בשורה ליזמים- מרחיבים את ראשון סטארט-אפ

מתחם RishonStartUp מתרחב, מתחם היזמים שהוקם לפני שלוש שנים וכבר הצמיח מיזמים שגייסו מיליוני שקלים, צפוי להתרחב משמעותית ולאפשר ליזמים נוספים להצטרף * חברות מצליחות שהחלו דרכן  בחממה במערב העיר כמו Paybox ו-Valooto, גדלו וגייסו עובדים נוספים ולאחרונה עברו לפעול במבני ציבור בעיר

בשורה ליזמים ברשימת הממתנה להיכנס למתחם חברות ההזנק (חברות סטארט-אפ) במערב העיר RishonStartUp. מינהל שפ"ע בראשות ראובן הרשקוביץ יחל בחודש הקרוב בעבודות להרחבת המתחם ברחוב שרת במערב העיר ולמעשה יכפיל את השטח הקיים. 400 מ"ר שיוכשרו וישופצו יצטרפו ל-400 מ"ר הקיימים. במקום יוקמו משרדים, חדרי ישיבות וחללי עבודה פתוחים נוספים. המקום צפוי לקלוט יזמים נוספים וכן חלק מהצוותים במתחם הקיים שהתרחבו וכבר אין להם מקום במתחם הקיים יקבלו מרחב עבודה גדול יותר. כיום פועלים במקום כ-15 חברות הזנק ובהן כ-150 עובדים, רובן בתחום האפליקציות.

מתחם RishonStartUp הוקם במבנה מוזנח ועזוב שממוקם באזור התעשייה בראשון לציון. העירייה ביצעה שיפוץ מקיף במקום והפכה אותו ל-400 מ"ר של OPEN SPACE ממוזג ובו עמדות עבודה הזמינות 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. מחשבים מתקדמים, אינטרנט מהיר, חדר ישיבות, אמצעי עזר למצגות ופגישות, ואפילו מטבחון, פינות מנוחה, לוקרים ועוד. כל אלה אמורים להעניק ליזמים מרחבי עבודה אופטימאליים והכל בעלות סמלית של 150 ₪ בחודש.

היזמים מגיעים לתקופה של חצי שנה עם אופציה להרחבה לשנה נוספת, כאשר ברוב חממות הטכנולוגיה מדובר בתקופה של שלושה חודשים בלבד.

לרשות היזמים אפשרות להסתייע בבעלי ניסיון בכירים מתעשיית ההי-טק הישראלית. כל המנטורים הם בעלי רזומה מרשים, עתירי ניסיון ביזמות, בניהול חברות בהקמת וליווי סטארטאפים. חלקם מנהלים ושותפים בקרנות הון, עורכי דין, רואה חשבון ועוד.

למרות גילו הצעיר של המתחם, המנוהל על ידי פיתוח עסקי וקידום יזמות בעירייה, בראשותה של מרינה רדלינגר, יחד עם יזמת ההייטק ילידת העיר, חלי בן-נון,  הוא כבר הצליח לרכוש שם בקהילת המיזמים הטכנולוגיים בארץ, כאשר מספר חברות צמחו, עוררו סקרנות בקרב קרנות הון ואף הצליחו לגייס מיליוני שקלים.

Paybox ו-Valooto הן שתי החברות המוכרות והגדולות ביותר שיצאו מהמתחם. Paybox שמחזיקה בתואר "הסטארטאפ הפיננסי המבטיח לשנת 2015" בתחרות של לאומי-טק וגלובס, נוסדה בתחילת שנת 2014 ומבוססת על פיתוח של רשת תשלומים חברתית מצליחה אשר נועדה להקל על תהליכי איסוף ותשלום קבוצתי, החל מאיסוף כסף לטיול משותף, דרך איסוף וניהול תקציב לוועד גן/הורים ועד לגיוס כספים למטרות צדקה ותרומה.

חברת Valooto הוקמה ב- 2013 ופיתחה פלטפורמת ענן שיתופית המיועדת לארגוני המכירות. בעזרתה, יכולות החברה לבצע אינטראקציה בזמן אמת בין לקוחותיה השונים, שותפיה העסקיים וכמובן, צוותי המכירות עצמם.

עיריית ראשון לציון מעודדת את החברות שצמחו להמשיך את פעילותן בעיר. חברות אלו שהתרחבו זקוקות למרחבים גדולים יותר.  בעירייה הוחלט להציע לחברות אלו לפעול במבני ציבור ומבנים המיועדים לשימור במרכז העיר. שתי החברות המדוברות אכן נענו לפניית העירייה.  Paybox פועלת במשרד מכירות לשעבר של חברת בנייה ו- Valooto במבנה לשימור בית קנר ברחוב רוטשילד.

ראש העירייה, דב צור, בירך על המהלך ואמר: "המשך ההשקעה בחברות ההזנק פירושו השקעה בעתידה הכלכלי-חברתי של ישראל, ובסקטור שיניב את הפירות המבורכים ביותר".

חלי בן-נון, המנהלת הטכנולוגית של RishonStartUp, מספרת: "המתחם מחזק את הקשר של העיר עם תעשיית ההיי-טק הישראלית, כחלק ממגמה של הבאת יזמים, בחלקם צעירים, להתפתח ולפתח את העיר בכלל ואת תחום ההייטק בעיר בפרט".

חבר המועצה, אבי חיים, המחזיק תיק שפ"ע, הוסיף כי העבודות צפויות להתחיל בחודש הבא ולהימשך כארבעה חודשים. "אנחנו יודעים שמשמעות הכשרת המקום לפעילות יזמים היא בשורה נהדרת גם למפתחים וגם לעיר כולה".

מנהלת פיתוח עסקי, מרינה רדלינגר, ציינה עוד כי העירייה תמשיך לעודד יזמים בתחום הטכנולוגיה לפעול בעיר ולמצוא לכל חברה מקום המותאם לפעילותה.

מתחם הסטארט אפ במערב העיר

צילום: יוסי אלטרמן

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

28 בנובמבר 2016