הוצב אלמנט הכניסה לעיר

תמונה של מיצג

מעצב הפנים אשר אלבז זכה בשעתו בתחרות האדריכלים והאמנים שיזמה העירייה בנושא * היצירה הזוכה ממוקמת מול תחנת הכיבוי בכניסה לרמת אליהו * האלמנט המתנשא לגובה של כשישה מטרים מייצג את שנת העלייה לקרקע וצמיחת העיר מאז היותה מושבה חקלאית * היצירה תוצב בכניסות נוספות.
ועדת שיפוט בעיריית ראשון לציון בחרה לפני כשנה וחצי את אלמנט הכניסה לעיר אותו הציע  מעצב הפנים אשר אלבז, ובתום עבודה מאומצת של האמן הוצב האלמנט בכניסה לפני כשבוע בכניסה לעיר מכיוון רמת אליהו.
מדובר באלמנט וורטיקאלי המתנשא לגובה של שישה מטרים - כששת חודשי הקידוח באדמה עד אשר מייסדי המושבה בראשון לציון מצאו מים ב-1883. רוחב האלמנט הוא 1882 ס''מ  והוא מייצג את שנת העלייה לקרקע ב- 1882. האלמנט עשוי לוחות מתכת רחבות ומיוצר בטכנולוגיה מתקדמת של חיתוך בלייזר בשילוב עבודת ריתוך ידנית, המסמלת את ראשיתה של התעשייה ובתי המלאכה.
גוף האלמנט צומח לגובה ונפתח בזווית של כ-22 מעלות. החלק המוחסר מתוך לוחות המתכת, מייצג את צמיחתה של ראשון לציון ומעוטר באשכול ענבים כסמל ומחווה לראשיתה כמושבה חקלאית. מתוך החלק הפנימי פורץ אור בעל גוונים משתנים המופעל כאשר חיישן חש תנועה באזור האלמנט.
האלמנט הפיסולי עיצובי שואף לייצג מספר רעיונות: בתנועה הזוויתית - מצד אחד אחיזה בקרקע ומצד השני תנועה של תנופה מעלה. במידות - הסימבוליות של העלייה לקרקע, חודשי החפירה, עומק מציאת המים. באלמנט המלבני המתכתי הלבן – מסמל את האורבני, המכני, התעשייתי. באלמנט המוחסר ממנו פורץ האור – את האורגני את הצמיחה המתאפשרת, זו המאופיינת בשלבים הראשונים בעיקר סביב חקלאות היקב. ולבסוף הבסיס המעוגל ומפולס – מסמל את הבאר וחשיבותה הקריטית לקיום בכלל.
תחרות עיצוב אלמנט הכניסה לעיר פורסמה באמצעי התקשורת והייתה פתוחה לאדריכלים,  אדריכלי נוף, פסלים, אמנים ומעצבים סביבתיים. מטרת התחרות הייתה לעצב אלמנט כניסה לעיר החוזר בכל אחת מתשע הכניסות והיציאות לעיר, אשר יוכלו להוות סמל לכניסה לעיר ונקודת ציון חשובה וייחודית. בדרישות שפרסמה העירייה בשעתו, התבקשו המציעים לעצב אלמנט שישתלב בכל אחת מהכניסות לעיר שלהן מאפיינים שונים. כמו כן נדרש שהאלמנט יהיה פיסולי, ייצוגי, אנכי בעל נצפות למרחוק הן להולכי הרגל והן לנוסעים ברכב.
לתחרות ניגשו 35 עבודות ו-11 מהן עלו לשלב המכריע. ועדת שיפוט, בהשתתפות ראש העירייה, דב צור ומנכ"ל העירייה, פרנקו גונן ומהנדס העירייה, האדריכל אלי יהלום יחד עם אנשי מקצוע מהעירייה, נתנו לעבודות ניקוד בהתאם לקריטריונים מוסכמים מראש. בסופו של תהליך ולאחר סיכום סך הנקודות, נבחרו שלושה אלמנטים שזיכו את מצעיהם בפרסים בסך כולל של 35 אלף שקלים.
ראש העירייה, דב צור, הוסיף כי "כיאה לעיר הרביעית בגודלה בישראל המתגאה בעושר היסטורי אדיר, יש חשיבות לשער כניסה לעיר שיכבד וייצג את העבר, ההווה והעתיד שלנו. מעצבים מהשורה הראשונה בישראל הגישו עבודות עם עומק מחשבתי וסימבוליזציה מרשימים. הבחירה לא הייתה פשוטה, אך בסופו של דבר, נבחרה העבודה שמשקפת בצורה הטובה ביותר את מהות ורוח המושבה שצמחה לעיר גדולה בישראל".

 כתב: אמיר מרום, 29.2.2016