ביקורו של שלמה ינאי בראשון לציון

ביקורו של שלמה ינאי בראשון לציון

  יו"ר קרן רוטשילד קיסריה ומנכ"ל טבע לשעבר,  שלמה ינאי, ביקר בראשון לציון בערב חג הסוכות

 במסגרת הביקור סייר ינאי, לצידם של רה"ע  וד"ר יוסי בכר, המכהן בראש המועצה הציבורית של "בית לעברית ראשון לציון",

במושבה ההיסטורית של העיר והתעניין אודות תכנית השימור הרחבה העתידה ליישום באיזור

ערב חג הסוכות, אירח ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, את יו"ר קרן רוטשילד קיסריה, האלוף בדימוס, שלמה ינאי, ליום סיור במושבתה ההיסטורית של העיר ראשון לציון. הביקור התקיים במטרה לערוך לשלמה ינאי הכרות מקרוב עם תכנית העירייה לחדש ולשמר את המושבה ההיסטורית של ראשון לציון וכדי להציג לו את הקשר ההיסטורי העמוק של העיר עם הברון רוטשילד.

הביקור נפתח בלשכת רה"ע, בו נערכה לינאי הכרות עם ראשון לציון, עברה העשיר והתוכניות העתידיות אותן מקדם רה"ע, דב צור. לאחר מכן, יצאו משתתפי הביקור לסיור ברחבי המושבה ההיסטורית. בין יתר האתרים, ביקרו ביקב ההיסטורי, בבאר המושבה, אורוות הברון, בית העירייה הישן ובמוזיאון ראשון לציון. את הסיור סיכמו המשתתפים בביקור ב"בית לעברית ראשון לציון" המוקם בימים אלו במתחם "חביב". בהובלת יו"ר בנק דיסקונט, ד"ר יוסי בכר, המכהן כיו"ר המועצה הציבורית של "בית לעברית ראשון לציון", הציגו שגרירי העברית הצעירים, את הקשר ההיסטורי ההדוק של תחיית העברית בראשון לציון אל תרומתו של הברון רוטשילד לאנשי המושבה בימים ההם.

שגרירי העברית, תלמידי בית הספר "חביב", המייצגים את  ה"בית לעברית ראשון לציון" סיפרו לינאי כי:" הבית צפוי לקום במתחם בית הספר העברי הראשון בעולם, בית הספר "חביב", הפועל ברצף מזה 130 שנים, אשר בו פיתחו המורים הראשונים תכנית לימודים בעברית, ראשונה מסוגה בארץ לכל מקצועות הלימוד, שנקראה "עברית בעברית". הדפסת תכנית לימודים זו, התאפשרה אך ורק הודות לתמיכתו של הברון".

בשנים האחרונות פועלת עיריית ראשון לציון, לקדם ולחזק את מורשתה ההיסטורית הענפה ובתוך כך את העברית כשפה וכתרבות. בעירייה רואים במשימה זו המשך ישיר למורשת שהנחילו מייסדי ראשון-לציון, אשר ראו את עצמם כחלוצים בכל תחום ובפרט כמחיי השפה העברית הלכה למעשה. הם היו  הראשונים לדבר ולחנך בעברית כשפת דיבור, לאחר שבמשך דורות הייתה שמורה בכתב ושימשה בעיקר לתפילה וללימוד תורה.

חידוש ושימור המושבה ההיסטורית של ראשון לציון וה"בית לעברית" המוקם במתחם זה, יהוו מקום להתגשמות והתממשות מורשתה המפוארת של העיר ויהוו מוקד משיכה לתושבי העיר ראשון לציון, לאזרחי המדינה ולעם היהודי בתפוצות.

  

 צילום: יוסי אלתרמן

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

20 אוקטובר 2014