הרחיבו את הדיור להשכרה בר השגה לתושבי העיר

תמונה של דב צור ראש העיר

  עיריית ראשון לציון למשרד הפנים הרחיבו את הדיור להשכרה  בר השגה לתושבי העיר

לאחרונה אישר משרד הפנים שימוש בשטחי ציבור לטובת דיור להשכרה בר השגה * ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, מברך על כך אך טוען באותה נשימה כי הגבלת שיעור הדירות שיוצעו לבני העיר תפספס את המטרה הרצויה * "יהיה זה לא הוגן ולא ראוי שנציע קרקע שהופקעה לצורכי ציבור בעיר לטובת בני ערים אחרות"

רגע לפני עזיבתו את משרד הפנים, חתם שר הפנים לשעבר גדעון סער על צו המאפשר לרשויות לעשות שימוש במקרקעי ציבור לשם בניית פרויקטים לדיור בשכירות ארוכת טווח במחירים מופחתים ממחיר השוק. בעיריית ראשון לציון בירכו על החלטת השר, אך באותה נשימה התאכזבו שהסעיף המגביל את שיעור הדירות שיועמדו לצרכי בני המקום, לא תוקן. נכון להיות עומד שיעור הדירות לטובת בני המקום על 15% בלבד, כאשר 85% מהדיירים יגיעו מחוץ לעיר. ראש העירייה, דב צור, שלח לראש הממשלה, בנימין נתניהו (שהחזיק לתקופת הביניים את משרד הפנים עד שגלעד ארדן נכנס לתפקיד) ובו הוא מתריע כי ללא הרחבה משמעותית של שיעור הדירות לתושבי העיר, הצו עליו חתם שר הפנים יהיה לא מעשי. "אנו מוכנים ושמחים לפתור את בעיות העיר שלנו ולענות על צורכי תושביה הנזקקים  לדיור מהסוג שהצו הנ"ל מציע" כתב צור במכתב והוסיף "אך לא יהיה זה הגון ולא ראוי שנציע קרקע שהופקעה לצורכי ציבור בעיר לטובת בני ערים אחרות".

ראש העירייה הפנה במכתבו לסעיף 188 בחוק תכנון ובנייה המפרט את השימושים המוגדרים לקרקע ציבורית, לפיו הקרקע תהיה לשימושם העיקרי של בני המקום, כמו בתי ספר, גנים, מבני ציבור וכו'. "לכן, לא יהיה בבקשתי שינוי מהותי למצב כיום" כתב צור והוסיף "ככל שתתאפשר בנייה שרובה ככולה תיועד לבני המקום, ניתן יהיה להתחיל בהוצאת היתרים ובבנייה תוך חודשים בודדים".

נזכיר כי כבר לפני ארבע שנים קידמה עיריית ראשון לציון תוכנית לבנייה של דיור בר השגה על קרקע שייעודה שימוש ציבורי עליה תוכנן לבנות 440 יחידות דיור כאשר הדירות היו אמורות להימכר במחיר הנמוך בכ-30% ממחיר השוק לזוגות צעירים זכאים תושבי העיר. תוכנית זו הוקפאה בסופו של דבר בוועדה המחוזית, אולם זה לא מה שמנע מהעירייה לקדם דיור בר השגה והיא הייתה העיר הראשונה בישראל שהגרילה 60 דירות במגדל מגורים בנחלת יהודה במחיר נמוך של עד- 25% ממחיר השוק. בנייתו של המגדל החלה בחודש האחרון. לצד זה, לפני כשלושה חודשים, אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז מרכז, להפקיד תכנית ברחוב ויתקין 12 בראשון לציון, אשר מטרתה שימור מבנה היסטורי ולצדו בניית בית מגורים חדש הכולל 40 יחידות דיור קטנות המיועדות להשכרה.

תמונה דב צור

צילום: עידן גרוס

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

16 בנובמבר 2014