ראשון לציון מובילה בהכללת אנשים עם מוגבלות שכלית

בעיר ממשיכים לשקוד על פיתוח רצף תעסוקתי אשר יספק מענה לכל אדם עם מוגבלות שכלית בהתאם לצרכיו * בנוסף, מציינים מדי שנה את חודש הזכויות לאנשים עם מוגבלויות ומקיימים פעילויות נוספות להטמעת עמדות חיוביות בקהילה

ראשון לציון מובילה בהכללה של אנשים עם מוגבלות שכלית: מדד ההכללה אותו השיקה עמותת אקים ישראל בשנת 2013 הינו מדד חברתי משולב שנועד לבחון מדי שנה את עמדות הציבור הרחב ביחס לאנשים עם מוגבלות שכלית ואת מדיניות השלטון המקומי בערים בישראל כלפיהם. לראשונה במדד זה נערך סקר גם בקרב אנשים עם מוגבלות שכלית במטרה לבחון כיצד הם עצמם תופסים את ההתנהגות והיחס של הציבור כלפיהם.
מדד ההכללה נועד לבדוק את מידת ההכללה של הקהילה את האנשים עם המוגבלות השכלית בערים במדינת ישראל ביחס לשני מרכיבים מרכזיים: מידת הכללה של האנשים בקהילה המקומית (פעילות להטמעת עמדות חיוביות בקהילה, דיור בקהילה, תעסוקה נתמכת, ופעילות פנאי במתנ"ס קהילתי) ופיתוח והפעלה של שירותים בסיסיים לאנשים עם מוגבלות שכלית.
על פי ממצאי מדד ההכללה ה-4 מובילה  ראשון לציון במידת ההכללה של אנשים עם מוגבלות שכלית,  לצד הערים רעננה, ירושלים, כפר סבא, אשדוד ונתניה.
בראשון לציון פעילות ענפה בתחום של הטמעת עמדות חיוביות כלפי אנשים עם מוגבלות בפרט במערכת החינוך הפורמאלית וכן במסגרות חינוכיות שאינן פורמליות. בנוסף בראשון לציון ממשיכים לשקוד על פיתוח רצף תעסוקתי אשר יספק מענה לכל אדם עם מוגבלות שכלית בהתאם לצרכיו. בעיר מציינים מדי שנה את ציון חודש הזכויות לאנשים עם מוגבלות, מקיימים אירועי חשיפה לעובדי העירייה ופעילויות נוספות להטמעת עמדות חיוביות בקהילה.
בעיר קיימות פעילויות משותפות (במערכת הלא פורמלית) בשעות הפנאי לילדים עם מוגבלות שכלית ולילדים ללא מוגבלות:
"כנפיים של קרמבו"- שילוב מתודות בחינוך בלתי פורמלי, פנאי והעשרה ערכיים המותאמים לילדים עם צרכים מיוחדים. בתכנית 32 ילדים בגילאי 7 עד 21. לכל ילד  שני חונכים תיכוניסטים על בסיס מחויבות אישית או התנדבות. דיסקו אקים - מיועד לאנשים בגילאי 21+ מתקיים במוצ"ש אחת לשבועיים. כ- 40 משתתפים. פועל מזה כחמש עשרה שנה. מועדונים חברתיים- "גולדה" ו"קסם"- מיועדים לאוכלוסיית בוגרים בני 21+. במועדון "גולדה" - 32 משתתפים.  במועדון "קסם" -  56 משתתפים. מכבי צעיר: מזה 7 שנים בימי שישי קיימת פעילות במכבי צעיר לכ-10 חניכי אקים.
בראשון לציון פותחו רצף שירותים לכל הגילאים- מגיל מעון (מעון ורד), דרך בתי הספר לפי רמת הפיגור וכלה בשירותים לאוכלוסיית הבוגרים - שירותי דיור, נופשונים, מרכז יום טיפולי, הוסטל, מע"ש ועוד.
ראשון לציון מאופיינת בפיתוח מתמיד של שירותים לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, מתוך ראייה הוליסטית ומענה לצרכים מתפתחים.
יש כוונה להקים פורום עירוני רחב, שיכלול את כל בעלי המקצוע ומנהלי המסגרות העובדים עם אוכלוסיות בעלות מוגבלות שכלית התפתחותית- על מנת לאתר צרכים, לקבוע יעדי התפתחות ולחזק את שיתופי הפעולה בין כלל הגורמים.
מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק המינהל לשילוב חברתי, מוטי עג'מי,  וראש המינהל, נעמי אחימור, פועלים כל העת לפיתוח שירותים על הרצף לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים. ראשון לציון עשירה ומגוונת בשירותים לאוכלוסיות אלו.
זו ההזדמנות להודות לעובדים הסוציאליים בלשכת שיקום נכויות והמטפלים השונים במסגרות - שעובדים במסירות מול האוכלוסיות ובני משפחותיהם.
ראוי לציין כי העיר ראשון לציון נמצאה כעיר מובילה במדד ההכללה ה-3  וממשיכה להוביל בדירוג הערים בישראל במידת ההכללה של אנשים עם מוגבלות שכלית גם במדד זה.
מדד ההכללה ה- 4 יוגש ליו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, ב-14 בפברואר 2016, עם פתיחת אירועי יום ההתרמה של עמותת אקים על-ידי יו"ר אקים ישראל, האלוף במיל עמי אילון.

כתב: אמיר מרום, דוברות, 8.2.2016