לשלוש מתוך ארבע משפחות בראשון לציון דירה בבעלותן

לשלוש מתוך ארבע משפחות בראשון לציון דירה בבעלותן
 ראשון לציון מובילה בדירוג הערים הגדולות בישראל (100 אלף ומעלה ) באחוז משקי הבית המחזיקים דירה בבעלותם * עוד עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי ראשון לציון היא העיר השנייה בישראל בגובה ההכנסה הכספית למשפחה

מבין 14 הערים הגדולות בישראל המונות 100 אלף תושבים ומעלה, ניצבת ראשון לציון במקום הראשון באחוז התושבים המחזיקים דירה בבעלותה עם 73.2%, כך שכמעט לכל שלוש משפחות מתוך ארבע בעיר, יש דירה בבעלותן. גבוה מהממוצע הארצי העומד על 67.9% והרבה לפני תל אביב עם 45.6%. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו השבוע ומפרטים את הוצאות משקי הבית.  נתון מעניין נוסף מתייחס להכנסה החודשית למשק הבית, מבין 14 הערים הגדולות, ראשון לציון ניצבת במקום השני, אחרי רמת גן, עם הכנסה של כמעט 20 אלף שקלים לחודש, כאשר הממוצע לנפשות בבית הוא 3.2. מנגד ההוצאה החודשית בראשון לציון עומדת על 15,424 ₪, רק שנייה לתל אביב.

הנתונים בדבר הבעלות על דירות מתפרסמים על רקע עליית מחירי הנדל"ן ומצוקת הדיור, בעוד ממשלת ישראל בוחנת פתרונות ותוכניות להפחית את מחירי הדיור, החלה כבר עיריית ראשון לציון ליישם את מתווה ראשון לציון לדיור בר השגה הכולל מספר מסלולים המאפשרים ליזמים להוזיל את מחירי הדירות הקטנות ולמכור אותן במחיר של 25% מתחת לערכן בשוק.

הפרויקט הראשון שצפוי להיבנות בנחלת יהודה כולל 60 יחידות דיור בעלות של כמיליון שקלים לדירה. בחודש האחרון נרשמו למעלה מ-500 בקשות של זכאים (משפחות עם ילדים ורווקים תושבי העיר), ובשבוע האחרון זכו 60 מהם בהגרלה שהתקיימה בהיכל הספורט בגן נחום. במקביל העירייה נמצאת במשא ומתן מתקדם מול יזמים נוספים המבקשים להשתתף במתווה, על פי העירייה מציעה ליזם להגדיל את מספר הדירות בכל פרויקט, אך לא את אחוזי הבנייה.

מסלול נוסף שמציעה העירייה הוא להכפיל את מספר הדירות בפרויקטים שנמצאים בתכנון, ובתמורה היזם מתחייב להעמיד את כל דירות הבניין להשכרה למשך 25 שנים. בכך יגדל באופן משמעותי מלאי הדירות להשכרה, מה שצפוי להוביל להורדת מחיר השכירות בעיר. כבר עתה מצויה העירייה במשא ומתן מתקדם וכן התעניינות של מספר יזמים לקידום פרויקטים על פי מסלול זה במרכז ומערב העיר. "יש לנו מנגנון שבו כל הדירות ישמרו להשכרה למשך 25 שנים מסיום הבנייה" מסביר מהנדס העיר אלי יהלום "כך שהיזם לא יוכל לעשות שימוש בדירות ולמכור אותן. בין היתר היזם מתחייב להכניס הערת אזהרה בטאבו כי הבניין כולו מיועד לשכירות לתקופה ארוכה".

ראש העירייה, דב צור, אמר כי "העירייה פועלת בכמה מישורים על מנת להתמודד ברמה המקומית עם בעיית הדיור הארצית. אנו פועלים לתת מענה למשפחות ולצעירים בדיור במחיר שפוי במרכז הארץ".

דו"ח ההוצאות על משקי הבית כולל בנוסף טבלה של בעלות משקי הבית בערים הגדולות על מוצרי בני קיימה, מתוך טבלה זו נראה כי ראשון לציון מובילה בקטגוריות רבות, כמו למשל באחוז המחזיקים בתנור לאפייה, כיריים לבישול, מדיח כלים, מזגן, טלוויזיה, DVD, מנוי לכבלים וללווין וטלפונים ניידים.

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

18 בנובמבר 2013