בן 15 עם סכין מטבח בג'ינס

 

הקטין שעל פי החשד מעורב באירוע דקירה לפני כחודש היה שיכור *

בחברה לביטחון עושים מאמצים רבים למנוע מצבים שיגיעו לכדי אלימות.

בתוך כך  שופכים אלכוהול, מפזרים התגודדויות ומגבירים את הנוכחות בגנים הציבוריים 

לעיתים התסריט כתוב מראש, בני נוער מתגודדים, שותים אלכוהול, צועקים ומתלהמים ובשלב הזה חסר רק שלאחד מהנוכחים יהיה סכין. את תרחיש האימים הזה מנסים בחברה לביטחון ובמשטרה למנוע כל השנה אך בעיקר בחופשת הקיץ המועדת לאירועים מסוג אלה. בסוף השבוע האחרון נעזרו פקחי החברה לביטחון ושוטר במודיע שדיווח על התגודדות של נערים שיכורים כאשר לאחד מהם יש סכין. צוות הנוער ערן חיים, עמית שוורץ ושוטר הנוער אושר מדלה הגיעו למקום וזיהו את הנערים המדוברים. אצל אחד מהם, בן 15, שככל הנראה היה שיכור כלוט, נמצא סכין מטבח גדולה בג'ינס.

מבדיקה שקיימו אודות הנער, עולה כי הוא החשוד העיקרי בדקירה של נער אחר באזור הפנים באותה הגינה בדיוק. הנער נעצר והועבר להמשך טיפול מחלק הנוער במשטרה.

בחברה לביטחון מסבירים כי יש קושי לאתר נערים עם סכינים שכן הם מחביאים אותם ושולפים רק כאשר הרוחות מתלהטות. במקרה זה היה מדובר במידע מודיעיני. לפני פחות מחצי שנה נעזרו בחברה במצלמות העירונית שהצליחו לקלוט צעיר מנופף בסכין מטבח ארוכה בעת שהתגודד עם צעירים נוספים. למקום נשלח בדחיפות ניידת משולבת של פקח החברה לביטחון ושוטר. הצעיר שזיהה את הניידת, ברח מהמקום תוך שהוא זורק את הסכין לערימת קרשים סמוכה. כמובן שהכל נקלט במצלמה וכך היה ניתן לקשור את הסכין אליו והוא עוכב במשטרה. מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, מסביר את אופן פעילות החברה לביטחון במקרים אלו: "אנחנו כל הזמן מנסים לצפות כמה מהלכים קדימה, אנחנו יודעים שהתגודדות של צעירים בגן ציבורי יכולה להיות תמימה ולפעמים היא כזו. אך כשמשלבים גם אלכוהול, אנחנו יודעים שזה סימן לא טוב. במקרה המדובר זה היה רק עניין של זמן עד שאותו קטין יעשה שימוש בסכין. לכן אנחנו עושים מאמצים להגיע לאותן התגודדויות לוודא שאין ברשותם אלכוהול, ואם יש, אנחנו שופכים להם ומגבירים את הסיורים באזורים המועדים לפורענות".

נזכיר כי במהלך חופשת הקיץ מפעילה החברה לביטחון את תוכנית "לילה שקט", למניעת מפגעי רעש בגינות הציבוריות, אלימות והשחתה של רכוש (וונדליזם), על ידי ביצוע סיורים, תצפיות  ופעילות מוגברת בימי החופש.

במסגרת התוכנית, העיר חולקה לפי 26 תאי שטח נבחרים, כאשר בכל תא שטח יוצב סיור ממונע שימנע התגודדות ופעילות שיכולה לגרום למטרדי רעש ו-וונדליזם. שעות הפעילות של המפקחים והמאבטחים יהיו מהשעה 23:00 עד 03:00, ובמקרים חריגים תוארך הפעילות לפי הצורך. הפעילות מתקיימת בשיתוף משטרת ישראל הלוקחת חלק פעיל במניעת עבירות הפוגעות באיכות חייהם של התושבים ותהיה מעורבת יותר בקהילה.

  

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

17 באוגוסט 2014