ראש העירייה, דב צור, ביקר בעיר התאומה מינסטר בגרמניה

ראש העירייה, דב צור, ביקר בעיר התאומה מינסטר בגרמניה
ראש העירייה, דב צור, בביקורו בעיר התאומה מינסטר בגרמניה:  "עומד כאן מולכם, בן העם היהודי ובן לאבי ז"ל, כמי שזכר השואה חקוק היטב בבשרי ובליבי ומלווה אותי כל חיי"

נאום ראש העירייה, דב צור, בעיר התאומה מינסטר שבגרמניה, ריגש הרבה מהנוכחים, כאשר צור סיפר על הרגשות המעורבים שמלווים אותו בביקור "אבי, שמעון זכרונו לברכה, יליד הונגריה, נפטר השנה. בדת היהודית אומרים 'נפטר' משום שהוא נפטר מעול מצוות. אבי היקר, נפטר מעול החיים הקשים שנולד אליהם. סיפורו של אבי הוא סיפורו של דור בן העם היהודי שנקלע לאחת התקופות החשוכות בהיסטוריה של האנושות. צר לי שאני מעלה זאת כאן בערב החגיגי הזה, אך את העבר לא ניתן למחוק או למרק". זו הפעם השנייה שצור מבקר בגרמניה, הפעם הראשונה הייתה כשהיה בן 15 והגיע למדינה במסגרת משלחת נוער. הפעם ביקר ראש העירייה, בליווי מ"מ וסגן ראש העיר, מחזיק תיק הרווחה- מוטי עג'מי וחבר המועצה אלי יבלון, בגרמניה במסגרת 50 שנה ליחסים הדיפלומטים בין המדינות. ראש העירייה נפגש עם מקבילו, ראש עיריית מינסטר- מרקוס ליבה וסגן שגריר ישראל בברלין- אבי ניר-פלדקליין, שגם הוא יליד ראשון לציון.

היחסים בין ראשון לציון למינסטר חמים מאוד, רק השנה יצאה משלחת נוער ייצוגית מאגף נוער וצעירים בעיריית ראשון לציון, לביקור במרכז הנוער ""Bennohaus בעיר התאומה. כמו כן מגמת הקולנוע ברביבים מקיימת שיתוף פעולה פורה עם מרכז המדיה של מרכז הנוער. ראש העירייה וחברי המועצה סיירו בבית הכנסת בעיר הגרמנית בליווי רב בית הכנסת אפריים דסל, הניחו זר לזכר קורבנות השואה ושרו את שיר המעלות.

ביום הרביעי לביקור נערך האירוע המרכזי ובו חתמו ראשי הערים בספר הזהב ב"אולם השלום", במהלך האירוע שרה מקהלת מינסטר בעברית, באידיש וכמובן בגרמנית. ראש העירייה, דב צור, נשא נאום שכאמור ריגש רבים מהנוכחים באירוע. צור דיבר מדם ליבו ושיתף על תלאותיו של אביו בשואה, על שאיבד את משפחתו ועל מסעו הארוך לארץ ישראל. צור הוסיף והסביר מדוע החליט לבקר בגרמניה למרות שבילדותו נשבע שלא יידרך באדמתה יותר "הבנתי שבשביל עולם טוב יותר כל אחד מאיתנו חייב להקריב משהו. תהליך בניית השלום והאחווה בדרך לעולם טוב יותר הינו עבודה מפרכת של רבים, והוא תלוי בהסרת המחסומים , הפחד , הבערות . ואני מאמין כי בחלקי הדל , זו חובתי  לחזק את הקשרים בין שתי הערים שלנו , לקרב  בין בני הנוער שלנו , לפתוח ערוצי מידע, לחבר בין אנשים ולדאוג שהנבערות תהפוך להיכרות, שהזרות והפחד מן השונה יהפכו לקבלה ולחוויה של רב תרבותיות. רק כך נוכל לבער את קיני השנאה ולייצר קשרי ידידות ואחווה". ראש העירייה הוסיף והודה לראש עיריית מינסטר על העמידה האיתנה לצד מדינת ישראל בשעותיה הקשות בעת מבצע "צוק איתן". ראש עיריית מינסטר- מרקוס ליבה הוסיף ואמר כי הוא גאה בברית הערים התאומות שנכרתה בין הערים מינסטר לראשון לציון. ברית זו הניבה קשרים ענפים ויפים של ידידות, שיתוף פעולה ואחווה. יש לציין כי גם בגרמניה עקבו אחר ביקורו של ראש העירייה ופרסמו על כך בהרחבה באמצעי התקשורת.

 צילום: עיריית ראשון לציון

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון