החלפת התאורה ברחבי העיר בנורות חסכוניות

תמונה של התאורה בגן המוסיקה בקשר עם החלפת התאורה ברחבי העיר בנורות חסכוניות

אגף החשמל בעיריית ראשון לציון החל במבצע להחלפת נורות התאורה ברחבי העיר לנורות חסכוניות * על פי ההערכות, החיסכון עשוי להגיע ליותר מ-40 אחוזים בהוצאות החשמל

אחרי שתאגיד המים "מניב" חוסך מיליוני שקלים באגירת מי גשמים להשקייה, עיריית ראשון לציון מגבירה פעילות סביב נושא חיסכון החשמל. אגף החשמל במינהל שפ"ע בראשות ראובן הרשקוביץ החל בביצוע תוכנית עירונית להחלפת נורות התאורה ברחבי העיר לנורות חסכוניות.
תאורת החוץ שמפעילה עיריית ראשון לציון היא בין 40 ל-50 אחוזים מכלל הוצאות החשמל של העירייה. על פי ההערכות, החלפת כל הנורות , עשויה להוביל לחיסכון של יותר מ-40 אחוזים בהוצאות החשמל.
אגף החשמל בראשות ברוך תדסה ביצע סקר תאורה ברחבי העיר לבחינת היעילות והחיסכון מהמהלך. יש לציין כי עלויות נוספות נובעות מתחזוקת תאורה שאינה חסכונית. עד כה הוחלפו מאות נורות במרכז העיר ובשכונת קרית ראשון. כמו כן הוחלפה התאורה במספר אולמות ספורט לנורות אינדוקציה שמאפשרות אורך חיים של עד 25 שנה.
בחודשים הקרובים יכנס אגף החשמל, בנוסף לאולמות הספורט והמגרשים, גם לגנים ציבוריים ברחבי העיר. בעירייה מעריכים כי החלפת כל תאורה החיצונית בעיר לנורות חסכוניות תוביל לחסכון של מיליוני שקלים בשנה.
נזכיר כי העירייה הובילה מהלך ייחודי בתחילת השנה עם החלפת כל המנורות ב-12 צמתים בהם פועלים רמזורים בשדרות משה דיין. את המנורות הישנות החליפו מנורות לדים חסכוניות, והערכה היא שעלות החיסכון בגין הוצאה זאת תעמוד על כ-70 אחוז בהשוואה לתאורה המסורתית הקודמת.
הפיילוט שבוצע בשדרות משה דיין ייבחן גם למקומות אחרים ברחבי העיר. בכל מקרה, כבר התקבלה החלטה לפיה כל צומת מרומזרת חדשה בעיר תצויד במנורות מהסוג החדש.
אחד היתרונות המרכזיים בשדרוג האמור הוא העובדה שכל מערכת מצוידת במצבר UPS  המעניק גיבוי אוטומטי ומיידי לצומת במקרה של הפסקת חשמל – וביכולתו לספק מענה לטובת מהיר ויעיל לטובת הנהגים והולכי הרגל למשך שלוש שעות. המצבר נטען מעצמו ופעולתו תבטיח את בטיחות התנועה בצמתים.
חבר המועצה ומחזיק תיק שפ"ע בעירייה, אבי חיים: "זהו בפרוש צעד קדימה עבור כולנו – פעולה המשדרגת ומייעלת את המערכת. מצד אחד, מדובר בחסכון חשוב שיאפשר לנו להשקיע את הכסף בתשתיות נוספות למען התושבים, ומצד שני בפתרון טכנולוגי המתאים לתקופה בה אנו חיים."


צילום גן המוסיקה- עידן גרוס
כתב: יניב אוחנה, דוברות
תאריך: 14.6.16