דיאלוג משותף לתלמידים מראשון לציון ובני נוער מסכנין

דיאלוג משותף לתלמידים מראשון לציון ובני נוער מסכנין

 תלמידי מגמת התקשורת בבית הספר אמירים לומדים במהלך השנה על ייצוג המיעוט בתקשורת * בבית הספר כבר מכינים מפגש מעניין נוסף בין זרמים בחברה הישראלית, הפעם עם תלמידי ישיבה ואולפנא * בינתיים התלמידים בראשון לציון מנהלים שיחות בפייסבוק וואטסאפ עם התלמידים מסכנין ונרשמו גם הזמנות הדדיות לטיולים וכדורגל

רגע לפני הגיוס, תלמידי בית הספר "אמירים" מציגים דו קיום בין יהודים לערבים. כארבעים תלמידי י"ב ממגמת התקשורת במקיף ה' בעיר שלומדים על ייצוגי מיעוט בתקשורת כחלק מנושא שנקרא רב תרבותיות, נפגשו בשבוע שעבר עם בני נוער מסכנין. המפגש התאפשר הודות למרכז היהודי ערבי לשלום בגבעת חביבה המקיים פרויקט בשם "מפגשים" ומאפשר דיאלוג בין יהודים לערבים.

מדובר במסורת שמקיימת המגמה, גם בשנה שעברה נעשה מפגש דומה. במפגש עלו סוגיות בנושאי זהות אישית וקבוצתית, הקונפליקט יהודי ערבי וכן יחסי רוב ומיעוט "לעיתים עלו סוגיות שלא היה קלות לתלמידיי לקבלן" מספרת רכזת מגמת התקשורת איריס יהב גורן "נשמעו דעות מנוגדות למה שהיהודים חושבים. אני מניחה שמצבים כאלו היו קשים לתלמידיי בשל כך שאולי לראשונה הם שומעים ערבים מציגים את הדעה מהצד שלהם: על קיפוח ועל אפליה ועל בעיות המיעוט הערבי".

הסמינר נמשך יומיים באכסניית נוער בנורדיה בשרון , גורן מספרת שהיו תלמידים שזו פעם ראשונה שהם נפגשו בבני נוער ערביים וכן ניהלו איתם דיאלוג "התלמידים שלנו מגיעים עם חששות רבים בשל ריבוי סטריאוטיפים על הערבים. הם מדברים, מלבנים עניינים ויוצאים עם תובנות חדשות. בתחילת המפגש התלמידים המומים מכך שהערבים לומדים ומבלים ומתלבשים כמוהם".

בתום המפגש הומס הקרח לחלוטין, איריס מספרת שנוצרו חברויות בפייסבוק, נפתחה קבוצת וואטסאפ ונרשמו הזמנות הדדיות לטיולים וכדורגל וביקור בסכנין.

אגב, מטרת המפגשים היא לאפשר לתלמידים להכיר תרבויות נוספות, לא רק עם המגזר הערבי. כך למשל בעוד כשבועיים יפגשו כ-60 תלמידי י"א ממגמת התקשורת בבית הספר עם תלמידים דתיים ותלמידות דתיות מהאולפנא והישיבה במודיעין. מפגש אחד יתקיים בבית הספר במודיעין ומפגש שני יתקיים בבית הספר "אמירים". איריס מסכמת ומוסיפה כי מניסיונה מפגשים כאלה מפיגים סטריאוטיפים "בתום המפגשים אומרים התלמידים שלדעתם כל תלמיד בישראל צריך להיפגש עם אחר."

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

23 בדצמבר 2013