עיריית ראשון לציון תדרג בתי עסק על פי טיב המזון שנמכר בו

האטליזים והמרכולים בראשון לציון יעברו מספר ביקורות ששקלול שלהן יקבע את הדירוג של בית העסק * הדירוג יפורסם לציבור הרחב * לאור ממצאים תברואתיים לקויים במספר עסקים בעיר, הוחלט כי לצד פעולות האכיפה, יינתנו לציבור כלים להחליט בעצמו ממי לקנות מזון

החל משנה הבאה: עיריית ראשון לציון תדרג אטליזים ומרכולים בעיר על פי קריטריונים שגיבש משרד הבריאות בדבר החזקה וטיפול מזון. את המהלך מקדם חבר המועצה, משה לבהר, יחד עם אגף רישוי עסקים עליו הוא ממונה, השירות הווטרינרי בראשות ד"ר יהונתן אבן צור ואגף המשפטי בעירייה. מהלך זה מקודם בימים אלו על רקע סגירת שני אטליזים במרכולים מוכרים בעיר בזמן האחרון וזאת לאחר שנמצאו בהם ליקויים תברואתיים באשר לטיפול בבשר ובעופות. העירייה פרסמה את הביקורות בשני המרכולים ואלו נדרשו לתקן את הליקויים לפני פתיחה מחודשת.

למהלך זה שני שלבים, כאשר השלב הראשון נוגע לכשבעים אטליזים ומרכולים שבהם קיימים אטליזים. בחודשים הקרובים תודיע העירייה לבתי עסק אלו על כוונתה לדרג אותם על פי קריטריונים להחזקה וטיפול בבשר ועופות שגובשו על ידי משרד הבריאות. השירות הווטרינרי העירוני ותברואני אגף לרישוי עסקים יגיעו לבתי העסק במהלך החציון השני של 2017 וידרגו אותם בהתאם לממצאים. בסופו של דבר יתבצע שקלול הביקורות שיקנה דירוג לבית העסק אותו תפרסם העירייה לרשות הציבור.

השלב השני נוגע גם לעסקי המסעדנות ואולמות האירועים, העירייה תפרסם קול קורא לבעלי העסקים האלו לקחת חלק, באופן וולונטרי, בדירוג העסק על פי פרמטרים הנוגעים לרמת ההיגיינה. המטרה היא לעודד עסקים להבטיח רמת היגיינה גבוהה ואלו שיעמדו בכך, יוכלו להתהדר בתעודה המאשרת זאת שגם היא תתפרסם בציבור. למעשה על בסיס דירוג כוכבי מישלן שהינו וולונטרי ומעודד מסעדות לשמור על רמה גבוהה. הקריטריונים למסעדות ואולמות האירועים יתפרסמו במחצית השנייה של השנה והדירוג צפוי להתפרסם במהלך 2018.

מחזיק תיק רישוי עסקים, חבר המועצה משה לבהר, אמר: "ראשון לציון קיבלה את הדירוג הגבוה ביותר בארץ בנושא השקיפות, גם לתושבים מגיעה שקיפות על איכות המזון שהם צורכים. אני משוכנע שהנושא יאתגר את בעלי העסקים להשתפר ולהציג את התוצאות הטובות ביותר לכל מאן דבעי".

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

7 בפברואר 2017