הסתיים תרגיל רעידת האדמה

תמונה של כבאית ולידה כוחות ביטחון

  הסתיים תרגיל לאומי גדול  מדמה רעידת אדמה בראשון לציון

170 הרוגים, 5200 איש ללא קורת גג, 93 בניינים שקרסו ועוד מאות שניזוקו, אפשר להירגע, מדובר רק בתרגיל לאומי גדול שהתקיים השבוע בראשון לציון * השר להגנת העורף, גלעד ארדן, שיבח את העירייה על המוכנות וניהול התרגיל

על רקע סדרת רעידות אדמה שאירעו לאחרונה, קיימו משרדי הממשלה, פיקוד העורף ועיריית ראשון לציון, תרגיל לאומי רחב היקף שנועד לבחון את גופי החירום בהתמודדות עם תרחיש של רעידת אדמה קשה שבה תזדקק ישראל לסיוע מחו"ל. על פי התרחיש, רעידת אדמה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר התרחשה בעמק החולה והובילה לפגיעה קשה ב-93 בניינים ו-600 נוספים שניזוקו, 170 בני אדם נהרגו ו-5200 נותרו ללא קורת גג. כ-400 עובדי עירייה ומאות שוטרים, כבאים, אנשי צבא, מד"א וכוחות נוספים התמודדו עם תרחיש האימים הזה. כמו כן, בוצע תרגיל שטח בהריסות ארמונות אליה, התרגיל כלל גם שיתוף פעולה משלחות מחו"ל- שתי יחידות חילוץ מארצות הברית וגרמניה ומשלחת זק"א מאנגליה. כל הכוחות תודרכו על ידי כיבוי אש תחנת ראשון לציון וגדוד החילוץ של פיקוד העורף, משטרת ישראל הקימו חוות חפק"ים שכללה את חפ"ק העירייה והחברה לביטחון, המשרד להגנת העורף, פיקוד העורף, זק"א ועוד. נוסיף עוד כי במסגרת התרגיל התבצע קליטה של כוחות ואמצעים לסיוע מהארץ ומחו"ל, הוצבו חוליות פיקוד קדמיות באזורים הנפגעים ותורגל הקשר ביניהם לבין מטה החירום בעירייה.

ראש העירייה, דב צור, מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, מנכ"לי החברות העירוניות ובכירי עירייה נוספים ניהלו את התרגיל ממוקד השליטה בבניין העירייה. השר להגנת העורף, גלעד ארדן מלווה במנכ"ל משרדו דן רונן, קיבלו סקירה על התרגיל ולאחר מכן יצאו לשטח ובחנו מקרוב את פעילות הכוחות. השר ארדן שיבח את מוכנות העירייה וניהול התרגיל ואמר: "ראשון לציון לא המתינה לאף אחד ונערכה מבעוד מועד בגיוס עובדים ומתנדבים ליחידות חילוץ וחלוקת העיר לרובעים המספקים מענה לשכונות הנפגעות".

הדגש המרכזי של התרגיל הוא בקשר בין העירייה למשרדי הממשלה לקבלת סיוע  חוץ. כאשר המטרה היא שיפור המוכנות של עיריית ראשון לציון להתמודדות עם תרחיש רעידת אדמה תוך שיתוף פעולה עם משרדי הממשלה, ארגוני החירום ופיקוד העורף.

 צילום: יוסי אלתרמן

 כתביניב אוחנה , סגן דוברת עיריית ראשון לציון

אתר פיקוד העורף