בפעם הראשונה בעיר בחינת בגרות באמצעות מחשב

 

תלמידים משתי כיתות במקיף יגאל אלון היו הראשונים בראשון לציון שזכו להיבחן באמצעות המחשב *

אחת התלמידות: "זה יותר מהיר ואני כבר רגילה יותר למחשב מאשר לדפים כתובים"

העתיד כבר כאן. 70 תלמידים ממקיף ו', יגאל אלון, היו התלמידים הראשונים בראשון לציון שזכו להיבחן בבחינת הבגרות בניו מדיה באמצעות המחשב. מטבע הדברים, הבחינה במקצוע "תקשורת וחברה" התקיימה במעבדת מחשבים, כאשר כל תלמיד קיבל עמדת מחשב ובאמצעות אוזניות ומקלדת ענו התלמידים על השאלות.

מלבד העובדה שהמחשב אינו זר לאף אחד מהתלמידים, התוכנה "I test" שבאמצעותה הם נבחנו, הותקנה מבעוד מועד ואפשרה למורי המגמה לקיים בחינת הדמיה מוקדמת על מנת לאפשר לתלמידים להסתגל לפורמט הבחינה החדש.

במהלך הבחינה נדרשו התלמידים לצפות בקטעי וידיאו אקטואליים בנושאים שעומדים על סדר היום ולנתח אותם בהסתמך על התיאוריות והחומר שנלמד במהלך השנה בכיתה.

רכזת המגמה חנית גרטמן ציינה כי "בחינת הבגרות המתוקשבת חוללה גם שינוי בצורת ההוראה והלמידה במהלך כל שנת הלימודים. התלמידים תרגלו ויישמו ניתוח תכנים מאמצעי המדיה השונים באמצעות ה"שפה" והמושגים העיונים בתקשורת."

המפקח על לימודי התקשורת במשרד החינוך, יוסי בר-דוד, הוסיף: "חשיבותן של הבחינות המתוקשבות היא מכרעת, בעצם העובדה שהבחינה מקרבת את הטקסט העיוני לסביבה החברתית והפוליטית שבתוכה חי פועל ונושם התלמיד לתקשורת. היבחנות שכזו הופכת את הלמידה לאקטואלית, חווייתית ומשמעותית יותר".

ומה אומרים התלמידים? "זה הרבה יותר נוח מבחינת בגרות רגילה" מספרת תלמידת המגמה, פלג ניסים בתום הבחינה: "יצאתי בתחושה טובה, אפשר לראות את הקטעים כמה פעמים, זה יותר מהיר ואני כבר רגילה יותר למחשב מאשר לדפים כתובים".

נציין כי מערכת החינוך בראשון לציון ממשיכה לפתח ולהרחיב את מערכת התקשוב בבתי הספר במטרה לאפשר את סביבת הלימודים הטובה והמתקדמת ביותר. השימוש בתשתיות התקשוב לצורך הערכת הישגים לימודיים ברמה הארצית הולך ומתרחב וכאמור, במקיף ו' החליטו השנה להצטרף  למגמה זו ולהרחיבה בשנים הקרובות.

ראש העירייה, דב צור, אמר כי "השאיפה שלנו היא לאפשר לתלמידים להיבחן בתנאים האידיאליים ביותר, כאשר כולנו יודעים שהדור של ימינו שולט ברזי הטכנולוגיה, מכין שיעורים באינטרנט, מגיש עבודות במצגות ומנהל את חייו דרך הרשת. לכן, אך טבעי שגם בחינת הבגרות יכולה להיעשות דרך המחשב בדרך קלה ונוחה יותר".

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

15 ביוני 2014