האלופים האמיתיים על לוח השחמט

פרויקט ייחודי למען בעלי המוגבלויות: שיתוף פעולה והרבה רצון טוב של מספר גופים עירוניים בראשון לציון, מניב תכנית מרגשת ויוצאת  ודופן במהלכה לומדים בוגרים בגילאי 16-27 שחמט * ההורים הנרגשים כתבו לאחרונה מכתב למארגנים: "תודה על התמיכה שהענקתם לכולנו, עזרתם לנו להגשים לילדינו חלום"

למען בעלי המוגבלויות: הודות לפרויקט משותף בו משתפים פעולה החברה העירונית ראשון לציון, מועדון השחמט וסניף אילן בעיר, זוכים ארבעה בוגרים בגילאי 16-27 ללמוד ולשחק שחמט.

המהלך החל כשקבוצת הורים לאנשים בעלי מוגבלויות פנתה למנהל סניף "אילן" בראשון לציון, שמעון קינן, בבקשה להגשים לילדיהם חלום ולאפשר להם ללמוד ולשחק שחמט במסגרת חוג שחמט לבעלי מוגבלויות (שיתוק מוחין C.P מרותקים בכיסאות גלגלים).

הפנייה הגיעה למנכ"ל מועדון השחמט בראשון לציון, רב אמן בוריס אלתרמן, שנרתם מיד לנושא, ישב עם ההורים כדי ללמוד ולהבין בדיוק את צרכי הנוער וכדי להתאים להם את המאמן המתאים, ויצר קשר עם החברה העירונית והיכל התרבות בעיר, כדי למצוא מקום בו יוכלו לקיים את הפעילות.

האמן בוריס גוטקין, לשעבר תלמידו של אלוף העולם בשחמט מיכאל טל, נבחר להדריך את הקבוצה המיוחדת, בחדר שהוקצה עבורם בהיכל התרבות, ואפשר את הגעתם וכניסתם למתחם עם כסאות גלגלים.

החוג מתקיים מזה כשנתיים, אחת לשבוע, ובמהלכו התקדמו המשתתפים מאוד, הספיקו לסיים בהצלחה את חוברות העבודה ללימוד שחמט "מסע לעולם השחמט", והחלו אף ללמוד טכניקות משחק למתקדמים. במהלך הפעילות נעזרים החניכים במכשירים העוזרים להם לקדם על לוח השחמט את המהלך אותו הם מבקשים לבצע.

מנהלת החוגים בהיכל התרבות, ברוריה ברגרין, בכתה מרוב התרגשות כשנכנסה לאחד המפגשים וראתה מקרוב את האושר על פניהם של המשתתפים המשחקים ללא יכולת לדבר או להזיז את ידיהם.

מנכ"ל מועדון השחמט בוריס אלתרמן: "זהו פרויקט ייחודי ומלא משמעות עבור כל מי שנוטל בו חלק. אני שמח לראות עד כמה השחמט יכול להעניק ולתרום להתפתחותם של בעלי המוגבלויות. תודה גדולה לכל השותפים בפרויקט."

הורי המשתתפים בחוג כתבו לאחרונה מכתב תודה לכל המארגנים ובו הם מציינים: "תודה על התמיכה שהענקתם לכולנו, עזרתם לנו להגשים לילדינו חלום."

 

אמיר מרום, דוברות העירייה

15 בפברואר 2016