עצי התמר בעיר בסכנה

עץ תמר
 

חרק אלים שהגיע מהמזרח הרחוק פשט בארץ ומאיים על אחד מסמלי העיר- עצי התמר המפורסמים בגן המושבה *

באגף טיפוח נופי הציבו מלכודות המשחררות חומר ביולוגי * החשש הוא בעיקר לגבי עצי תמר בשטחים פרטיים בעיר

 רובנו אומנם לא מודעים לזה, אבל ממש מתחת לאף, ברחבי העיר, מתנהלת מלחמה חסרת פשרות באויב אלים ואכזר. שמו חדקונית הדקל והוא חרק שהגיע מהמזרח הרחוק, מטיל את ביציו בתוך עצי התמר, וזחליו אוכלים אותם מבפנים. אגף לפיתוח נופי בעיריית ראשון לציון מתמודד מול האיום מזה חצי שנה והציב כבר עשרות מלכודות בעשרה מוקדים ברחבי העיר, המרכזי בהם הוא אחד מסמלי העיר- עצי התמר המפורסמים בגן המושבה. יחד עם זאת, החשש הגדול באגף הוא מהתפשטות בשטחים הפרטיים.

מנהל האגף לפיתוח נופי, אורי זגרון, אומר כי נכון להיום לא זוהו דקלים בשטחים ציבוריים שמתו כתוצאה מהמזיק. אולם תהליך הניטור והמיפוי, שאותו מוביל אגרונום מוסמך, עדיין נמשך כך שיתכן וימצאו מספר עצים שמתו. על פי הערכות, מתוך כ-3800 עצי דקל ברחבי העיר, ישנם כ-20 עד 30 עצים נגועים. אולם עצים נגועים יכולים להדביק אחרים. החרק יכול לעוף עד 20 קילומטרים ביום, כאשר בכל פעם הוא מחפש עצים חלשים, פגועים ופצועים. בדרך כלל החרק נשאר בעץ עד אשר הוא ממית אותו ואז הוא ממשיך הלאה.

זגרון מוסיף ומסביר כי עץ נגוע ניתן לריפוי. מסיבות אקולוגיות ועל מנת לשמור על בריאות הציבור, הוחלט בעירייה לטפל באופן ביולוגי בדקלים הנגועים. באגף הציבו מלכודות פרומונים, המשחררות חומר המדמה עץ נגוע המושך את המזיק אל המלכודת. לאחר מכן מחדירים באמצעות מוט טלסקופי "נמטדות"- תולעים נימיות שתוקפים את זחלי החדקונית.

כיום אין חוק שמחייב בעלי שטחים פרטיים לטפל במזיקים שבעצים, אולם חשוב לזכור שעצי תמר שמתו מהמזיק יכולים לקרוס בכל רגע ולהוות סכנה ממשית לסובבים. בכל מקרה, באגף פיתוח נופי ממליצים לתושבים לפנות לאגרונום מוסמך ולקבל ייעוץ לטיפול עצי התמר שבשטחם.

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

28 באוקטובר 2014