תלמידי ראשון לציון אלופי העולם ברובוטיקה

תמונת הנבחרת
יפן? סין? ארה"ב? תלמידי מרכז רון ורדי למחוננים בעיר גברו על מעצמות על בדרך לתואר הנכסף באליפות "רובוקאפ" * המורה המנחה סגרה מעגל כאשר כתלמידה זכתה בעצמה בתואר לפני עשור בדיוק
בעוד יפן השיקה את מלון הרובוטים ובארה"ב יצרו את רובוט הלחימה הענק, העתיד בתחום נראה שיגיע דווקא מישראל. באליפות העולם ברובוטיקה שהתקיימה בסין, "רובוקאפ", זכו תלמידי ראשון לציון ממרכז רון ורדי למחוננים במקום הראשון בקטגוריית ריקוד רובוטים לחטיבות ביניים.

קבוצת "דרדסים" בהנחיית המורה המלמדת- מיטל דומב ותלמידי כיתות ח' –ט': הדס סגל, שחר סמי, סהר צימרמן, ליאור יעקבי, מיכל לזר, שיר גולדנר, עירית וינזוף, נועם צבי וסתיו זאב, בנו ותכנתו רובוט בגובה 1.60 מ' אשר מורכב מארבעה מנועי די סי אשר שמשו עבור התזוזה של הרובוט ברחבי הבמה ועוד שישה מנועי סרבו לידיים אשר העניקו לרובוט את היכולת לבצע תנועות ידיים מורכבות ואנושיות. הרובוט רקד בתחרות לצלילי שיר הנושא מהסרט "דרדסים 2" אותו שרה בריטני ספירס.

לאורך כל השנה עבדו התלמידים ימים כלילות והתמודדו עם לא מעט בעיות ברובוט, הן בחומרה והן בתכנות. התלמידים השתמשו ברכיבים של חברת מוטורולה ותכנתו את הרובוט באמצעות תכנת "אסמבלי". הקבוצה ייצגה את ישראל לאחר שזכתה בתחרות הארצית הרובוקאפ שהתקיימה השנה באוניברסיטת בר אילן. אגב, למורה המנחה, מיטל דומב, המלמדת מזה שבע שנים במרכז רון ורדי, זו סגירת מעגל שכן כתלמידה היא גם זכתה בתואר לפני עשר שנים בדיוק באליפות העולם ביפן. "זה היה חלום בשבילי לחנך ילדים בתחום ולחזור לכאן. התלמידים עמלו יום ולילה על חשבון חברים ומשפחה, הם רצו לבנות את הרובוט הכי טוב בעולם, לשמחתי זה הצליח".

התלמידה מיכל לזר סיכמה את המסע: "חווינו כל כך הרבה חוויות שילדים בגילנו לא חווים. למדנו הרבה מאוד דברים חדשים".

ראשון לציון היא מעצמה לא קטנה בתחום הרובוטיקה ולראייה בית ספר נוסף מהעיר ייצג את ישראל בתחרות ואף זכו במקום הראשון ברמה הטכנית. קבוצת "סיירון" ממקיף ו' קריית החינוך השש שנתית יגאל אלון, בראשות המורה המלמד: אליהו אליס ובהשתתפות תלמידי כיתה י"א במסלול מופת מדעית עם התמחות ברובוטיקה: איתי יעקב, בר עמוס, יאיר איילון, עילי סיימון, נועה טלמור, שגיא אביאב, שגיא קסטנר, בן לסרי, עידן גולדמן, ניר שאלתיאל, שגיא רוקח, אילן צ'נק, מקסים בוצ'קריוב, נתנאל דהאן, גל מדמוני ותומר זנזורי, בנו ותכנתו שלושה רובוטים שהם דמויות מהסרט "מלחמת הכוכבים". הראשון "לוק סקייוור" אשר בידיו שלושה מנועי סרבו, השני "דארת ויידר" שבו ריבוי מנועים כדי לאפשר תנועות ידיים אנושיות והשלישי "סטרומטופר". התזמון בין היה קריטי להצלחת המשימה ולכן נעשתה תקשורת בין בקרים, כאשר בכל הרובוטים מופעלת מערכות של מוטורולה ו-NXT בתכנות בשתי שפות "אסמבלי" ושפת ה-NXT . הקבוצה זכתה במקום הראשון בקטגוריית ריקוד לתלמידי על יסודי.

ראש העירייה הגאה, דב צור, אמר עם קבלת הבשורה: "הזכייה היא גאווה גדולה לעיר ולמדינה. יש לנו בני נוער מצוינים, יצירתיים ופורצי דרך. כל הכבוד להם ולצוותי ההוראה".

מנהלת היחידה למצטיינים ומחוננים, ברכה צויליך הוסיפה: "התחרות היא גורם מדרבן המלמד עבודת צוות מהי וכיצד לפתור בעיות בזמן אמת. אני משוכנעת שאלו מיומנויות שהתלמידים ייקחו איתם לעולם האקדמי ובהמשך לקריירה שיפתחו".

 

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

27.7.2015