ארבעה אזורים נוספים בעיר רושתו במצלמות

 פרויקט "מבט ראשוני" מתרחב * השכונות רמת אליהו וקריית ראשון חוברו למוקד * גם מתחם הרובע וגן בעברית שעבר לאחרונה מעשה ונדליזם שגרם לנזק של אלפי שקלים, מצולמים כעת 24 שעות ביממה

עשרות מצלמות חוברו לאחרונה למוקד העירוני וארבעה אזורים נוספים נמצאים היום תחת פיקוח ושליטה במסגרת פרויקט "מבט ראשוני". השכונות רמת אליהו וקרית ראשון שבהן מתגוררים כ-25 אלף תושבים, מתחם הרובע וגן בעברית החדש רושתו בעשרות מצלמות, המחוברות בסיבים אופטיים המספקים איכות צפייה בזמן אמת ובאיכות גבוהה.

בשנתיים האחרונות פרסה העירייה למעלה מ-200 מצלמות, בעיקר במרכז העיר במסגרת שלב א' בפרויקט. עתה, שלב ב' מתרחב בהתאם לצורך הקיים בשטח. כך למשל, בשכונת קרית ראשון אירעו

בשנתיים האחרונות מספר אירועים פלילים חמורים, רצח כפול וכן האירוע הפלילי הקשה במהלך חודש פברואר, שבו התפוצץ מטען חבלה בתוך כלי רכב שגרם למותם שני אזרחים המוכרים למשטרה. נזכיר כי כבר משנתו הראשונה של ראש העירייה, דב צור, בתפקידו, הוא התריע בפני מפקדי המשטרה כי העיר לא זוכה למנת השיטור הראויה לה מבחינת גודל האוכלוסייה והמבקרים בה. צור דרש להגדיל ולתגבר את נוכחות המשטרה ברחובות העיר. במקביל תגברה החברה לביטחון סיור ניידות במקום ואף העמידה ניידת הקבועה המסתובבת בשכונה ופקח על אופניים חשמליים המאפשרים לו להגיע לכל פינה בשכונה דרך השבילים. בעירייה מקווים שהמצלמות בשכונה יתריעו גורמים שליליים מביצוע עבירות וישיבו את תחושת הבטחון לתושבים.

מתחם הרובע עבר לאחרונה הליך פיתוח מאסיבי במסגרתו הוא חודש והפך לרובע בילויים חדש. עיריית ראשון לציון השקיעה 25 מיליון שקלים בתכנון אדריכלי של המתחם כולו בדגש על המרחב הציבורי. לצד הפיתוח האדריכלי הייחודי מוזנת הרחבה המרכזית בתוכן ואירועים מעולם תרבות ואמנות הרחוב. מתחם הרובע הומה אדם בערבים ובעיקר בסופי שבוע. נזכיר כי רק לפני מספר חודשים ניפצו אלמונים את שמשת רכבו של ראש העירייה, דב צור. בעירייה מבינים כי במוקדי בילוי כמו הרובע יש צורך ממשי במצלמות על מנת לאפשר למבלים ליהנות מחיי לילה מהנים אך בטוחים. מוקד נוסף שנכלל בסבב פריסת המצלמות הנוכחי הוא גן בעברית- הפארק הגדול ביותר במזרח ראשון לציון שנחנך לפני כשלושה חודשים, הוא משתרע על שטח עצום של כ- 68 דונם ירוק ועלות הקמתו נאמדת בכ-35 מיליון שקלים. הגן הוקם על שטח מחנה צריפין, יש בו בריכות ביולוגיות גדולות עם דגי נוי, מזרקות, מגרשי כדורגל, כדורסל וקטרגל, שבילי אופנים היקפיים, מתחם המיועד לפיקניק, מתחם מתקני פעוטות מקורים, מתקני כושר וכמובן מדשאות רחבות ידיים. לפני כשבועיים, במהלך סוף השבוע, אלמונים ניפצו את האותיות המוארות של הפארק, שהוצבו במהופך ומשתקפות על מזרקה קסומה בפארק. אגף פיתוח נופי אמד את הנזק באלפי שקלים. בעירייה נחושים למצות את הדין עם המעורבים במעשה ולעלות על עקבותיהם, כאשר במקביל פועלת העירייה בכמה דרכים כמו הצבת שילוט ברחבי הפארק, גידור המתחם ונעילת שערי הכניסה בשעה 23:00 וכן פריסת מצלמות שיחוברו בסיבים אופטיים למוקד העירוני ויציגו שידור בזמן אמת על המתרחש בפארק.

נציין כי מטרת פרויקט "מבט ראשוני" שיכלול בסופו של תהליך כאלף מצלמות הפרוסות ברחבי העיר מחוברות למוקד העירוני ומשדרות כל העת ובזמן אמת, הוא להרתיע גורמים עבריינים מביצוע מעשי פשע ואלימות במרחב הציבורי ולהעניק לתושבים תחושת בטחון. כבר עתה הוכחו המצלמות כיעילות במניעת אלימות, ונדליזם, שימוש לא חוקי באלכוהול ועוד. ראש העירייה, דב צור הוסיף כי "אנו כעירייה נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי להבטיח את ביטחונם של התושבים במרחב הציבורי תוך הקפדה מדוקדקת על נהלים נוקשים לשמירת והגנת פרטיות תושבי העיר". חשוב להדגיש כי המרחבים הפרטיים כגון בנייני מגורים מטושטשים בפני סיירי המצלמות היושבים במוקד.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

29 בדצמבר 2013