בית ספר הירוק בישראל

בית ספר הירוק בישראל

בית ספר הירוק בישראל על שם "מר סביבה" – יוסף תמיר ז"ל

 בית הספר החדש והיחיד בישראל שזכה לתקן הבינלאומי LEED גולד האמריקאי נקרא על שם חבר הכנסת לשעבר שהקדיש את חייו להעלאת נושא איכות הסביבה לסדר היום הציבורי ואף הוביל להקמת

המשרד להגנת הסביבה * ראש העירייה, דב צור: " היה נביא בעירו, הפעיל הירוק הראשון שידעה ישראל, ואדם שהקדים את זמנו בעשרות שנים"

בית ספר חלוצי על שם איש סביבה חלוצי. בית הספר החדש והירוק בישראל- בית הספר מרום ראשון, קיים השבוע טקס חנוכת שם בית הספר על שם מי שכונה "מר סביבה"- יוסף תמיר ז"ל.  מאות תלמידים, מורים, הורים, נציגי עיריית ראשון לציון וקרובי משפחתו של תמיר, השתתפו באירוע. ועדת השמות בעיריית ראשון לציון בחרה בשמו של תמיר לבית הספר מכיוון שהיה מהדמויות הציבוריות הראשונות שדיבר במושגי אקולוגיה ובר קיימא עוד בשנות ה-60 וה-70. הוא עמד בראש ועדת המשנה לאיכות הסביבה ובראש ועדת הפנים והגנת הסביבה, הוא הוביל להקמת המשרד להגנת הסביבה ויזם את הקמת המועצה לישראל יפה. אחד הסיפורים הבולטים אודותיו היה כאשר בשנת 1965, בעת היותו חבר כנסת צעיר ונמרץ, ביקש להעלות לסדר היום נושא חריג ובלתי שגרתי באותם ימים, ובוודאי בכנסת ישראל, והוא שאיבת המים מהכנרת שהחלה שלוש שנים קודם לכן וזיהמה את האגם. פנחס ספיר, שהיה אז שר האוצר, פגש את תמיר בכנסת והביע את מה שחשו כל 119 החברים האחרים: "מה זה העניין הזה שאתה מדבר עליו? אקולוגיה-שמקולוגיה?".

בית הספר מרום ראשון שסיכם את שנת הלימודים הראשונה שלו, הוקם תוך יישום עקרונות ידידותיים לסביבה. על פרויקט בנייתו של בית הספר אמונה החברה הכלכלית, הוא משתרע על שטח של כתשעה דונם וכולל 18 כיתות. בית הספר נבנה באופן שמאפשר ונטילציה (משב רוחות ואוורור) טבעית באופן שחוסך כ-50% בצריכת החשמל. כתות בית הספר נבנו תוך התחשבות בכיווני הבנייה, על מנת ליהנות באופן מקסימאלי מאור השמש בשעות הלימוד, מהסיבה שאור השמש מגביר את רמת הריכוז של התלמידים וכמובן, כדי לחסוך שימוש בחשמל. בתוך מבנה בית הספר יצרו האדריכלים חלל פנימי המהווה אזור מוגן מרעש, כמו כן, יצרו חללי חוץ ללימוד בטבע, אמפיפארק להתכנסויות התלמידים, מסלול ריצה, שטחים ירוקים, חממה לחקלאות אורגנית, כרם קטנה, תחנה מטראולוגית ושטחי חקלאות להעשרת החוויה הסביבתית של התלמידים. בית הספר הוקם בהשקעה של כ-14 מיליון שקלים מתקציב עיריית ראשון לציון ומשרד החינוך.

לפני חודשיים קיבל בית הספר את הדירוג היוקרתי LEED GOLD האמריקאי. זהו בית הספר הראשון ונכון לעכשיו- היחיד בישראל שקיבל את הדירוג המחמיר והגבוה ביותר.

תקןLEED  האמריקאי הוא מהמובילים, המוכרים והמחמירים בתחומו בעולם. הוא גובש על ידי המועצה האמריקאית לבנייה ירוקה לפני כ-16 שנים. בעולם כולו נבנו עד כה פחות מ-100 בתי ספר העומדים בדרישות המחמירות שלו. בין היתר, מתייחס תקןLEED  לקשת רחבה של נושאים ואלמנטים ירוקים, כמו: חסכון באנרגיה, תכנון בין אקלימי, חסכון ומיחזור מים, שימוש בחומרים ממוחזרים, איכות חללי הפנים ועוד.

בנו של יוסף תמיר, נפתלי תמיר, התרגש על המעמד והכבוד שניתן לאביו. נפתלי סיפר על חזון אביו שנלחם עבור תקציבים לנושא איכות הסביבה שהיום נראה כה ברור מאליו.

ראש העירייה, דב צור, אמר בטקס: "תמיר יוסף היה נביא בעירו, הפעיל הירוק הראשון שידעה ישראל, ואדם שהקדים את זמנו בעשרות שנים. יותר ממחצית חייו הוקדשו לפעילות נמרצת שנועדה להביא את נושא איכות הסביבה למודעות הציבורית והממשלתית. אנו בראשון לציון מוקירים את תרומתו של יוסף תמיר לנושא איכות הסביבה בישראל וגאים לקרוא את בית הספר הירוק שלנו על שמו. מנהלת בית הספר, שיר קידר, הוסיפה: "זו זכות גדולה להיקרא על שמו של אדם שהגה את התפיסה שלנו בבית הספר. בעשייה שלנו, אנו ממשיכים את דרכו ומיישמים את עקרונות הסביבה והבר קיימא".

צילום: עידן גרוס

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 22 ביוני 2014