בשורה לתושבי העיר

פרסום - דיור בר השגה

הועדה המקומית החליטה על הפקדת תוכנית נוספת לדיור בר השגה  מגדל הראשונים 2 יבנה סמוך למגדל הראשון שנחל הצלחה גדולה ובנייתו בעיצומה *  40 דירות ישווקו בהגרלה לתושבי העיר על פי קריטריונים ובמחיר של 25% פחות ממחיר השוק *  זהו הפרויקט השלישי שמקדמת העירייה לדיור בר השגה

הועדה המקומית החליטה: דירות נוספות במחירים מוזלים לתושבי העיר. כשנה וחצי אחרי הצלחת מגדל הראשונים בנחלת יהודה שהיה הבניין הראשון בישראל שבו הוצעו דירות למכירה במחיר מוזל לתושבי העיר, החליטה הועדה המקומית בראשון לציון לקדם את המגדל השני שיוקם בסמיכות למגדל הראשון שבנייתו בעיצומה.

המגדל השני יתנשא גובה של 18 קומות ויכיל 104 דירות כאשר 40 מהן ישווקו על פי המתווה, כלומר ימכרו ב-25 אחוז פחות ממחיר השוק לזכאים שיעמדו בקריטריונים. הדירות יוצעו לזכאים לדיור בר השגה במסגרת קבוצת רכישה שמרכזת חברת כהן ראובן השקעות נדל"ן.

בעיריית ראשון לציון החליטו להשתמש בסמכויות שבידה ליצירת מאגר דירות קטנות. כבר באפריל 2011 אישרה ועדת התכנון והבנייה המקומית את הצעתו של מחזיק תיק הצעירים והמשנה לראש העירייה, דורון אוזן בתיאום עם ראש העירייה, דב צור, לפיה קבלנים שיבקשו לבנות בניינים בעיר, יחויבו להקצות 25 אחוז מהפרויקטים לטובת דירות שלושה חדרים בנות 80 מ"ר. מאז אותה תקנה, נבנו בעיר לא פחות מ-400 דירות קטנות.

מתווה דיור בר השגה נשען על שני מסלולים: האחד הקלות "שבס" שהעירייה רשאית להעניק ליזמים בדמות תוספת בנייה של עד 20% ממספר יחידות הדיור בבניין. אותם 20 אחוזים ו-10 אחוזים נוספים מיחידות הדיור יהיו דירות קטנות של שלושה חדרים שימכרו ב-20-25 אחוז הנחה עבור זוגות צעירים, זכאים תושבי ראשון. המסלול השני הוא תוספת יחידות דיור קטנות ללא שינוי בשטחי הבנייה.

במינהל הנדסה בראשות מהנדס העיר, אלי יהלום, מיישמים את מתווה דיור בר השגה ומקדמים את התהליך מול הקבלנים.

למגדל הראשון הוגשו בזמנו למעלה מ-500 בקשות שהתמודדו על 60 יחידות דיור בנות שלושה חדרים שנמכרו בכמיליון שקלים לדירה. הזוכים נקבעו בהגרלה פומבית שהתקיימה בהיכל הספורט בגן נחום והייתה מפוקחת על ידי ועדה ציבורית שכללה רואה חשבון, יועצים משפטיים ונציגי עירייה.

נזכיר כי זהו הפרויקט השלישי בו מוצעות למכירה דירות  במחירים מוזלים. בשכונת כלניות קיימת תוכנית בניין עיר מאושרת לבניין שגם הוא יכיל דירות בר השגה. גם במקרה זה שיווק הדירות יעשה על פי המתווה, כלומר הגרלת הדירות לזכאים תושבי העיר.

ראש העירייה, דב צור, בירך על קידום התוכנית ואמר כי העירייה לא שוקדת על השמרים וממשיכה לקדם פרויקטים למגורים שיכילו דירות במחירים מוזלים לזכאים "אנו פועלים לתת מענה למשפחות ולצעירים בדיור במחיר שפוי במרכז הארץ, לסטודנטים באמצעות מעונות ודירות להשכרה וגם לעולים חדשים באמצעות מקבצי דיור. בד בבד אנחנו פועלים במרץ להתחדשות עירונית ולחיזוק מבנים".

דורון אוזן המשנה לראש העירייה ויוזם המתווה לדיור בר השגה: "כמשנה לראש העירייה וכמי שיזם את המתווה לדיור בר השגה בתיאום עם ראש העירייה דב צור, אני שמח שהצלחתי לקדם תכניות עם תוצאות בתחום הדיור לזוגות צעירים ב- 6 השנים האחרונות כיו"ר הועדה לדיור. אני עובד המון זמן בקידום המתווה ובהזדמנות זו אני רוצה להודות לראש העירייה על הגיבוי, התיאום ושיתוף הפעולה וכמובן לאלי יהלום מהנדס העיר, ליועמ"ש ולחברי להנהלת העיר על העבודה המשותפת, אני שמח שיכולתי לקדם את המתווה החדש אשר ייתן מענה ותקווה לכ- 200 דירות בשנתיים הקרובות לצעירי ראשון, כאשר המטרה שעמדה מול עינינו היא עצירת עזיבת הצעירים את ראשון לציון, כפי שקרה בשנים האחרונות. מדובר בהסכם מסגרת שאותו נוכל להכיל מול כל יזם/קבלן בשכונה בראשון לציון, הקבלן מקבל כ- 40% מהפרויקט כבר בשלב הראשון וזה מעין מכירה מוקדמת וזה עוד סיבה לכדאיות.  מדובר בתקווה לצעירים בראשון וכפי שכתוב "יגעת ומצאת, תאמין..."

מהנדס העיר, אלי יהלום, הוסיף: "מתווה זה מאפשר מצד אחד מעורבות רחבה יותר של העירייה ומצד שני גמישות מול היזמים כך שהפרויקטים יהיו עדיין רווחיים וכדאיים עבורם".

 מצ"ב הדמייה אדריכל גידי גולומב

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

29 במרץ 2015