דברו נקי

קבוצת פעילים גישור
מתי ועם מי רבתם לאחרונה? * כמה פעמים כעסתם על האנשים האהובים עליכם ביותר? * צעקתם? קיללתם? נטשתם? * עיריית ראשון לציון פתחה את שבוע הדיבור החדש ומעניקה לתושבים כלים לפתרון ריבים בדרך של גישור ויצירת דיאלוג

בסוף כל ריב, המעורבים יוצאים עם הרגשה רעה. לא משנה מי צודק, מי התחיל או מה נאמר. ההרגשה גרועה לכל הצדדים. ולמרות זאת, אנשים רבים ומסתכסכים זה עם זה בתדירות גבוהה, אבל לא מייחסים לכך חשיבות.  המחלקה לעבודה סוציאלית בקהילה בעיריית ראשון לציון מציינת את שבוע הדיבור החדש ומזמינה את הציבור למרכז הגישור הקהילתי שם יוצגו האפשרויות לניהול וליישוב סכסוכים במסגרת הקהילה וכן יוצעו לתושבים כלים מעשיים לפתרון ריבים בדרך בונה, באמצעות גישור ויצירת דיאלוג. השירות לרווחת התושבים וללא עלות.

"אנשים רבים ודקה אחרי הריב הם מאוכזבים מעצמם, שונאים את מה שיוצא להם מהפה, מתחרטים על הזעם או ההתפרצות" מסבירה נעמי אחימור, ראש המנהל לשילוב חברתי "רובם יגידו שלו רק היו יכולים – היו מחזירים את הגלגל לאחור. לעומת זאת, החוויה של תהליך הגישור מעודדת דיאלוג ומלווה בתחושות חיוביות - שהקדישו לי את מלוא תשומת הלב, שהקשיבו לי, שהתייחסו לשני הצדדים באופן שווה ומבלי שאחד מהצדדים יחוש פחד, עלבון, או הקנטה".

באמצעות מרכז גישור קהילתי מקווה עירית ראשון לציון לעודד חיי קהילה טובים יותר, ולהתגבר על סכסוכים בדרך בונה ומכבדת, מבלי להגיע לבית משפט וללא כל עלות. המרכז ימשיך לפעול באופן שוטף לטובת התושבים לאורך כל השנה.

במסגרת שבוע הדיבור החדש התקיימו ויתקיימו בראשון לציון מגוון אירועים ביניהם: מתנדבים ילמדו את שפת הגישור בבתי הספר, יתקיימו מפגשים בין תלמידים לאזרחים ותיקים ואלו יתנו להם שיעור בגישור, יתורגלו טכניקות גישוריות ועוד.

מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק הרווחה, מוטי עג'מי, אמר: "אנו מזמינים את התושבים להגיע, לשתף, להתמודד ובעיקר לדבר".

בהזדמנות זו נזכיר כי מחלקת קהילה במינהל לשילוב חברתי, מרכז זכויות נשים עירוני במשרד לקידום מעמד הנשים ועמותת מכוונים מעלה יזמו את פרויקט "מתגשרים יחד" המציע סיוע ביישוב סכסוכים בהסכמה בין בני זוג ושם דגש על התהליך ועל התקשורת הבין אישית. המודל מבוסס על התובנה שמדובר באירוע מורכב המלווה ברגשות רבים ומציע הליך גישור ייחודי על ידי צוות מגשרים מקצועי המונה שני אנשי מקצוע: עו"ד ומטפל/ת (עו"ס, פסיכולוג/ית וכד'),  המשלימים זה את זה בהיבטים המשפטיים והרגשיים.

 

בתמונה: קבוצת מנהיגות של מגשרים בראשון לציון (צילום: עיריית ראשון לציון)

יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

5 במרץ 2018