הכל התחיל מהבניין עם השחפים

הכל התחיל מהבניין עם השחפים

בעבר היו כאלה שהרימו גבה למראה הבניין הראשון בתוכנית העירונית "שיפוץ החזיתות"  שמובילה עיריית ראשון לציון * היום, לא פחות מ-12 בניינים בשלושה רחובות סמוכים שופצו ושודרגו

 מי היה מאמין שדווקא בניין ששופץ ובסיומו צוירו עליו שחפים, יהווה נקודת הציון בשכונת נווה חוף, שדרבנה ועדי בתים נוספים לקחת חלק בתוכנית "שיפוץ החזיתות" שמובילה עיריית ראשון לציון. מאז ששופץ לפני ארבע שנים ועד היום, שופצו לא פחות מ-12 בניינים בשלושה רחובות סמוכים אליו במסגרת התוכנית העירונית "שיפוץ החזיתות" שמובילה עיריית ראשון לציון.

בזמנו, היו לא מעט תושבים שהרימו גבה למראה הציורים החריגים על הבניין המחודש, אולם מאז ועד היום, שופצו למעלה ממאה בניינים בראשון לציון, רובם בצבעים שונים, חלקם בצבעים חריגים וכמה בודדים העזו קצת יותר והוסיפו ציורים ועיטורים כמו הבניין ברחוב ירושלים 76 ששופץ בעלות של 335 אלף שקלים והתושבים החליטו לחתום את השיפוץ בפרחים סגולים ופרפר צהוב-כתום במרכזם.

יש לציין כי במסגרת התוכנית שכאמור מקדמת העירייה, באמצעות האגודה לתרבות הדיור בראשות צביקה ברקוביץ' ומשרד ריגלר אדריכלים, כל דייר המתגורר בבניין ותיק זכאי להלוואה בסך 30 אלף שקלים למשך עשר שנים למימון מלא של חלקו בשיפוץ, העירייה מצידה סופגת את כל עלויות הריבית וההצמדה. עבור הדייר מדובר בתשלום חודשי קבוע של עד 250 שקלים לחודש.  בכל בניין היקף השיפוץ שונה, אולם בדרך כלל מדובר בשיפוץ כניסה ולובי, החלפת מסתורי כביסה, יישור מזגנים וכמובן צביעת המעטפת החיצונית. התוכנית מיועדת לבניינים, שמסיבה זו או אחרת, אינם מתאימים לתמ"א 38 ולכן תוכנית "שיפוץ החזיתות" מסייעת להם הן לטפל בליקויי בלאי, לשנות את פני הבניין וכן להעלות את ערך דירותיהם. על פי הערכת שמאי, לאחר השיפוץ קופץ שווי ערך הבניין עד 15%.
תוכנית זו הינה חלק ממתווה התחדשות עירונית, הכולל בין היתר את פרויקט "שפת רחוב", במסגרתו עשרות רחובות במרכז בעיר עוברים מתיחת פנים מקיפה הכוללת בין היתר שדרוג מערכת התאורה, ריבוד כביש, ריצוף מדרכות, הצבת מתקני ריהוט רחוב, הוספת חניות ועוד.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, הוסיף: "ארבע שנים אחרי תחילת התוכנית בעיר, ניתן כבר לראות שורה של בניינים מחודשים עם צבעים מרעננים ובעיקר תושבים מרוצים. בתוכנית הזו כולם יוצאים נשכרים. יש לנו חזון להפיח רוח חדשה בשכונות הוותיקות ואנו נמשיך להעמיד לרשות התושבים הלוואות בתנאים נוחים לשיפוץ חזיתות הבתים".

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון