הנשיא מקבל לידיו את דגל ישראל ההסטורי

נשיא המדינה מקבל לידיו את הדגל ההסטורי במוזיאון ראשון לציון

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ורעייתו הגברת נחמה ריבלין, קיבלו לידיהם היום, יום שני א' אייר, 9 במאי, מסמך המהווה עדות ראשונה ליצירת דגל ישראל שמקורו בראשון לציון משנת 1885.
במכתב, שנכתב במקור ברוסית על ידי ישראל בלקינד לזאב דובנוב בשנת 1885, מתואר עיצוב ויצירת דגל כחול לבן עם מגן דוד, והנפתו בראשון לציון: "אני ופני מאירוביץ היינו טרוחים בינתיים בעשיית דגל. וזו דמות הדגל אשר עשינו, יריעת אריג לבנה, שתים שתים רצועות של תכלת משני קצותיה, דוגמת הטלית שלנו ומגן דוד של תכלת באמצע."
נשיא המדינה קיבל בהתרגשות את ההעתק של המכתב ההיסטורי ושחזור של אותו הדגל על פי המתואר במכתב מידי מנהלת מוזיאון ראשון לציון, נאוה קסלר, אוצרת מוזיאון ראשון לציון, יונה שפירא ואוצר אוסף ישראל בספרייה הלאומית, חזי עמיאור.
חשיפה היסטורית לאומית במוזיאון ראשון-לציון:
הספרייה הלאומית העבירה למוזיאון את העתק כתב היד המקורי המתאר את יצירתו והנפתו של דגל כחול לבן עם מגן דוד הראשון בעולם, בראשון-לציון בשנת 1885
מוזיאון ראשון-לציון הקדיש בשנים האחרונות מאמצים רבים לחיפוש כתב היד המקורי המעיד על עיצוב והנפת דגל בצבעי הכחול ולבן עם מגן דוד ,לראשונה בעולם, בראשון לציון.
מדובר במכתב ברוסית שכתב יוצר ומעצב הדגל, ישראל בלקינד, לחברו זאב דובנוב ברוסיה ובו מסופר על שלבי עיצוב הדגל והנפתו בחגיגת מלאות שלוש שנים למושבה ראשון-לציון שנערכה בט"ו באב תרמ"ה, 27 ביולי 1885.
מכתב זה הינו מקור ראשוני בעל ערך היסטורי רב שכן הוא מספק עדות ממקור ראשון בכתב ידו של בעל הדבר עצמו, ישראל בלקינד, יוצר הדגל, אשר נכתבה כחודש בלבד לאחר האירוע (21.8.1885 -2.9.1885). המכתב תורגם לעברית ופורסם על ידי אלתר דרויאנוב בכתב העת שערך: "מימים ראשונים" – ירחון לדברי התחיה בישראל, כרך א', תל-אביב, 1934. אולם, כתב היד המקורי ברוסית נותר עלום.
המכתב המדובר בן 24 העמודים הופקד בשעתו באוספי הספרייה הלאומית. אנשי מוזאון ראשון-לציון נחשפו אליו הודות לתהליך הדיגיטציה שמובילה הספרייה הלאומית, בסיוע אגף מורשת והנצחה במשרד ירושלים בראשות מר ראובן פינסקי. כעת יוכלו לקרוא ולעיין בו גם גולשים מכל רחבי תבל .
מסירת עותק של המכתב לצוות המוזיאון עוררה באנשיו התרגשות רבה שכן זוהי הוכחה ניצחת לעיצוב והנפת דגל כחול לבן עם מגן דוד לראשונה בעולם בראשון-לציון בט"ו באב תרמ"ה, 27 ביולי 1885. המוזיאון דאג לתרגם את המקור כדי לאמת את התרגום הידוע שפורסם בעבר. כעת ברור מעבר לכל ספק כי דגל כחול לבן הראשון בעולם היה עשוי מיריעת אריג לבנה שעליה נתפרו שני זוגות של פסי תכלת כדוגמת הטלית ומגן דוד באמצע וכפי שכתב ישראל בלקינד:
"ואני ופני מאירוביץ' היינו טרוחים בינתיים בעשיית דגל. וזו דמות הדגל, אשר עשינו: יריעת אריג לבנה, שתים-שתים רצועות של תכלת משני קצותיה, דוגמת הטלית שלנו, ומגן דוד של תכלת באמצע."
נאוה קסלר, מנהלת מוזיאון ראשון-לציון, אומרת כי מן הרגע שבו החלה את עבודתה במוזיאון ראשון-לציון לפני כחמש שנים, גמרה אומר שלא לנוח ולא לשקוט עד אשר יימצא המכתב המקורי.
יונה שפירא, אוצרת המוזיאון שערכה מחקר השוואתי נרחב בנושא הדגל של ראשון-לציון ואצרה את תצוגת הדגל המוצגת במוזיאון, אומרת כי במהלך הדורות התפתחו אתוסים שונים בדבר מקום הנפת דגל כחול לבן הראשון, דמותו, תאריכו ויוצריו. המכתב המקורי שנמצא כעת, מאשש את מחקרה ואת טענתה החד משמעית בדבר עיצובו והנפתו של דגל כחול לבן הראשון במושבה ראשון-לציון, 1885, כפי שנכתב במכתבו של בלקינד.
העתק המכתב יוצג ביום העצמאות במוזאון.
חגיגת יום העצמאות במוזאון תתקיים ב- ד' אייר תשע"ו ,12/05/16 בין השעות 10.00-14.00. מופע ישראלי רב תרבותי סוחף, מתחמי יצירה לבניית כלי נגינה מכל העולם, סיורים מודרכים: " סמלי הלאום שנוצרו בראשון לציון", ביקור במרתף בו גר נפתלי הרץ אימבר מחבר " התקווה" ובמיצג הדגל אשר עוצב והונף לראשונה בראשון לציון וביקור בתערוכה החדשה " שייכים ". האירוע בשיתוף: משרד התרבות והמועצה לשימור אתרים. הכניסה חופשית - הציבור מוזמן.