עתירה לבג"צ: בנושא איחוד בת ים לרשויות השכנות

עיריית ראשון לציון הגישה עתירה לבג"צ לביטול פעילות ועדת החקירה שמינה שר הפנים לבחינת איחוד העיר בת-ים עם ראשל"צ וחולון לעיר אחת גדולה. העתירה הוגשה בנוסף לעתירה נוספת שהגישו העיריות ראשון לציון, חולון ותל אביב-יפו למינוי חשב מלווה לעיר המצויה בגירעונות מתמשכים.
עיריית ראשון לציון הגישה אתמול עתירה לבג"צ למתן צו על תנאי ובקשה למתן צו ביניים להפסקת פעילות ועדת החקירה שמינה שר הפנים לבדיקת איחוד עיריית בת-ים עם עיריית ראשל"צ ועיריית חולון, ולחילופין לקביעת אזורי חלוקת הכנסות בין בת-ים לערים חולון, ראשון לציון ותל אביב, וכן לביטול כתבי המינוי האחרונים של הוועדה.
על פי העתירה, עיריית ראשון לציון סבורה כי אך ורק בשל חילופי הגברי בלשכת שר הפנים, שונה מנדט הוועדה חדשות לבקרים ובתוך תקופה קצרה, וזאת על רקע זהות השר המכהן אותה שעה. העירייה ציינה בעתירה כי השינוי במנדט הוועדה נעשה ללא כל בסיס ענייני נדרש, באופן בלתי סביר, ללא כל רציפות שלטונית ועניינית, ללא כל נימוק, ללא מתן זכות טיעון לעירייה כמו גם לעיריות חולון ותל אביב-יפו, אשר היו שותפות לתהליכים שהתנהלו במסגרת ועדת החקירה.
כיום, נוצר מצב שבו וועדת החקירה בוחנת את איחוד ראשון לציון לעיר אחת עם הערים בת-ים וחולון ולכן מבקשת עיריית ראשון לציון לבטל את כתבי המינוי של וועדת החקירה ולהפסיק את פעילותה. לחילופין, מבקשת העירייה כי ועדת החקירה תפעל בהתאם לכתב המינוי המקורי שניתן לה ועל פיו בלבד, כלומר ראשית לבחון את איחוד בת ים עם תל אביב-יפו ורק לאחר מכן לשקול חלוקת הכנסות בין הרשויות.
בג"צ הורה לשר הפנים להגיב עד יום שלישי בשעה 12:00 לבקשה לצו ביניים לעצור באופן מיידי את פעילות הועדה. העתירה הוגשה על ידי עו"ד אינסה גולדנברג לוי, היועצת המשפטית לעירייה ועו"ד יחזקאל ריינהרץ ממשרד עו"ד פריש-שפרבר.

כתב: יניב אוחנה, דוברות
תאריך: 13.6.16