בול משותף ישראל פיליפינים

בול משותף ישראל פיליפינים
 

ישראל ופיליפינים הנפיקו  בול משותף המציין את  הצלת יהודים מן השואה בידי הפיליפינים

השירות הבולאי בחברת דואר ישראל ודואר פיליפינים בחרו באנדרטת דלתות פתוחות, כנושא של הבול המשותף.  הבול הישראלי, שעוצב בידי רונן גולדברג, נושא עריך 4.50 ש"ח.

טקט חשיפת הבולים המשותפים התקיים ביום ה' האחרון (29/1) במעמד שגריר הפיליפינים בישראל, מר נתניאל ג'. אימפריאל, ראש עיריית ראשון לציון דב צור, מנכ"ל חברת דואר ישראל מר חיים אלמוזנינו, מנכ"ל חברת הדואר הפיליפיני, גב' מריה ג'וזפינה מ. דלה קרוז.

 בסוף שנות ה-30 סגרו מרבית מדינות העולם את שעריהן בפני היהודים שנרדפו על-ידי המשטר הנאצי בגרמניה. בתקופה קשה זו הסכים נשיא הפיליפינים, מנואל לואיס קאזון, להקצות  אשרות הגירה ליהודי אירופה. כ-1,300 יהודים ניצלו אשרות אלה כדי להגר לפיליפינים, שם הועסקו רבים בבית-החרושת לסיגריות שהקימה משפחת פרידר במנילה, והתגוררו בשיכונים שהוקמו במיוחד עבורם ביוזמת הנשיא קאזון.    

את אנדרטת "דלתות פתוחות", שנחנכה בשנת 2007, והנמצאת בשדרת "חסידי אומות עולם" שבפארק הזיכרון, ראשון- לציון, עיצב האומן ג'ון יי. היא היחידה מסוגה בארץ, ומסמלת את הדלתות הפתוחות בין שני העמים ואת האופן בו פתח העם הפיליפיני בשמחה את דלתותיו וקיבל את הפליטים היהודים בזרועות פתוחות.

האנדרטה מורכבת משלוש דלתות בגדלים מדורגים, המסמלות את האומץ והאנושיות של העם הפיליפיני בקבלו בברכה את הפליטים היהודים. דוגמת המשולשים של הדלתות הפתוחות מייצגת את צורת המשולש שבדגל הפיליפיני ואת המשולשים המרכיבים את המגן-דוד. שילוב המשולשים הוא סמל ליחסים הידידותיים והקרובים הקיימים בין הרפובליקה הפיליפינית ומדינת ישראל. המשולשים השלובים מסמלים את היחסים הידידותיים בין שתי האומות הקיימים כבר 50 שנה.

ברצפת הבטון שבתחתית כל דלת מוטבע זוג כפות רגליים, החוצות את המפתן לעבר הפתח הפתוח לרווחה. טביעות הרגליים הן של ג'ורג' לוינשטיין, פליט יהודי שהגיע לפיליפינים ב-1939, מקס וייסלר, שהגיע לפיליפינים בגיל 11 ב-1941, ושל דוריליז גופר, ילדה פיליפינית ישראלית בת 10, נכדתם של ניצולי שואה. טביעות רגליה מייצגות את המשך הידידות בין שתי המדינות.

מנכ"ל חברת דואר ישראל חיים אלמוזנינו אמר כי "ידידות בין עמים אינה נמדדת רק ביחסים מדיניים, כלכליים או מסחריים, אלא דווקא ברגעי המשבר בהם נזקקים לסיוע. שהצורר הנאצי השמיד את יהודי אירופה, דווקא מדינה מרוחקת כל כך מאותו אזור, הפליפינים, הגישו סיוע ופתחו את שערי מדינתם בפני הפליטים שנסו ממעשי הזוועה. מאידך ולהבדיל, לאחרונה פקד את מדינת הפיליפינים אסון הומניטרי גדול. סופת טייפון שפקדה את המדינה פגעה באוכלוסייה נרחבת והפכה רבים לחסרי כל. מדינת ישראל, כידידה אמיתית של הפיליפינים, הייתה הראשונה לשלוח סיוע. ככה מתנהגים ידידים.  הידידות הזאת בין המדינות היא עכשיו גם ידידות בין שני מינהלי דואר: של ישראל והפליפינים, ואני שמח להשיק יחד אתכם הערב את הבול המשותף לשתי המדינות". 

שגריר הפיליפינים בישראל נתניאל אימפריאל: "פתיחת שערי הפיליפינים הייתה מעשה הומניטרי שהביא לא רק להצלת חייהם של מספר גדול של יהודים והדורות הבאים שלהם; ללא ספק הוא גם השפיע על ההצבעה הפיליפינית בעד החלטת האו"ם 181 בשנת 1947, שסייעה להקים את מדינת ישראל. לשני מעשים אלה, במרחק זמן של כמעט עשור זה מזה,  ושננקטו על ידי שתי ממשלות פיליפינים שונות, היה מכנה משותף אחד: מחויבות עקבית כדי לספק בית ליהודים הנרדפים".

ראש עיריית ראשון לציון דב צור: "אנו בראשון לציון ביקשנו להעלות על נס את הסיפור המופלא של הצלת יהודים על ידי הפיליפינים, להוקיר תודה לעם הפיליפיני ולהראות שגם היום אנו זוכרים ומוקירים את העם שפתח את ליבו ושעריו והציל את בני עמנו. האנדרטה שהוקמה בעיר, ומוטבעת על הבול החדש, מהווה גלעד למעשה ההצלה הפיליפיני ולקשר המיוחד בין העמים".

קרדיט צילום: אבי קקון

כתבה: טליה סומך - פינגולד, דוברת העירייה

 

2 בפברואר 2015