הבניין ה-80 בראשון לציון שעבר שיפוץ חזיתות

 "היום רואים את האור"   
בניין בן 40 שנה ברוטשילד הצטרף לתוכנית שיפוץ החזיתות שמובילה עיריית ראשון לציון ועבר שיפוץ מקיף *
יו"ר ועד הבניין: "ההבדל הוא עצום, הבניין נראה אחרת לגמרי * בשלוש השנים האחרונות שופצו 80 בניינים בעיר וניתנו
הלוואות בגובה 23 מיליון שקלים

בניין נוסף ומרכזי בעיר שינה את פניו לגמרי. בניין בן 40 השנים ברחוב רוטשילד 76 עבר בשנה האחרונה עבודות שדרוג משמעותי כחלק מתוכנית שיפוץ החזיתות שמובילה עיריית ראשון לציון.

הבניין בעל 22 דירות, הינו בעל חזית ראשית מסחרית עם מראה מדורג וייחודי, לצידו הבניין בניין תאום זהה, בעבר נהגו לכנות את שני הבניין הללו "תאומי ראשון". בכוונת העירייה לקדם בעתיד את שיפוצו של הבניין הזני, כך שישובו להיות זהים.

במסגרת השיפוץ גורד הטיח הישן והוחלף בשליכט צבעוני. הדיירים בחרו נבחר גוון פונצ'. כמו כן הוחלט על-ידי הדיירים ובדעה אחת עם העירייה לשמר ולחדש את הפסיפס תחת המרפסות, בשל מצבו הטוב ומראהו היפה. כל האלמנטים המשלימים בבניין כגון מעקות וסורגים נצבעו מחדש בצבע שמתאים למתכת. גם מסתורי הכביסה הוחלפו בחדשים מאלומיניום והלובי שופץ. את הדיירים ליוו האגודה לתרבות הדיור בראשות צביקה ברקוביץ' ומשרד ריגלר אדריכלים.

יו"ר ועד הבניין, יעקב שפרלינג מרוצה מאוד: "היום כבר רואים את האור בבניין. הוא נבנה לפני 40 שנה ומעולם לא שופץ, המראה החיצוני של הבניין הציק לנו, גם המרצפות בחדרי המדרגות לא היו אחידות ובכלל הבניין לא היה מטופח. היום השינוי הוא עצום, הכל נראה אחרת".

נציין כי במסגרת התוכנית, כל דייר זכאי להלוואה בסך 30 אלף שקלים למשך עשר שנים למימון מלא של חלקו בשיפוץ, העירייה מצידה סופגת את כל עלויות הריבית וההצמדה. עבור הדייר מדובר בתשלום חודשי קבוע של עד 250 שקלים לחודש. עלות השיפוץ בבניין ברוטשילד הוא כחצי מיליון שקלים. נציין עוד כי על פי הערכת שמאי, ערך הבניין לאחר השיפוץ קופץ ב-5% עד 7%.

בשלוש השנים האחרונות ניתנו גובה הלוואות בגובה של כ-23 מיליון שקלים. 80 בניינים כבר שופצו מתוכם כ-20 צבעוניים ולא שגרתיים, מה שמעניק למרכז העיר חזות צבעונית יותר.

תוכנית שיפוץ חזיתות הינה חלק ממתווה התחדשות עירונית, הכולל בין היתר את פרויקט "שפת רחוב", במסגרתו עשרות רחובות במרכז בעיר עוברים מתיחת פנים מקיפה הכוללת בין היתר שדרוג מערכת התאורה, ריבוד כביש, ריצוף מדרכות, הצבת מתקני ריהוט רחוב, הוספת חניות ועוד. וכן תוכנית פינוי בינוי שאושרה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה לשכונת רמת אליהו. מתוך כ-4,000 יחידות דיור הקיימות בשכונה, 2,400 יחידות דיור ישנות יזכו לדירה חדשה או דירה מחוזקת ובניין מחודש במסגרת של פינוי-בינוי, תמ"א 38 או חיזוק ושיפוץ. לכך יתווסף פיתוח סביבתי מואץ. המהלך צפוי לשנות את פניה של השכונה מן היסוד.

                 \

  הבנין לאחר השיפוץ                                               לפני השיפוץ

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

21 באוקטובר 2013