ראשון לציון תזכה להטבות מהמדינה בגין איתנות פיננסית

 ראשון לציון תזכה להטבות מהמדינה בגין איתנות פיננסית

העיר הגדולה היציבה ביותר בארץ מבחינה פיננסית זו השנה השלישית ברציפות,  נכללת ברשימת 24 הרשויות בישראל שהוגדרו כאיתנות על ידי משרד הפנים

במסגרת חוק הרשויות האיתנות שעבר לאחרונה בכנסת, משרד הפנים הכריז השבוע על 24 הרשויות האיתנות בישראל שיזכו להטבות מגוונות מטעם המדינה. אחת מהרשויות הללו היא ראשון לציון שעל פי תוצאות מחקר חברת המידע העסקי הבינלאומית  BDI, היא העיר שמנוהלת ביעילות הכי טובה בארץ מבחינה תפעולית ופיננסית זו שנה שלישית ברציפות. נציין כי מחקר חברת BDI מתבסס על נתונים מדוחות כספיים מבוקרים של הרשויות, מאגרי מידע של החברה ונתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

במקביל, זוכה העיר, שנה אחר שנה בפרס ניהול תקין בשלוש השנים האחרונות. יש לציין כי רוב הרשויות בישראל לא עמדו בתנאי הסף המחמירים לקבלת הפרס, ביניהם ניהול תקציב מאוזן, ניהול נכון של מערך השירותים לתושבים, עריכה תקינה של מכרזי העירייה, ניהול שכר כוח אדם, רישוי עסקים והתנהלות תקינה של הוועדה לתכנון ולבנייה. למעשה מבין הערים הגדולות בישראל, רק ראשון לציון וחיפה קיבלו את הפרס.

חוק הרשויות האיתנות נועד להבדיל בין רשויות מקומיות איתנות המאופיינות בניהול יעיל ותקין לבין רשויות מקומיות אשר לא מתקיימים בהן מאפיינים אלה. רשויות מקומיות שיוכרזו כאיתנות יזכו, על פי המוצע, בהקלות מסוימות בכל הנוגע לתלותן בשלטון המרכזי.

למשל אותן רשויות איתנות יזכו לפטור מהצורך באישור לביצוע עסקאות מקרקעין, פטור מהצורך באישור תקציב ופטור מהצורך באישור למחיקת חובות לרשות.

ראש העירייה, דב צור, אמר כי: "למרות השקעות חסרות תקדים בכל תחומי החיים ובכל פינה בעיר, אנחנו מצליחים במקביל לשמור על אחריות כלכלית ומחושבת. בזכות החוק, יקבלו רשויות איתנות בישראל עצמאות בניהול השוטף של העיר אך גם אחריות גדולה להמשך ניהול תקין וראוי".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

18 במרץ 2014