ביקור אלוף פיקוד העורף הנכנס בראשון לציון

ביקור אלוף פיקוד העורף הנכנס בראשון לציון
"אני מתרשם כי עיריית ראשון לציון שמה בראש מעייניה את תחום החירום ונעשית עבודה רבה של הכנות"
שיפוצי המקלטים, קורסי החילוץ למתנדבים, מוקד השליטה המתקדם ועוד * אלוף פיקוד העורף הנכנס, יואל סטריק, נפגש עם ראש העירייה והתרשם מההכנות במישור העירוני

אלוף פיקוד העורף, יואל סטריק, ביקר השבוע בעיריית ראשון לציון, נפגש עם ראש העירייה, דב צור וסייר במוקד השליטה של העירייה. סטריק שמע על היערכות העירייה בתחום החירום לרבות קורסי חילוץ המתקיימים לעובדי העירייה והחברות העירוניות, ניידת חפ"ק שהינה יוזמה ייחודית לעיר. מדובר בניידת מאובזרת ומצוידת במערכות קשב ומחשוב, מכשירי קשר מסונכרנים לכל ארגוני החירום, מצלמות, מסכים, גנרטור ומכשירים נוספים. מטרתה לפקד על הכוחות והאירועים במצב חירום. השימוש הראשון שלה נעשה במבצע "עמוד ענן" עם נפילת רקטת גראד על בניין בעיר. כמו כן העירייה סימנה מרחבים מוגנים בכל רחבי העיר וכן שיפצה עשרות מקלטים ציבוריים.

כאמור, האלוף ביקר גם במוקד העירוני ובחמ"ל העירוני שם הוסבר לו כי העיר חולקה לשישה 'רובעים'. כאשר לכל רובע מונה מנהל רובע ומטה ייעודי, שמכיר את האזור, את המתקנים ברובע ואת התושבים. כך שבשעת חירום, המערכת העירונית תתפקד כמו מערכת צבאית –כל מנהל רובע יוכל לשלוט במצב, לנהל את הרובע ולדווח לראש העירייה, וכך תתקבל תמונה מלאה של כל העיר.  

״אני מתרשם כי עיריית ראשון לציון שמה בראש מעייניה את תחום החירום ונעשית עבודה רבה של הכנות" אמר האלוף והוסיף:" הרשות היא לבנת היסוד למתן תחושת הביטחון לתושביה. המפתח להתנהלות נכונה של רשות בשעת חירום היא בהכנות לחירום. רשות שתשכיל לעשות זאת, תדע לשמור על הרציפות התפקודית ותגן על חוסנם של תושביה. ניכר כי עיריית ראשון לציון מממשת את האחריות שלה בתחום זה. פיקוד העורף יסייע ויתמוך בכל מה שיידרש על מנת שתהיו מוכנים לחירום״.

ראש העירייה, דב צור, אמר כי העירייה והחברות העירוניות עוסקות בהיערכות לחירום כל השנה, "לצערנו, אנו מכירים היטב את המציאות שבה אנחנו חיים, ותרחישים של הסלמה ומלחמה הם חלק ממנת חלקנו באזור הזה. ההיערכות לחירום היא אחריות של כולנו: החל מהממשלה, דרך הרשויות המקומיות ועד כל אחד מהאזרחים". צור איחל לאלוף סטריק הצלחה בתפקידו והביע תקווה כי הם ייפגשו רק בעתות שגרה.  

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

19 ביולי 2015