אלופי הרובוטיקה מראשון לציון

בתחרות הארצית ברובוטיקה, נתנו בוגרי המגמה מבית הספר יגאל אלון נוקאאוט לשאר המתמודדים כאשר שני רובוטים אוטונומיים המתאגרפים בתוך זירת אגרוף זכו במקום הראשון * גם תלמידי מרכז רון ורדי זכו במקום הראשון במקצה חטיבות הביניים כאשר בנו רובוטים שיודעים לנגן על גיטרה, לשיר, לחצרץ ואפילו לרקוד בסגנון צרפתי מסורתי מהמאה ה-19

מגמות הרובוטיקה בראשון לציון רוו נחת בסוף השבוע האחרון כאשר שלוש קבוצות, אחת מקרית החינוך השש שנתית ושתי קבוצות מחטיבות הביניים קטפו את המקום הראשון בתחרות רובוקאפ- תחרות הרובוטיקה הארצית שהתקיימה באוניברסיטת בר אילן.

עשרה תלמידי י"ב במגמת הרובוטיקה בקריית החינוך השש שנתית יגאל אלון בנו שני רובוטים אוטונומיים (עצמאיים ללא שליטה מרחוק), המתאגרפים בתוך זירת אגרוף כאשר הקטגוריה בה הם התמודדו היא "ריקוד". השופטים התרשמו מאוד מביצועי הרובוטים ובמיוחד מכך שהרעיון היה מיוחד ולא רגיל. התלמידים איילון יואב, טל חזי, לידור זנזורי, גאי וטורי, ניר מסיקה, נעם עבדו, איתמר יוני, שובל בן עזרא, אמיר דמרי ובר לוי הניפו בסוף היום את הגביע עם המורה המלווה שלהם אליהו אליס. "זה משהו שעבדנו עליו ימים ולילות במשך שבועות ארוכים" סיפר בר לוי "אומנם ציפינו למקום הראשון אבל בכל זאת הופתענו כי זו פעם ראשונה שהמגמה מתמודדת בתחרות הארצית." הרובוטים שבנו התלמידים היו מורכבים מצינורות, גבס, פלסטיק, בגדים שהתלמידים וסבתא של אחד מהם תפרו במיוחד וחומרה חשמלית.

המגמה בבית הספר, אותה מרכזת יפה חדד, פועלת מזה שלוש שנים וכאמור, זו פעם ראשונה שהיא משתתפת בתחרות ארצית בתחום. לאחרונה הורחבה המגמה וכעת ניתן ללמוד בה גם הנדסת מכונות. בית הספר החל השנה בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת ג'ורג'יה טק בארצות הברית, במסגרתו התלמידים יכולים להשלים קורסים מקוונים שיוכרו לאחר מכן לתואר אקדמי בתחום המדעי טכנולוגי.

מנהלת מקיף יגאל אלון, אורנה פרבר, אמרה: "אני גאה בתלמידים ומודה למורה אליהו אליס שהוביל את הפרויקט. מאחורי הרעיון להקים את המגמה עמדה חשיבה להגביר את המודעות והלמידה במקצועות המדעיים טכנולוגיים. המגמה היא ברמה מאוד גבוהה וכל העת אנו מוסיפים בה תוכניות ברמה אקדמאית, אני משוכנעת שעוד נגיע להישגים גבוהים גם בעתיד".

גם תלמידי חטיבות הביניים במרכז רון ורדי חזרו עם הגביע הביתה לאחר ששתי קבוצות ובהן 15 תלמידים בליווי המורה מיטל דומב, זכו במקום הראשון עם ארבעה רובוטים בגובה של מטר וחצי כל אחד שיודעים לנגן על גיטרה, לשיר, לחצרץ ואפילו לרקוד "קנקן"- ריקוד צרפתי מסורתי מהמאה ה-19.

סהר צימרמן, תלמיד כיתה ז' מחטיבת זלמן ארן, שנמנה על הקבוצה שבנתה את הרובוט הרקדן, מספר: "עבדנו על הרובוט במשך חצי שנה. הוא עשוי מצינורות, לוחות עץ, מנועים, מעגלים חשמליים ויש לו גם בגדים, פאה, כובע ומסיכה על הפנים. השופטים ממש התלהבו."

אגב, כדאי להמשיך ולעודד את הזוכים שכן הם צפויים להתמודד בתחרות רובוקאפ ג'וניור הבינלאומית שתיערך השנה בחודש יולי בברזיל.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

31 במרץ 2014