במותם ציוו – ערב יום הזיכרון בראשון לציון

תמונה של דב צור ראש העיר על הפודיום
יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי הטרור תשע"ד

במותם ציוו – ערב יום הזיכרון בראשון לציון

4.5.2014   21:00, אמפיפארק ראשל"צ, הכניסה חופשית

אברהם טל, גיא ויהל, דוד דאור, מוקי, משה פרץ, עברי לידר, שירי מימון ושרית חדד ייקחו חלק בטקס ערב יום הזיכרון, "במותם ציוו". הטקס, שהפך למסורת, מתקיים בעיר זו השנה החמישית, ויועבר בשידור ישיר בערוץ 2, רשת.

התזמורת הסימפונית ראשון לציון תלווה את האמנים, בניצוחו וניהולו המוסיקלי של רפי קדישזון.

מנחה: קובי מידן.

בין השירים יושלבו סרטונים מרגשים לזכר הנופלים.

בין השירים בערב:

"שירים עד כאן" בביצוע אברהם טל, "לראות את הכאב" בביצוע שרית חדד, "אחי הצעיר יהודה" בביצועו של דוד ד'אור, "הנסיך הקטן" בביצוע גיא ויהל, "ילדים של החיים" בביצוע מוקי, "שמרי נפשך" בביצוע קאן פלס, "כשתגדל" בביצוע מוקי וקרן פלס, "היי שקטה" בביצוע עברי לידר ושירי מימון, ועוד.

ראש העירייה, דב צור: "העיר ראשון לציון מזמינה את עם ישראל להתאחד יחד, לשיר ולזכור את הנופלים שבמותם ציוו לנו את החיים".

פתיחת שערים 19:30

הפקה: החברה העירונית ראשון לציון     הפקה אמנותית: הפקות תוצרת הארץ

על הנופלים שסיפורם יסופר בערב:

שי אטיאס ז"ל מראשון לציון. נהרג במלחמת לבנון השנייה, בן 19 וחצי במותו.

"שי ביקש למסור שהכל בסדר" – את שיחת הטלפון הזו קיבלו הוריו של שי, בעקבות דיווחים על פגיעת חיזבאללה בספינה אח"י חנית בימיה הראשונים של המלחמה. למרות השיחה המרגיעה בערב, בשורת האיוב הגיעה להוריו של שי באותו הלילה.

ערן דן גור ז"ל מירושלים. נהרג בקרב בעזה בשנת 2008, בן 20 וחצי במותו.

ערן סיים בהצטיינות קורס מ"כים, אך סירב להמשיך בהדרכה והתעקש לחזור לגדוד שלו. בלילה שבו נהרג, התעוררה אמו מרי בבהלה לאחר שחלמה שקצינים מתדפקים על דלתה אך היא לא פותחת להם את הדלת. בצהריים קיבלה את הבשורה המרה כי ערן נהרג בהתקלות עם מחבלים.

גלעד ליטן ז"ל מנהריה. נהרג יומיים לפני סיום מלחמת יום הכיפורים, בן 21 במותו.

לאחר מותו הוענק לו עיטור העוז, על מספר פעולות אמיצות ויוצאות דופן שנקט במהלך המלחמה: גלעד תמיד התנדב, אם כדי לחפות על נסיגת כוחות מרכס החרמון, אם כדי לחפש חייל שנעדר ואפילו כדי להיות ראשון שהולך ומסמן מוקשים בדרך מסוכנת. הוא נפל בקרב השני על כיבוש החרמון בעת שניסה להציל את מפקדו שנורה.

יוסף אבוטבול ז"ל מגן נר. נהרג במלחמת לבנון השניה. במהלך השבעה על מותו, מלאו לו 20.

"אני לא רוצה שיגידו שאני פרזיט", כך אמר יוסף לאמו כשבחר להתגייס לגולני. יוסף, תלמיד ישיבה, קיבל פטור מגיוס ובכל זאת החליט להתגייס לשירות צבאי קרבי בגדוד 51 של גולני. אחרי שנפצע במהלך מלחמת לבנון השנייה בתקרית שבה נהרג מפקדו, רועי קליין ז"ל, נשאר בשטח והסכים להתפנות רק בתום פינוי כל הפצועים וההרוגים מהקרב הקשה. אחרי ששוחרר מבי"ח התעקש לחזור ללבנון. הוא נהרג יומיים לפני סיום המלחמה.

אורן בן ישי ז"ל מדימונה. נפל בעת שהתנדב לחלץ אזרחים בעת שריפה בשנת 1984, בן 18 במותו.

אורן, חייל טרי שרק סיים טירונות, היה בדרכו לבסיס להתחיל את הכשרתו כתותחן באותו יום ראשון

בפברואר 1984, כאשר הבחין באש המיתמרת מהקומות העליונות של מלון "מוריה" שלחוף ים המלח. מבלי לחשוב פעמיים עלה לקומה החמישית שהייתה אפופה בלהבות, בניסיון לפנות אנשים שנלכדו באש. כשבידו זרנוק מים הצליח אורן לפנות מספר אנשים עד שנפגע מהחום והעשן ונחנק למוות. על אומץ הלב, דבקות במטרה וחירוף הנפש הוענק לו על המעשה צל"ש הרמטכ"ל.\

 

לטקסים העירוניים לחצו כאן