נחנך בית כנסת לעדה האתיופית

נחנך בית כנסת לעדה האתיופית

רגע לפני ראש השנה נחנך בית כנסת לעדה האתיופית 

בית הכנסת החדש בשכונת רמב"ם הוא השני שהקימה עיריית ראשון לציון לקהילת המתפללים בני העדה * בית הכנסת הראשון נחנך ברמת אליהו * הקמת בית כנסת נוסף בשכונה יושלם בשנה הבאה * עד לפני כשנה וחצי הסתפקה קהילת יוצאי אתיופיה בבית כנסת ארעי ומיושן

בערב חג ראש השנה הקרוב יתפללו בני העדה האתיופית בשכונת רמב"ם בבית כנסת חדש בשכונה. זהו בית הכנסת השני לקהילה שבנתה עיריית ראשון לציון. רק לפני שנה וחצי נאלצו בני הקהילה להתפלל במבנים ארעיים. לטקס חנוכת המבנה במעמד ראש העירייה דב צור ורבני העדה (קייסים) הגיעו לא פחות מ-250 איש. במהלך הטקס, קבע ראש העירייה ורבני העדה את המזוזה בכניסה לבית הכנסת ובהמשך התקיימה תהלוכת הכנסת ספרי התורה מהמבנה הזמני לבית הכנסת החדש.

בית הכנסת משתרע על שטח של 150 מ"ר מחופה אבן ובו אולם תפילה, מטבחון, מרחב מוגן ושירותים. עלות הקמתו כ-1.35 מיליון שקלים. לפני כשנה נחנך בית הכנסת הראשון לעדה בשכונת רמת אליהו השתרע על שטח של 250 מ"ר ומכיל אולם תפילה רחב ידיים ומואר, אולם עזרת נשים, מטבחון, מרחב מוגן ושירותים. הוא נבנה בעלות של 1.5 מיליון שקלים. העירייה גם רכשה ציוד עבור בית הכנסת, אשר כולל ארון קודש, תיבה וכסאות, וכן גם במקרה זה, נסלל כביש גישה חדש שישרת את באי בית הכנסת.

בית כנסת נוסף בשכונת רמת אליהו נבנה בימים אלו, השלמתו צפויה להשתיים במחצית שנת 2015, הוא ישתרע על שטח של 200 מ"ר, ויהיה בו אולם תפילה, אולם עזרת נשים, מטבחון, מרחב מוגן ושירותים.

עד לפני שנה וחצי, הסתפקה קהילת יוצאי אתיופיה בראשון לציון במבנים זמניים ובבית כנסת ארעי ומיושן ברמת אליהו, שהיה מורכב מסככה שנסגרה בגדר מתכת פשוטה. מתפללי בית הכנסת סבלו מקור בחורף ומחום בקיץ. לבקשת ראשי הקהילה, נציגי עיריית ראשון לציון סיירו בשכונת רמת אליהו ורמב"ם, שמעו על הצרכים והאזורים בהם קיים ביקוש גדול לבית כנסת, והחלו בתכנון בתי כנסת עבור הקהילה.

בעירייה מקווים כי בתי הכנסת ישמשו היטב את בני הקהילה ויהוו עבורם מקומות ראויים ומכובדים להתכנסות ותפילה מעתה והלאה. בעירייה מבינים את חשיבות בתי הכנסת לעדה שכן על פי המסורת הם משמשים גם לקיום אירועים חגיגיים ומשפחתיים.

ראש העירייה, דב צור, אמר: "בני הקהילה זכאים למקומות ראויים ומכובדים בהם הם יכולים להתכנס, לחגוג וכמובן להתפלל. אני מאחל לבני העדה וכל תושבי העיר שנה טובה וחג שמח".

צילום: אריק מור

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

15 בספטמבר 2014