שילוב מוצלח של בעלי צרכים מיוחדים בשירות הווטרינרי

  שילוב מוצלח של בעלי צרכים  מיוחדים בשירות הווטרינרי

בימים אלה מסיים י' את השירות הלאומי שלו בשירות הווטרינרי בעיר *  מדובר בפיילוט מוצלח שצפוי להמשיך בשנה הקרובה * במקביל משלבים בשירות הווטרינרי,  זו השנה החמישית, נערים ונערות מתוכנית היל"ה

החודש מסיים י' תקופת שירות מלאה אותה ביצע במסגרת השירות הווטרינרי העירוני בעיריית ראשון לציון. השלמת כל התקופה בהצלחה לא ברורה מאליה שכן י' הסובל מבעיות קוגניטיביות שולב בשירות במסגרת פרויקט "משלבים". מדובר בפיילוט ראשון מסוגו הנועד לבחון אפשרות לשילוב בעלי צרכים מיוחדים בשירות הווטרינרי, דבר המהווה עבורם גשר לעולם התעסוקה והחברה.

אוכלוסיית היעד של "משלבים" היא צעירים וצעירות בעלי צרכים מיוחדים בגילאים 18-23 , עם ליקויים פיזיים, קוגניטיביים, חושיים, תקשורתיים ורגשיים אשר לא גויסו לצבא עקב מוגבלותם. התוכנית מאפשרת להם להשתלב במערך השירות הלאומי כהכנה לעולם התעסוקה ולהשתלבות בחברה הנורמטיבית כאזרחים תורמים ופעילים. כפועל יוצא מן התוכנית נוצר שינוי כלפי עמדות הציבור אל אנשים בעלי צרכים מיוחדים.

י' הוא הראשון מהפרויקט שהשתלב בשירות הווטרינרי בעיר, בשנה האחרונה הוא פקד את השירות ארבע פעמים בשבוע. הוא ניקה, האכיל וטייל עם הכלבים. בקיץ האחרון הוא אף קיים יום התנדבות, בו הזמין את חבריו מהמוסד החינוכי בו הוא לומד, סיפר להם על עבודתו בשירות הווטרינרי והציג להם את הכלבים בכלבייה הממתינים למשפחה מאמצת. בשירות הווטרינרי הביעו שביעות רצון על החיבור המיוחד של י' למקום. עבודתו במקום נעשתה באהבה מלאה לכלבים ולחתולים וניכר כי פעילותו תרמה לביטחון ולדימוי העצמי שלו. על כן הוחלט להמשיך גם בשנה הקרובה לשלב בעלי צרכים מיוחדים בעבודת השירות.

יש לציין כי בנוסף לזה, בשירות הווטרינרי משלבים זו השנה החמישית נערים ונערות מתוכנית היל"ה – תכנית המיועדת לבני נוער אשר מסיבות שונות מצויים מחוץ למסגרת החינוך הפורמלית. בשירות הווטרינרי מספרים כי רבים מבני הנוער שלקחו חלק בפרויקט, המשיכו להשתלב בחברה, התגייסו לשירות צבאי מלא ושמרו על קשרים הדוקים עם צוות השירות הווטרינרי והמקום.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

8 בספטמבר 2013