בדרך לאוסקר

בדרך לאוסקר
 סרטם של ארבעה יוצרים ממגמת הקולנוע בקרית החינוך "רביבים", ממשיכה להרשים את השופטים ולאסוף גביעים לארון * אחרי שלושה חודשים שזה בפסטיבל הקולנוע בירושלים, הוכתר השבוע כסרט העלילתי הטוב ביותר בתחרות הסרטים של משרד החינוך * בחודש הקרוב יתמודד הסרט בתחרות בינלאומית באירופה * האוסקר הישראלי הראשון יצא מהעיר?

ארבעה תלמידים צעירים ממגמת הקולנוע בקרית החינוך רביבים ביקשו לתאר בסרט " הסרט: "הכי רחוק שאתה יכול" את הקונפליקטים שעובר נער דתי שמחליט לבחון את זהותו המינית ונקלע לשיחה לא צפויה עם אביו. הנושא הרגיש הצליח להרשים השבוע את שופטי התחרות "מיטב היצירה" של משרד החינוך שהכתירו אותו לסרט העלילתי הטוב ביותר. הפרס מצטרך לזכייה המדהימה של בסרט מלפני שלושה חודשים, עת זכה בקיץ האחרון בפרס ראשון בתחרות הסרטים "יצירה צעירה" בפסטיבל הקולנוע בירושלים.

הסרט מספר את סיפורו של האמיץ של צעיר, אשר בערב יום העצמאות, מחליט לשקר להוריו ולנסוע כל הדרך מקריית גת למסיבת גייז בת"א כדי לממש לראשונה את זהותו המינית. שם, הוא שותה קצת יותר מדיי, ומאבד את ההכרה. בדרך חזרה הביתה בשיחה האינטימית עם אביו, נחשפים העצבים הרגישים של יחסי אב בן.

ארבעת היוצרים: נוי סיה, האמונה על התסריט והבימוי, נועם ביבי האמון על ההפקה ושימש שחקן ראשי בסרט, נעה קרני הצלמת וחן ליס העורך והתאורן, מספרים שההשראה לסרט באה מסביבתם הקרובה. וכך מספרת נוי: "הנושא הזה קרוב לליבי והיה חשוב לי להתעסק בו ולכתוב עליו מבפנים החוצה ולהעביר את המסר. אולי לשנות משהו קטן בעולם. זאת הייתה שנה אינטנסיבית מאד, לא פשוטה, מאתגרת, כייפית ומדהימה. עבודת הצוות שלנו הייתה יוצאת דופן בעיניי, ואני שמחה שזכיתי לקחת חלק במשהו כזה. הפרס בעינינו הוא כבוד גדול, אבל זה לא העיקר ביצירת הסרט וזאת לא הייתה המטרה ההתחלתית שלנו ביצירת הסרט. המטרה שלנו הייתה ללכת עם האמת שלנו ולעשות משהו ביחד שהוא שלנו ושנהיה גאים בתוצר שלו, וכך קרה. הדבר החשוב לי ביותר כרגע, זה שכמה שיותר אנשים יראו את הסרט ויתרגשו, ואולי ישנו משהו בגישה שלהם".

בחודש הקרוב יתמודד הסרט בתחרות סרטים קצרים בינלאומית המתקיימת באיסלנד. 

הזכייה בפרס מצטרפת לרשימה ארוכה של זכיות בפרסים לסרטי הבוגרים של המגמה בשנים האחרונות. רק בשלוש השנים האחרונות גרפה המגמה בבית הספר עשרה פרסים בתחרויות בארץ ובעולם, אחד מהם הוא פרס יוקרתי מהאיחוד האירופי.

רכז המגמה לקולנוע, טל גנוסר, מספר: "זוהי קבוצה מאוד רצינית שחבריה מאוד רצו לעבוד אחד עם השני. הם הצליחו ליצור סיפור חזק ואנושי מאוד עם עוצמה גדולה. זהו עוד ציון דרך חשוב בתולדות המגמה לקולנוע ברביבים, אשר פועלת כבר 18 שנים וחינכה דור של יוצרים צעירים. המגמה הפכה לשם דבר לאיכות ובוגרי המגמה השתלבו בהצלחה בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל."

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

4 בנובמבר 2013