בן 19 עם רישיון טייס

 

 

 

מהרט בלאיי בן ה-19 מראשון לציון הגשים השבוע את חלומו כאשר עבר בהצלחה את קורס "טסים ומתגאים",

צלח את הלימודים העיוניים באווירודינמיקה, ניווט ומטרולוגיה ,צבר 50 שעות טיסה שמתוכן 13 שעות טיסות סולו בדרך לרישיון הטייס הנכסף

 לעיני מאות משתתפים במנחת המטוסים בראשון לציון, העניקו האלוף במיל', גיורא רום ואל"מ במיל' איזי כנען, יו"ר עמותת "יעלים", את רישיון הטייס למהרט בלאיי, תושב העיר. בלאיי זכה להגשים את חלומו דרך קורס "טסים ומתגאים" של עמותת "יעלים" שבו נחשפים בני נוער מהעדה האתיופית באזור מרכז הארץ, לעולם הטיסה. הקורס נמשך כחצי שנה, במנחת המטוסים בראשון-לציון. העמותה פועלת כבר תשע שנים ומאות בני נוער סיימו את הקורס "טסים ומתגאים" שבסופו הם זוכים להצטרף לטיסה עם טייס ומקבלים כנפים.

בלאיי הצטיין במיוחד בקורס 'טסים ומתגאים" שעבר לפני שלוש שנים ויחד עם בני נוער נוספים הוא המשיך לקורס הטיס האזרחי. בסופו של דבר רק בלאיי ומיטל מנגיסטו מכפר סבא שרדו ועברו בהצלחה רבה את הלימודים התיאורטיים: הכרת המטוס, אווירודינמיקה, חוקת הטיס, ניווט, מטרולוגיה, ורדיו טלגרף, שיעורים מאוד קשים שחלקם בשפה האנגלית. השניים המשיכו לשלב המעשי וגם שם הוכיחו כישרון להפוך לטייסים טובים ומיומנים, הם צברו כל אחד 50 שעות טיסה כל אחד, שמתוכן 13 שעות של טיסות סולו.

"אין משהו מרגש יותר בשבילי מלקחת מטוס, להמריא אל לב השמיים, ואחר כך לנחות חזרה בקרקע" אומר בלאיי מראשון לציון שדחה את גיוסו בשנה על מנת לסיים את לימודי הטיס "זה משהו שתמיד חלמתי עליו – להיות טייס. אני עדיין מרגיש בעננים ולא מאמין שהגשמתי את החלום. אני בעיקר זוכר את טיסת הסולו הראשונה שלי, זה יום שלא אשכח בחיי, שקרה בדיוק לפני שלושה חודשים. כשירדתי אחרי טיסת הסולו והחבר'ה שפכו עליי מים, אלה היו המים הכי מתוקים בעולם".

יו"ר עמותת יעלים, אלוף משנה במיל' איזי כנען, אמר "אני מרגיש שכאילו שני ילדיי זכו להיות טייסים. אחרי תשע שנים של עבודה בפרויקט 'טסים ומתגאים' עם מאות בני נוער מהעדה האתיופית שהגיעו אלינו וזכו לקורס חוויתי שנתן להם גם העצמה אישית, זה רגע של נחת שזכינו להוציאו שני צעירים שהפכו לטייסים. זה אושר עילאי עבורנו שזכינו לראות שני טייסים מבני הנוער המדהימים והנפלאים".

סיפורו של מהרט הגיע לאוזניו של ראש העיר דב צור שמאוד התרגש מההישג של בן עירו "התוכנית שמובילה עמותת יעלים ובראשה יקיר העיר ראשון לציון, איזי כנען, מאפשרת לבני הנוער להגיע לגבהים חדשים תרתי משמע. כולנו יודעים שלהשיג רישיון טיס זו משימה לא פשוטה בכלל ומהרט תושב העיר, כמו מיטל, הוכיחו לכולנו שבהתמדה, נחישות ודבקות במטרה, אפשר להגשים כל חלום".

צילום: אלי גודהרט

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

28 באפריל 2014