בית ספר קיבל תקציבים מוגדלים להצטיידות מעבדה וציוד לרובוטיקה ממשרד החינוך ועיריית ראשון לציון. כמו כן, התלמידים מתחילים ללמוד מדעים באופן מתוגבר מכיתה ז'. לתלמידים שמתקשים, אם יש כאלה שיש להם באחד המקצועות 4 יחידות או כאלה שצפויים לרדת מ-5 יחידות ל-4 יחידות, ניתנות להם שעות פרטניות. כמו כן, התוכנית נעשית בשיתוף האוניברסיטאות והטכניון, כך למשל, אלו שיבקשו להתקבל לטכניון, יקבלו בונוס מיוחד על עצם השתתפותם בתוכנית. "המוטיבציה לקחת חלק בתוכנית היא אדירה" מספר ירון רזניק, תלמיד י"ב במקיף ז' שקיבל 100 ב-5 יחידות מתמטיקה ו-95 בחלק הראשון בבגרות במחשבים "יש לי חבר שהוא 4 יחידות באחד המקצועות והוא ממש רוצה לעלות ל-5 יחידות. הייתה הסברה טובה לגבי התוכנית, אמרו לנו למה כדאי להצטרף והציעו עזרה בלימודים למי שיזדקק".

נציין עוד, כי במקביל לתוכנית, מתקצבת העירייה שדרוג חדרי מעבדות בבת הספר. רק בקיץ האחרון הושקעו 1.3 מיליון שקלים מכספי הרשות לטובת העניין.

אגב, במשרד החינוך רואים בראשון לציון לא רק הצלחה בהכשרת התלמידים, כי אם גם מרכז להכשרת מורים. כל הכשרות המורים של המסלול במחוז מרכז יתקיימו השנה בעיר.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, הוסיף כי התוכנית מוכיחה את עצמה משנה לשנה והדבר מתבטא לא רק במספר התלמידים המצטרפים אליה כל שנה, כי אם גם בממוצע הציונים הגבוה בתחומים אלו "התוכנית מציבה סטנדרטים גבוהים למצוינות והצטיינות ולשמחתי, התלמידים נענים לאתגר. אנו כרשות נעניק לתלמידים את כל הכלים להצלחה על מנת שיוכלו להגשים את עצמם בתחום שבו יבחרו''.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

2 בספטמבר 2014