הושלם שלב א' בעבודת שחזור בית הכנסת הגדול

הושלם שלב א' בעבודת שחזור בית הכנסת הגדול
 

במסגרת עבודות השחזור המקיפות ביותר שנעשו אי פעם בבית הכנסת הגדול נשלחו דגימות צבע למעבדת צבע מיוחדת בניו יורק  * כתובת חזית בית הכנסת שוחזר בציפוי זהב טהור 22 קראט, בדיוק כפי שהיה במקור * אחרי החגים צפוי להתחיל שלב ב' שיוקדש לחלל הפנימי של בית הכנסת

במשך כמעט שנה נמשכו עבודות השימור הקפדניות בחזית בית הכנסת הגדול. לצורך העבודות הוכן תיק תיעוד מיוחד בן כמאה דפים ובו תמונות ומידע על צורתו, צבעיו וחומריו של בית הכנסת. יש לציין כי בבית הכנסת אלמנטים מגוונים, בהתאם לתקופות השונות. הוא הוקם בין השנים 1885 ל-1889 על ידי מייסדי ראשון לציון והיה לאחד המבנים המפוארים במושבה הקטנה ומרכז חברתי למתיישביה. במסגרת העבודות נשלחו דגימות שכבות צבע למעבדת מחקר צבע מיוחדת בניו יורק, כאשר המטרה היא להגיע לצבע המדויק ביותר ולשחזרו.

כמו כן, לפני כחודש גויס סטודיו מיוחד לשימור ושחזור שעמל בדיוק רב על ציפוי הכתובת בחזית בית הכנסת שבו כתובות האותיות "תרמה", סמל מגן דוד גדול ומתחתיו הכיתוב "בית הכנסת הגדול". הציפוי נעשה על פיגום מכוסה ביריעות ניילון כדי למנוע מריחת הצבע שכמובן גם הוא מקורי- זהב טהור 22 קראט. גם חלונות הויטראז' זכו לתשומת לב מיוחדת, הם פורקו בעדינות, נוקו ושוחזרו.

חלק ב' בעבודות יחל לאחר החגים ויוקדש לחלל הפנימי של בית הכנסת, הוא ימשך כעשרה חודשים. בית הכנסת מתפרס על פני שתי קומות וגלריה ויזכה לשחזור באלמנטים המקוריים בהם השתמשו בעת בנייתו, כאשר המטרה היא להשיב את יופיו לתקופת הקמתו. בין היתר יקולפו הקירות וישתמשו בטיח המקורי, יבוצעו עבודות נגרות בדלתות ובחלונות ועוד. בחלל הפנימי של בית הכנסת יבוצעו עבודות ברצפת העץ ובארון הקודש, כמו כן במסגרת הנגשת בית הכנסת תותקן מעלית במקום. בתום השיפוץ החיצוני יואר המבנה בתאורה מיוחדת שתאיר את כל המבנים ההיסטוריים באזור. מדובר בעבודות השחזור המקיפות ביותר שנעשו מאז הקמת בית הכנסת. עלות הפרויקט נאמד בכחמישה מיליון שקלים.

שחזור בית הכנסת הגדול הינו חלק מתוכנית השימור המקיפה שמובילה עיריית ראשון לציון הכוללת כמאה מבנים היסטוריים. את העבודות מובילה החברה הכלכלית באמצעות קבלנים שמומחיותם בנושא שימור ושחזור אתרים היסטוריים ומוכרים על ידי המועצה לשימור אתרים ארצי. לפרויקט שותף מוזיאון ראשון לציון, אשר מטפל בפרוגראמה לעיר ההיסטורית ומרכז יחד עם אגף התכנון בעירייה את פיתוח לב העיר ההיסטורית.

בית הכנסת מצטרף למלון לונדון הסמוך שהעבודות בו החלו לפני כחצי שנה. במלון שהוקם בשנות ה-90 של המאה ה-19 על ידי אברהם זאב גורדון קיימים ציורי קיר מרהיבים בחדרים. בחצרו הוקמה חוות היענים הראשונה בארץ ישראל על ידי שמואל צבי הולצמן (1907 -1914). בבית ובחצרו התגוררו שומרי המושבה ומורי בית הספר. בשנים 1922 -1934 הוקם בקומה השנייה מלון פנסיון לונדון. עלות עבודות השימור במלון נאמדות בכ-8.5 מיליון שקלים.

פרויקט שימור נוסף שהסתיים השנה הוא מדרחוב רוטשילד, אחד הרחובות הראשונים במושבה ראשון לציון. בשנים האחרונות, בעקבות החלשות פעילותו המסחרית של הרחוב, הוחלט על תכנון מחדש של המרחב הציבורי. השלב הבא בפרויקט כולל שיפוץ חזיתות בתי העסק, על פי תכנון אדריכלי שתכתיב העירייה וכן החלפת ריהוט הרחוב של בתי העסק לריהוט רחוב אחיד, אשר יעניק למדרחוב שדרוג נוסף. העירייה תעמיד הלוואות לבתי העסק אשר יבקשו סיוע בשיפוץ החזיתות. בעירייה מצפים כי ההשקעה במרחב הציבורי תביא לשינוי תמהיל בתי העסק במקום ולהתעוררות עסקית ומסחרית במקום שתמשוך יותר מבקרים.

  כתב: יניב אוחנה סגן דוברת עיריית ראשון לציון

25 באוגוסט 2013