זה כל כך נעים לראות גן פתוח

תמונת גשר וצמחיה
 הפארק האקולוגי שמוקם מטרים בודדים ממרכזי הקניות הגדולים במערב * שני הגנים הציבוריים החדשים שמוקמים בשטחים מוזנחים ועזובים ומתחם האגמים במערב העיר שבקרוב יסללו בו שבילים היקפיים ועמדות תצפיות בציפורים * האגף לפיתוח נופי בעיריית ראשון לציון מציג את השטחים הירוקים הבאים בעיר

מאה שנים אחרי שנשתלה חורשת האקליפטוסים שנועדה לחסום את נדידת החולות ממערב אל פרדסי ראשון לציון, הופכת חורשת האקליפטוסים, הסמוכה לשכונת נווה ים בין הרחובות אברהם בר ואבני החושן, לפארק אקולוגי. רק במרחק של מטרים ספורים מהקניונים, חנויות האופנה ומרכזי העסקים של ראשון לציון, מפתחת עיריית ראשון לציון את הפארק האקולוגי הגדול המשתרע על שטח של 35 דונם של עצי אקליפטוס ועצי אשל. מנהל אגף פיתוח נופי, אורי זגרון, מספר על הפארק החדש: "לרוחב הפארק מתוכננת מערכת שבילים שבמרכזה גשר בגובה של ארבעה מטרים ולאורך הפארק מתוכנן שביל "צף" וגשר "צף" שיאפשרו לשמור על הצמחייה המקורית של האתר". בסיום עבודות פיתוח השטח ולקראת פתיחת הפארק, יושקעו מאמצים בשימור הצמחייה המקומית ובמשיכת מיני בעל חיים מקומיים, למשל באמצעות בניית קני ציפורים. הפארק צפוי להיפתח לפני חג הפסח לרווחת הציבור.

בניית הפארק האקולוגי הוא אחד מתוך סדרת פרויקטים שמקדם האגף לפיתוח נופי בימים אלה. בימים אלו מושלמים שני גנים ציבוריים נוספים שהושקעו בהם למעלה מארבעה מיליון שקלים. גן דוידסון בשכונת גני אסתר שהעבודות בו כמעט והסתיימו וגן נוסף- גן המעיין המשתרע לאורך מרבית שדרות בן גוריון בשול כביש מספר 4. בשלב הראשון פיתחה העירייה את השטח המישורי שהיה עזוב במשך שנים רבות והתקינה במקום מתקני משחק וכושר, הותקנו משטחי דשא סינטטי וגומי. בשלב השני מתכננים בעירייה לפתח את המדרון שבשול כביש 4 ועד לשדרות בן גוריון. בעירייה בוחנים אפשרות ליצור במקום מסלולי הליכה וכושר.

בגן דוידסון חידשה העירייה את הגן מן היסוד לאחר שבמשך שנים רבות היה המקום מוזנח. בין היתר התקין האגף לפיתוח נופי מתקני משחק מעוצבים, פרסו במקום תשתיות השקיה, תאורה וחשמל במקום. הותקנו ספסלים, מדשאה, אשפתונים ופינת מנגלים. כמו כן הונגש הגן לנכים.

גם מתחם האגמים בדרום מערב העיר צפוי להפוך למוקד תיירות מרכזי כאשר האגף צפוי לסלול שביל סביב האגמים ועמדות תצפיות בציפורים תוך שימוש בחומרים מקומיים ובצמחייה קיימת. נזכיר כי אגם הנקיק ואגם הסופרלנד הסמוך הינם אגמים מלאכותיים שנחפרו כאגני ניקוז למי הנגר העילי של ראשון לציון. עם הזמן, הפכו האגמים לאתרי טבע עירוני ובהם צמחייה עשירה ומגוון רב של בעלי חיים המושכים אליהם אוהבי טבע רבים. כבר לפני כשנה וחצי הוצבו בכניסה לאגמים לוחות מידע למבקרים על מיני החי והצומח הייחודיים שנמצאים במקום.

תמונות באדיבות עיריית ראשון לציון

כתב יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

17 בפברואר 2014