בית חדש וגדול יותר למפעל עבודה שיקומי ברמת אליהו

בית חדש וגדול יותר למפעל עבודה שיקומי ברמת אליהו
המקום המהווה מסגרת שיקומית תעסוקתית לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, הוכפל ונוספו חדרי סדנאות *

מטרתו להביא לשילוב המטופלים בחברה ובשוק העבודה החופשי באמצעות הקניית הרגלי עבוד

"המקום הזה נותן אור למטופלים ולבני משפחותיהם", כך מספרים במע"ש, מפעל עבודה שיקומי בשכונת רמת אליהו, שנחנך השבוע לאחר עבודות שדרוג המבנה הקיים והכפלת השטח בחדרי סדנאות להמשך פעילות כמאה בעלי מוגבלויות המגיעים למקום מדי יום, עוברים סדנאות בנושא תעסוקה, נהנים משיעורי העשרה וסדנאות של אמנות, ספורט ועוד.

המבנה הוותיק קיים מזה עשרות שנים בשכונה, במסגרת העבודות שופץ המבנה מן היסוד וכלל החלפת חלונות ותקרות, שיפוץ חדר אוכל, חדרי סדנאות, שירותים ועוד. כמו כן אגף חדש נוסף למבנה ולמעשה הגדיל את השטח הגולל לכ-1300 מ"ר. עלות העבודות עומדת על כ-6.5 מיליון שקלים מתקציב עיקרי של עיריית ראשון לציון ושותפים נוספים כמו משרד הרווחה והשירותים החברתיים, המוסד לביטוח לאומי, קרן של"ם ועמותת צ'יימס ישראל, העמותה שמפעילה את המסגרת בשלוש השנים האחרונות.

טקס חנוכת המבנה החדש נערך במעמד ראש העירייה- דב צור, מ"מ וסגן ראש העירייה- מוטי עג'מי, מנכ"ל העירייה- פרנקו גונן, ראש מינהל שילוב חברתי- נעמי אחימור, סמנכ"ל בכיר ומנהל אגף מש"ה משרד הרווחה- גדעון שלום, מנהל קרנות המוסד לביטוח לאומי- עו"ד יצחק סבטו, יו"ר קרן של"ם- חיים געש, יו"ר עמותת צ'יימס ישראל- ג'ורג' צימרמן ואורחים נוספים.

ראש העירייה סייר במקום, שוחח עם החניכים ואמר "עיריית ראשון לציון גאה על הובלת הפרויקט ורואה חשיבות רבה במתן אכסניה ראויה ומכבדת לחניכים ולצוות. זה פשוט מחמם את הלב". ממלא מקום וסגן ראש העירייה, מוטי עג'מי, המחזיק בתיק הרווחה הוסיף: "אנחנו שמים דגש על מתן האפשרות לאנשים עם מוגבלות לממש את הפוטנציאל שלהם ולהשתלב בקהילה". כן ציין את חודש הנכה הבינלאומי שהעירייה ארגנה במסגרתו, בין היתר, התקיים ערב הצדעה לכל צוותי העובדים במסגרות לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, עובדים שעושים עבודה קשה ומלאכת קודש ומאפשרים למשפחות ולמטופלים איכות חיים. "אחד הנושאים שאנחנו שמים עליו דגש מיוחד הוא הנושא של הכרת השונה וקבלת השונה והאחר. חובה עלינו כחברה לתת את השירותים האלה, אני שמח וגאה להיות חלק מהמערכת שעושה זאת".

חיים געש, ראש מועצת פרדס חנה-כרכור ויו"ר קרן של"ם, השותפה לפרויקט, אמר "הרבה שנים אני נבחר ציבור ואני מודד את איכות העיר בפרמטרים שונים ובראשם איך העיר מטפלת באנשים עם צרכים מיוחדים. ראשון לציון עושה זאת בהשקעה רבה. קרן של"ם שמחה לסייע גם פה. המקום בהחלט מכבד את אנשיו".

סמנכ"ל בכיר במשרד הרווחה, גדעון שלום, המנהל את האגף לטיפול באדם עם מוגבלות שכלית והתפתחותית אמר כי "המעמד מרגש ומכבד. אנחנו כמדינה וכחברה מחויבים להשקיע כמה שיותר עבור האוכלוסיות הללו ולשלב אותם בקהילה. יש לכך משמעות חשובה מבחינה ערכית. ראשון לציון מהערים המובילות בתחום בהיקף השירותים החברתיים שניתנים וגם בשילוב בקהילה". עו"ד יצחק סבטו, מנהל קרנות ביטוח לאומי, הזכיר לקהל כי בפרשת השבוע מדברים על הבחירה במשה רבנו כמנהיג עם ישראל, למרות היותו אדם עם מוגבלות, כבד פה וכבד לשון, "יש כאן מוסר השכל לכולנו, שכל אחד יכול לפי יכולתו ובדרכו לפרוץ גבולות ולהגשים חלומות". ג'ורג' צימרמן, מנכ"ל עמותת צ'יימס ישראל שמתפעלת את מע"ש, הודה לכל השותפים לפרויקט, ולמטפלים ולמדריכים על העבודה החשובה שהם.

מע"ש הוא מסגרת שיקומית תעסוקתית לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית המעניק לאנשים בעלי צרכים מיוחדים אפשרויות תעסוקה מותאמות ליכולותיהם. במע"ש שמים דגש על ההיבט השיקומי אשר מטרתו להביא לשילוב המטופלים בחברה ובשוק העבודה החופשי. הם עושים זאת באמצעות הקניית הרגלי עבודה, כגון, עבודה בשעות מוגדרות , התנסות בעבודה ועוד. גילאי המטופלים במע"ש נעים בין 21 ועד 76. הם שוהים במע"ש משעות הבוקר ועד השעה 15:30 ובמהלך היום הם עובדים וכאמור עוברים סדנאות בנושא תעסוקה.

תמונה: טקס הסרת הלוט
צילום: אבי קקון

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

20 בינואר 2015