"בראשון לציון ישנם כ-26 אלף תושבים ללא מיגון"

"בראשון לציון ישנם כ-26 אלף תושבים ללא מיגון"

 ראש העירייה, דב צור לסגן שר הביטחון, דני דנון: "בראשון לציון ישנם  כ-26 אלף תושבים ללא מיגון"

 על רקע ההסלמה במצב הביטחוני וירי הרקטות לעבר גוש דן ובו ראשון לציון, התריע ראש העירייה על העדר מיגון בעיקר בשכונות הוותיקות בעיר * ראש העירייה הציע שתי יוזמות שיכולות לספק מענה לתושבים * במקביל העירייה דרשה ותקבל תוספת צופרים בעיר

 "השכונות הוותיקות בעיר סובלות מהיעדר מיגון והתושבים נשארים ללא מענה" כך אמר בתחילת השבוע ראש העירייה, דב צור לסגן שר הביטחון, דני דנון, שביקר במרכז השליטה במוקד העירוני בעיר. צור ציין כי על הבדיקות שבידו, ישנם כ-26 אלף תושבים ללא מיגון בעיר. "לא כולם יכולים להגיע למקלט ציבורי בזמן וגם אין די מקלטים ציבוריים."

סגן שר הביטחון, דני דנון אמר: "המוכנות הגבוהה של תושבי ראשון לציון ראויים להערכה, אנחנו בעיצומה של מערכה נגד חמאס שמטרתה להשיב את השקט והביטחון לתושבי ישראל.
החוסן של אזרחי ישראל נותנים לצה"ל את הכוח להמשיך במבצע עד אשר השקט יחזור. החמאס מתוסכל כעת ונואש להישג כלשהו, אין לו מה להציג לאוכלוסייה חוץ מהרס רב בעזה".

למוקד העירוני התקבלו פניות רבות של תושבים שטוענים שהמקלטים הקיימים מרוחקים מהם, ובמקרים מסוימים, כמו בכפר אריה, אין מקלט ציבורי במקום. במוקד העירוני הונחו על ידי פיקוד העורף להשיב כי במקרים אלו יש לתפוס מחסה במקום הכי מוגן שיש – כמו חדרי מדרגות. בתוך כך, ביקש ראש העירייה לקדם שתי יוזמות, האחת- שפיקוד העורף יגדיר דרישות ביטחון לחניונים תת-קרקעיים על מנת שיוכלו לשמש כמרחבים מוגנים בחירום. העירייה, כך על פי הצעת צור, תעניק לקבלנים פטור מהיטלי פיתוח וכך תעודד את הקבלנים לעמוד בהוראות פיקוד העורף ולהקים חניונים תת-קרקעיים שישמשו כמרחבים מוגנים.

היוזמה השנייה היא שהממשלה תעמיד ערבות מדינה להלוואות להקמת ממ"דים. ראש העירייה הציע להשתמש בפורמט של הלוואות שיפוץ חזיתות שמפעילה העירייה בשנים האחרונות, במסגרתו העירייה יחד עם בנק הפועלים, מעניקה הלוואה של 30 אלף ₪ לפרק זמן של עשר שנים לכל יחידת דיור לטובת שיפוץ חזית הבית המשותף, כאשר העירייה נושאת בכל הריבית וההצמדה. כך יוצא שכל דייר משלם כמאתיים ₪ לחודש. בעלי בתים פרטיים או בתים משותפים שאין בהם ממ"ד ואינם מתאימים לתמ"א 38 יוכלו לקבל הלוואה ולשלם עליה סכום נמוך מידי חודש. מה שאמור לתת פתרון לכל אותם אלה שאין להם יכולת להתמגן בימים הללו.

בנוסף, ביקש ראש העירייה מדנון לפעול במסגרת תיקון לחוק התכנון והבנייה לכך שיינתנו הקלות בדרישות להיתר בכל הנוגע להקמת ממ"ד.

בעקבות פניות של תושבים רבים שלא שומעים את האזעקה בחלקים מסוימים בעיר. העלה ראש העירייה את הסוגיה בפני אלוף פיקוד העורף, אייל איזנברג. אגף החירום בחברה לביטחון מיפה את העיר ובחן באילו מקומות קיימים חוסרים. פיקוד העורף קיבל את בקשת העירייה ובימים הקרובים יוצבו צופרים חדשים בעיר, בעיקר במזרח ומרכז העיר.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

15 ביולי 2014